آسیبی به ارزیابی نهایی آژانس وارد نمی‌شود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد:هنوز برخی از سوالات درباره سابقه گذشته موضوع اتمی ایران بی پاسخ مانده است.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی  تاور ، آمانو گفت : ایران به تمامی سوالات درباره ابعاد احتمالی نظامی خود و کارهای اتمی گذشته اش پاسخ نداده است.
این در واقع باز بودن همچنانی پرونده پی ام دی ایران نیز می تواند تلقی شود. در حالی که حمید بعیدی نژاد ازاعضایی اصلی تیم مذاکره کننده معتقد است که این اظهارات نمی تواند به ارزیابی نهایی آژانس آسیبی وارد کند.
آمانو گفته بود : هنوز برخی سوالات بی پاسخ مانده اند .گزارش من سیاه و سفید نخواهد بود .گزارش من همانند یک معمای جورچین است که بخش های مختلف آن در اختیار آژانس است.
وی افزود:پیش از آنکه قضاوتی درباره برنامه اتمی داشته باشیم این به عهده اعضای شورای حکام آژانس است که درباره این موضوع که آیا ایران به مفاد توافق پایبند بوده یا نه تصمیم گیری کنند و این موضوعی کلیدی درباره تحریم های اتمی و رفع آنهاست.

این بخش اصلی که می تواند پرونده ایران را تاحدی نهایی کند. در همین حال بعیدی نژاد بعد از سخنان آمانو به آن واکنش نشان داد. این  عضو مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ گفت: این نظر آمانو که ارزیابی نهایی آژانس در مورد بحث پی.ام.دی یک گزارش سیاه و سفید نخواهد بود، قبلا هم گفته شده است.

حمید بعیدی‌نژاد در مطلبی که در صفحه اینستاگرامش به عنوان مهمترین محورهای مصاحبه‌اش با خبرگزاری صدا و سیما در وین منتشر کرده نوشت: این نظر آمانو که ارزیابی نهایی آژانس در مورد بحث پی.ام.دی یک گزارش سیاه و سفید نخواهد بود، قبلا هم گفته شده است. سیاه که مشخص است نخواهد بود به دلیل اینکه همکاری ایران با آژانس یک روند کاملا مثبتی داشته است اما اینکه گزارش کاملا سفید نخواهد بود این را هم خود آقای آمانو در نشست مطبوعاتی توضیح داد که پرونده پی.ام.دی یک پرونده بسیار پیچیده ای است که قریب به ۱۲ سال است که در دست بررسی است و در قالب آن صدها اتهام علیه برنامه هسته ای ایران مطرح است که عملا پاسخ قاطع به تمام آن ادعاها اصلا عملی نیست..

بسیاری از این ادعاها و اتهامات در حوزه مسائل نظامی و دفاعی ایران قرار می‌گیرد و رفع این اتهامات به دسترسی‌ها و اطلاعاتی نیاز دارد که به هیچ وجه ایران نمی تواند اینها را به آژانس اعطا کند. بنابراین این که آمانو می‌گوید این گزارش کاملا سفید نخواهد بود به این معناست که به تمام ادعاها و ابهامات قرار نیست پاسخ روشن و قطعی داده شود، بلکه قرار است آژانس با توجه به اطلاعاتی که در اثر اجرای نقشه راه از ایران بدست آورده است یک ارزیابی نهایی درخصوص برنامه هسته ای ایران ارائه کند. اگر حالا در برخی از موارد ابهامات، آژانس نتواند جواب قطعی آن سوالات را پیدا کند با توجه به کلیت تصویری که با دریافت این اطلاعات به دست می‌آورد ارزیابی خود را ارائه خواهد نمود. یعنی نداشتن جواب قطعی برای برخی از سوالات آسیبی به ارزیابی نهایی آژانس وارد نمی‌کند. مثالی که خود آقای آمانو زده است مثال گویایی است که مثال این پازل های تصویری است که متداول است. شما وقتی که ابتدا با این پازل‌های درهم ریخته تصویری مواجه هستید به هیچ وجه نمی‌توانید از شکلی که آن پازل تصویری در نهایت به شما می‌دهد مطلع شوید، ولی وقتی این پازل‌ها را در کنار هم قرار می دهید امکان دارد که در برابر این هزار پازلی که روی این تصویر قرار می‌دهید، جای برخی از این پازل‌ها پیدا نشوند ولی شما کلیت این تصویر را می‌بینید.

این مثال با واقعیات بحث پی ام دی منطبق است چون این امکان ماهیتا وجود ندارد که بتوان به تمام این ابهامات و ادعاها پاسخ روشن و دقیق داد. مهم آن است که آقای آمانو به صراحت اعلام کرده که آژانس آماده ارائه ارزیابی نهایی خود است. با این ارزیابی نهایی ابهامات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران پاسخ داده خواهند شد و با حل این نگرانی‌ها، شورای حکام در مرحله بعد در روز پانزده دسامبر پرونده پی ام دی را مختومه خواهد کرد. تا آنجا که تحولات نشان می‌دهند همه امور به این سمت در حرکت است.

، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید