آیا هشدار سعید جلیلی خبرهای تازه به همراه دارد؟

نکاتی درباره اظهارات مذاکره کننده سابق هسته ای ؛
آیا هشدار سعید جلیلی خبرهای تازه به همراه دارد؟
مثلث آنلاین: سعید جلیلی روز گذشته سخنان مهمی مطرح کرده است.
سعید جلیلی روز گذشته سخنان مهمی مطرح کرده است.
او در مورد توافق با آمریکایی ها هشدارهایی داده و البته نقدهایی غیرمستقیم به سیاست خارجی هم داشته است. تذکرات او البته همزمان شد با مذاکره غیرمترقبه ایران و آمریکا در ژنو که آمریکایی اعلام کرده اند بسیار سازنده بوده است.
جلیلی چه گفت ؟
جلیلی روز گذشته در یک سخنرانی با تأکید براینکه آنها از نترسیدن و شجاعت ما می‌ترسند نه از تعداد سانتریفیوژ، گفته است: چرا آنها از این اندیشه می‌ترسند و از این شجاعت هراس دارند؟ جواب این است که امام راحل و شهدای ما در ۸ سال دفاع مقدس با شجاعت خود و نهراسیدن در برابر مرگ تمام مناسبات نظم نوین جهانی را به چالش کشیدند و کار به جایی رسید که اندیشه و اراده خود را در برابر تمامی کشورهایی که پشت صدام آمده بودند و از وی حمایت می‌کردند بر آنها تحمیل کرده و می‌بینید که فرجام کار گونه دیگری شد و همین که شهدای ما از مرگ نمی‌ترسیدند دشمنان را خلع سلاح کرد. همه آنهایی که می‌گویند انرژی هسته‌ای نداشته باشید ببینند که در برابر آن دانشمندان هسته‌ای هستند که می‌گویند ما به انرژی هسته‌ای دست پیدا می‌کنیم و در این راه شهید هم می‌شویم و همین می‌شود که تمدنی شکل می‌گیرد که در سیاست، مردم‌سالاری و دیگر مسائل حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: امروز چه کسانی از جنایتکارترین افراد حمایت می‌کنند؟ کسانی که بیش از یک قرن شعار لیبرال دموکراسی سر می‌دهند و همین افراد در برابر کشتارهای غزه سکوت می‌کنند. باید گفت امروز بمباران غزه بنای ویرانه لیبرال دموکراسی غرب است.کسانی که معتقدند باید در سیاست خارجی آرمان‌ها را کنار بگذاریم به واقعیت‌ها توجه کنند، آیا می‌شود به رژیم آمریکا که در برابر کشتار زنان و کودکان بیگناه سکوت می‌کند و از متجاوزان حمایت می‌کند، اعتماد کرد؟ آیا براساس واقعیات موجود، آمریکایی که از جنایت‌کارترین انسان‌ها حمایت می‌کند، می‌تواند در معاهده‌ها قابل اعتماد باشد و پای امضایش بماند، قطعا آمریکا قابل اعتماد نیست و این بمباران غزه بمباران ساختمان نظم نوین جهانی آنهاست.
عضو شورای راهبردی روابط خارجی گفت: در جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام راحل تمدنی شکل گرفت که برای فرهنگ، سیاست و اقتصاد حرف‌های زیادی جهت گفتن داشته و مناسبات جدیدی را به وجود آورد و اینکه مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران نظام در ماه رمضان تأکید داشتند که متوجه باشید دشمن شما را دچار اشتباه محاسباتی نکند مسئله مهم است.
وی با تأکید براینکه حربه دیگر دشمن القا حس فراموشی است، گفت: نباید فراموش کنیم چه داشتیم، چه داریم و چه ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی داشته و پیروزی امروزمان به چه دلیلی بوده است. ملت ما پیام خود را در ۸ سال دفاع مقدس داده است و آن این پیام بوده که اگر پیام خدا و پیامبرش را اجابت کنید حیات جدید می‌گیرد و امروز می‌بینیم که چرا ایران در میان ۲۰۰ کشور جهان همواره بیشترین ضریب اخبار را به خود اختصاص داده و همواره نام ایران مطرح می‌شود. این ریشه در همان تفکر و شجاعت شهدا داشته که پیامی جهانی را به جهانیان داده و امروز هم ترس استکبار از تداوم این جریان بوده که نتوانند نظم ظالمانه ۷۰ ساله خود را ادامه دهند.
به گفته سعید جلیلی اینکه امام خامنه ای می‌فرمایند در پیچ تاریخی هستیم و دقت کنید دچار اشتباه محاسباتی نشوید، پیام مهمی بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.
ازسخنان سعید جلیلی چند مساله مهم قابل برداشت است.
نخست اینکه به نظر می رسد او نسبت به چرخش سیاست های خارجی ابراز نگرانی کرده است. چرخش هایی که همسو با او برخی اعتقاد دارند وزنه واقع گرایی بر آرمانگرایی در سیاست های جدید غلبه می کند. به یک معنا سعید جلیلی معتقد است همچون سال های نه چندان دور باید بر آرمانگرایی توجه بیشتری داشته باشیم . آرامانگرایی ای که به ما توصیه می کند از آمریکایی ها دوری کنیم و چندان به آنها اعتماد نداشته باشم. به دیگر سخن اینکه همچنان قطب مقابل آمریکایی ها باشیم  و با این چهره بروز سیاسی در دنیا داشته باشیم.
اما در سطح دیگری از تحلیل می توان به وجه دیگری از ماجرا هم توجه داشت. مذاکرات هسته ای پس از توافق ژنو در واقع به مذاکره ای دو جانبه میان ایران و آمریکا تبدیل شده است. اگر چه در هتل محل مذاکرات روسای همه گرو های مذاکره کننده گروه ۵+۱ حضور دارند اما غالبا جلسات میان نمایندگان ایران و آمریکا برگزار می شود .صورتی از مذاکرات شکل گرفته که در آن تنها دو طرف مذاکره کننده در جلسات حضور دارند . جان کلام اینکه همه چیز به توافق ایران و آمریکا وابسته شده است. شاید هشدار سعید جلیلی از آنجا نشات می گیرد که او خبر از جدی شدن توافق دارد . توافقی که میان ایران و آمریکا شکل گرفته ، طرفه آنکه منابع غیر رسمی می گویند کار تمام شده و تقریبا همه چیز برای امضای توافق هسته ای آماده است. حتی برخی منابع نزدیک به مذاکرات هم می گویند احتمال دیدار اوباما و روحانی در حاشیه اجلاس نیویورک قوت گرفته و شاید شهریور داغی در پیش باشد .سعید جلیلی البته پیش از این در حمایت از تیم مذاکره کننده گفته بود :«آنچه امروز اهمیت دارد گرفتن حقوق ملت ایران در مذاکرات ایران با گروه ۱ + ۵است و همه باید به تیم مذاکره کننده کنونی کمک کنند تا این هدف محقق شود.نظرات من در ارتباط با موضوع هسته ای در مناظره های انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بیان شد و دوستان دیگر نظر دیگری دارند، آنها اکنون منتخب مردم هستند و باید ببینیم که چگونه بحث را دنبال می کنند و آنچه مهم است گرفتن حقوق ملت است.بحث هسته ای فراترازاین است که در مباحث تنگ سیاسی، جناحی و سلیقه ای قرار بگیرد، موضوعی ملی است و تحولات آن باید با نگاه صحیح دنبال شود.باید اجازه داد تیم مذاکره کننده هسته ای در چارچوب اصل نرمش قهرمانانه برنامه های خویش را به پیش ببرند و همه در مسیر گرفتن حق ملت به آنها کمک کنند.در چند ماه گذشته بنای من براین بوده است که درباره آنچه امروز جریان دارد نکات مدنظر را به دوستان (تیم مذاکره کننده) منتقل کنم و با پرهیز از طرح علنی این مباحث، فضای کشور را نگران نکنم.»حالا اما گویا سعید جلیلی تصمیم گرفته است اندکی شفاف تر سخن بگوید . شاید نگرانی های او بیشترشده شاید لحظه توافق نهایی نزدیک تر شده . آیا ایران و آمریکا به توافق رسیده اند ؟ آیا این توافق پایدار خواهد بود ؟
آیا هشدار سعید جلیلی خبرهای تازه به همراه دارد؟
، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید