آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای نیویورک

آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای نیویورک
 در حالی که مذاکره کنندگان ارشد ایران و گروه ۱+۵ در نیویورک مشغول رایزنی برای برون رفت از بن بست پدید آمده در راه رسیدن به توافق نهایی هستند برخی خبرها از ارایه پیشنهادات جدید از سوی دو طرف در مورد تعداد سانتریفیوژها حکایت دارد.

هرچند در توافقنامه ژنو با ادامه غنی سازی موافقت شد، اما میزان غنی سازی، تعداد سانترفیوژها و اندازه آن  قابل مذاکره است . تعداد سانترفیوژها مهمترین عامل اختلاف طرفین است. در حال حاضر ماشین های ایران از نوع P1 یاIR1 است. البته ماشین های نسل دوم و سوم هم وجود دارد که هنوز راه اندازی نشده اند. تعداد سانترفیوژها به دلیل نقش آن در دستیابی به بمب هسته ای برای طرفین بسیار کلیدی است. ای مساله برای ایران کلیدی است به دلیل اینکه ایران بدنبال ۱۹۰هزار سو در یک دوره زمانی تعریف شده برای مصارف صنعتی است. گفتنی است تا سال ۲۰۲۱ روسها متعهد به تامین سوخت نیروگاه بوشهر هستند. ایران باید برای بعد از آن زمان، برنامه ریزی کنیم. هرچند روسها تمایل به تمدید این دوره دارند ولی گویا ایران تصمیم دارد به صورت مستقل سوخت مورد نیاز بوشهر را تامین کند. بنا بر این  ایران ۱۹۰هزار سو  را برای سال بعد از ۲۰۲۱ احتیاج دارد .

*  بر اساس آخرین خبرها فردو و نحوه ادامه فعالیت این سایت از جمله موضوعات مورد اختلاف است. استحکامات سایت فردو به نحوی است که با حمله نظامی آسیب چندانی نمی بیند و  منهدم نمی شود. لذا برای طرفین از اهمیت زیادی برخوردار است. فردو به نوعی ضامن نطنز است.

*  شفاف سازی، PMD (ابعاد احتمالی نظامی) و نقش آژانس از دیگر موضوعات مورد اختلاف طرفین است. ابعاد احتمالی نظامی پرونده هسته ای ایران به حدود ۱۵ سال قبل برمی گردد که یک سری ابهامات در قالب ۱۲ سئوال مطرح شده بود. توافق شد تا به این ابهامات در چارچوب مدالیته و فراتر از پادمان پاسخ داده شود. برای رسیدن به این هدف دوسال مذاکرات انجام شد که به دولت یازدهم منتهی شد . مذاکرات موازی با مذاکرات ژنو با آژانس تحت عنوان چارچوبی برای همکاری را شروع شد که به توافق منجر شد. قرار بود موضوعات یکی یکی طرح و رفع ابهام شود. یکی از موضوعات چاشنی های انفجاری بود که بخاطر کاربرد دوگانه ( استفاده در بمب اتمی و چاههای نفت) توضیحاتی به آژانس داده شد و قرار داد وزارت نفت با وزارت دفاع دراین خصوص در اختیار آژانس قرار گرفت که این چاشنی ها که توسط ایران تولید می شود صرفا در صنایع نفت ایران کاربرد دارد. خبرنگار مثلث آنلاین مطلع شده است که دبیرکل آژانس در سفر اخیر به تهران در این مورد متقاعد شد .
* بر اساس آخرین اخبار تحریم ها و دوره زمانی لغو تحریم ها از جمله موضوعات مورد اختلاف طرفین بشمار می رود.
* مدت زمان اعتمادسازی، یکی از موارد اختلاف است . غربیها مدت زمان اعتماد سازی را دو رقمی (به سال) دنبال می کنند، اما ایران معتقد است دوره زمانی یک رقمی (زیر ده سال)هم می تواند کافی باشد.
* راکتور آب سنگین اراک از جمله موضوعات مورد اختلاف است. البته برخلاف تصور بحث اراک را طرح طرف ایرانی به یک موضوع آسان مبدل کرد. راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین یکی از راه های آسان رسیدن به بمب اتمی است. کشورهایی نظیر هند، کره شمالی ، احتمالا پاکستان و حتی رژیم صهیونیستی از همین طریق به بمب رسیدند. بخاطر اینکه طی یکسال فعالیت این راکتور بین ۹ تا۱۰ کیلو پلوتونیم تولید می شود که تنها ۸ کیلو آن کافی است تا یک بمب تولید شود. غربیها بدنبال تغییر راکتور اراک به راکتور آب سبک بودند و الان هم البته همین ایده را دنبال می کنند. ولی جمهوری اسلامی ایران با ایجاد تغییراتی در آن میزان تولید پلوتونیم را به حتی زیر یک کیلو در سال می رساند. این فرمول جواب داد و آنها هم از نظر فنی پذیرفتند که چنین کاری شدنی است. اما بخاطر نام آن که کماکان راکتور آب سنگین باقی خواهد ماند، از نظر سیاسی زیر بار نمی روند و فرمولی ارائه دادند که مورد پذیرش کشورمان نیست.
آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای نیویورک
، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید