آبگیری سد سیمره به تعویق افتاد

آبگیری سد سیمره به تعویق افتاد

به ‌گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سیدمحمدرضا رضازاده گفت: برای کاوش و انتقال بخشی از آثار باستانی واقع شده در محدوده دریاچه سد سیمره، عملیات آبگیری این سد با تاکید وزیر نیرو به تعویق افتاد تا دوباره سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فرصت محدود دیگری برای تکمیل کاوش‌های خود داشته باشد.

وی با بیان اینکه در طرح‌های سدسازی اخذ مجوز سازمان میراث فرهنگی کشور یکی از کارهای عمومی است، اظهار داشت: در ارتباط با سد و نیروگاه سیمره از ابتدا کار با تعامل و همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیش رفته است، به‌ طوری که دو قرارداد یکی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۶ و دیگری در مورخه ۲۸ آذرماه ۱۳۸۸، با پژوهشگاه باستان‌شناسی برای اکتشاف‌ها در محدوده مخزن سیمره منعقد کردیم.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ادامه داد: بابت این دو قرارداد نیز مبلغ ۸۲۵ میلیون تومان به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از سوی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران پرداخت شد و نتیجه این کار این بوده است که سازمان تیم‌هایی را فرستاد و در فصول مختلف سال کاوش را انجام دادند و در نهایت در سال ۱۳۹۰ که آبگیری این سد آغاز شد، طی دو نامه در مورخه ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ برای آبگیری تا تراز ۶۵۰ و دومین نامه در ۲۰ مهرماه سال ۱۳۹۰ برای آبگیری تا تراز ۷۳۰ مجوز صادر شد.

وی تشریح کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشگاه باستان‌شناسی به‌صورت رسمی و کتبی آبگیری تا تراز ۷۳۰ را بلامانع اعلام کرده است؛ البته پس از آبگیری اولیه به‌دلیل نیاز پایین‌دست از ما خواسته شد که آب ذخیره شده را رها کنیم و در شهریورماه ۹۱ برای رفع نیاز پایین‌دست آب ذخیره شده، رها شد.

وی ادامه داد: تخلیه مخزن فرصت دوباره‌ای را برای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد کرد تا کارهای نیمه‌تمام خود در منطقه را به پایان برساند.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران افزود: به‌تازگی مرحله بعدی آبگیری آغاز شده است که سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد کارها ناتمام مانده است و باوجود اینکه ما در این زمینه هیچ تعهدی نداشتیم، باز هم همکاران ما نشست‌هایی در دی‌ماه سال ۱۳۹۲ با مسئولان سازمان میراث فرهنگی داشتند و قرار شد که ظرف یک مهلت محدود، کاوش‌های مانده را تکمیل کنند.

رضازاده سپس گفت: در سال‌های گذشته ما حتی موافقت کردیم در کنار ساختگاه سد، موزه‌ای احداث کنیم تا بتوانیم اکتشاف‌های سازمان را در آنجا نگهداری کرده و در معرض دید مردم قرار دهیم.

مدیرعامل شرکت آب و نیروی ایران با اشاره به هزینه ساخت سد سیمره، ادامه داد: تا به امروز یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای ساخت سد سیمره هزینه شده است و یک نیروگاه ۴۸۰ مگاواتی برق‌آبی که می‌تواند به ظرفیت برق کشور اضافه شود، همچنان منتظر آبگیری سد است.

آبگیری سد سیمره به تعویق افتاد

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید