آیا وزیر علوم استیضاح می‌شود؟

آیا وزیر علوم استیضاح می‌شود؟
مثلث آنلاین: هفته نامه مثلث خبرهای جدیدی پیرامون وضعیت فرجی دانا در وزارت علوم منتشر کرده است.

مثلث : فرجی‌دانا روزهای حساسی را پشت سر می‌گذارد. انتقادها در مورد او افزایش یافته و حالا با انتصابی که در مورد سرپرست دانشگاه تهران انجام داده شرایط متفاوت‌تر از همیشه شده است. صرف نظر از اینکه طرح سوال از او در هفته گذشته در صحن مجلس اعلام وصول شد برخی خبرها هم حکایت از آماده شدن طرح استیضاح او دارد. فرجی‌دانا ۱۹ خرداد با صدور حکمی‌ محمود نیلی احمد‌آبادی را به سمت سرپرستی دانشگاه تهران منصوب کرد، در حالی که قرار بود رئیس این دانشگاه هر چه سریع‌تر انتخاب شود. نیلی پیش از این مدیریت بخش مهندسی جهاد دانشگاهی دانشگاه شیراز، معاونت فنی و پژوهشی نیروی هوایی سپاه پاسداران، معاونت آموزشی گروه متالورژی دانشگاه تهران، معاونت پژوهشی دانشکده فنی دانشگاه تهران، ریاست پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران و مدیریت قطب علمی‌مواد با کارآیی بالا را عهده‌دار بوده است. بعد از به اتمام رسیدن دوران ریاست شش ساله فرهاد رهبر بر دانشگاه تهران در بهمن ماه سال گذشته، رضا فرجی‌دانا، محمدحسین امید معاون مالی و اداری خود را از آن زمان به‌عنوان سرپرست این دانشگاه منصوب کرده بود.

در مهمترین واکنش به اقدامات فرجی دانا در مورد انتصاب سرپرست رئیس دانشگاه آزاد دکتر غلامعلی حدادعادل گفته است: «با این اقدام وزارت علوم، روابط مجلس با این وزارتخانه روز به روز تیره‌تر می‌شود.»

در واکنش مهم دیگری رئیس کمیسیون آموزش مجلس خطاب به وزیر علوم گفته است: به وزارت علوم تذکر جدی داده می‌شود که از تندروی در انتصابات و حمایت از برخی از افراد مساله‌دار و فتنه‌گر پرهیز کند و رعایت مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را در انتصاب روسای دانشگاه‌ها لحاظ کرده و مشی اعتدال اعلام شده توسط آقای روحانی ریاست‌جمهوری را پیاده کند.

در واکنش به این انتقادها فرجی دانا در حاشیه مراسم تودیع محمد‌حسین امید و معارفه محمود نیلی احمد‌آبادی در پاسخ به پرسشی درباره زمان معرفی سرپرست جدید دانشگاه تهران به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفته است: نیلی در زمان قانونی مشخص به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی می‌شود، این بازه زمانی شش ماه قانونی است. فرجی دانا همچنین درباره این موضوع که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرده که معرفی روسای دانشگاه‌ها به شکل انتخاباتی برخلاف آیین نامه مدیریت دانشگاه است به برخی موارد در این زمینه اشاره کرد و گفت: «هیچ‌گاه برنامه‌ای برای برگزاری انتخابات به منظور معرفی رئیس یک دانشگاه نداشته‌ام و شورای مشورتی به منظور گرفتن نظرات استادان دانشگاه برگزار می‌شود که پس از آن آراء به صورت مخفیانه به دست من می‌رسد. من در برنامه تقدیمی‌خودم هم اعلام نکرده‌ام که برای این موضوع می‌خواهم انتخاباتی برگزار کنم. تعیین سرپرستان دانشگاه‌ها هیچ‌گاه انتخاباتی نبوده و انتخاباتی هم نخواهد شد. اما آخرین خبرهای خبرنگار مثلث حاکی ‌از آن است که در جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی بحث‌های مهمی ‌در مورد عملکرد وزارت علوم مطرح شده است. گفته می‌شود در یکی از این جلسات فرجی دانا به تندی از انتخاب نیلی برای ریاست دانشگاه تهران دفاع می‌کند اما در ادامه مقام عالی‌رتبه حاضر در جلسه به وزیر علوم تذکر می‌دهد. یکی از روسای سابق دانشگاه تهران هم در اظهارنظری گفته است فرجی دانایی که ما می‌شناختیم عوض شده است. در اظهارنظری دیگر یکی از چهره‌های شاخص فراکسیون اصولگرایان که دبیری یکی از تشکل‌های سیاسی اصولگرایان را هم بر عهده دارد گفته است که توفیقی را به‌فرجی دانا ‌ترجیح می‌دهیم. در اظهارنظری دیگر آیت‌الله موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران هم اخیرا در خطبه‌های نمازجمعه گفته است: «مسئولان نظام مراقب باشند اصحاب ‌فتنه نفوذ نکنند، مخصوصا در این زمینه به وزارت علوم تذکر می‌دهم. متاسفانه این قضیه تعدادی از نمایندگان مجلس را ناراحت کرده است.»

در این میان منصور کبگانیان در حاشیه یکی از جلسات دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسشی در‌خصوص اتفاقات اخیر جلسه ۱۳خردادماه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره انتقاد به وزیر علوم به برخی موارد اشاره کرد.

وی در این زمینه به ورود رئیس‌جمهور در زمینه روند انتصاب روسای دانشگاه‌ها اشاره کرد و درباره جمع‌بندی قاطبه همه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و در نهایت رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس این شورا درباره معرفی سرپرستان دانشگاه به شورای عالی، گفت: «شورای عالی انقلاب فرهنگی حق وزیر علوم می‌داند که افرادی را برای ریاست دانشگاه‌ها به این شورا پیشنهاد دهد و شورا هم حق خود می‌داند این پیشنهاد را تصویب یا رد کند. بنابراین این دو حق قانونی و خیلی شفاف است.»

وی ادامه داد: «از سوی دیگر، وزیر علوم این حق را دارد که قبل از پیشنهاد فرد مورد نظر به شورای عالی انقلاب فرهنگی با هر تعداد از استادان دانشگاه مشورت کند و مشورت هم حق وزیر است.» کبگانیان در این باره به یک جمع‌بندی بسیار جدی رئیس‌جمهور اشاره کرد و اظهار داشت: «اگر این مشورت طوری جلوه کند که از صندوق آرا (فیزیکی، الکترونیکی یا هر روش دیگر رای‌گیری ) خارج شده، دیگر مشورت به‌شمار نمی‌آید و به شنونده القا می‌کند که این مشورت درآمده از صندوق رای، یک نوع رای‌گیری است؛ پس دست شورای عالی انقلاب فرهنگی در انتخاب یا عدم انتخاب آن فرد بسته می‌شود و این طور به نظر می‌رسد که نصف حق شورای عالی با این روش گرفته می‌شود.»

کبگانیان با بیان اینکه رئیس‌جمهور در این زمینه به درستی جمع‌بندی کرد، اظهار داشت: «رئیس‌جمهور تاکید کرد که القای انتخابات نباید صورت گیرد؛ در جلسه ۱۳ خردادماه هم انتقاداتی صورت گرفت و رئیس‌جمهور در این جلسه بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد. البته موضوعاتی پیش آمد و اعضای شورا هم گلایه‌هایی داشتند که روی آن اختلاف‌نظر بود، بنابراین رئیس‌جمهور بار دیگر بر این جمع‌بندی خود تاکید کرد.» درباره جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مباحث مفصل‌تر است، اما رسانه‌ای شدن برخی موارد ممکن است جلوی حل موضوع را بگیرد. ما تمایل داریم در یک جمع‌دوستانه وزیر علوم فرصت داشته باشد، فکر کند و برخی موارد ارزیابی همچنین روش‌ها اصلاح شود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه درباره تکلیف سرپرست دانشگاه تهران در این شورا به برخی موارد قابل تامل اشاره کرد و گفت: «سرپرست برای این است که دوران گذاری برای مشخص شدن رئیس در نظر گرفته شود. مگر می‌شود دو سرپرست پشت سر هم برای یک دانشگاه منصوب شود؟ این برای نخستین بار است که چنین اتفاقی می‌افتد. وزارت علوم حتما در این باره توضیحی خواهد داشت؛ معمولا در آیین‌نامه مدیریت دانشگاه‌ها، سرپرستی شش‌ماهه است، هر چند در این باره یک خلاء قانونی در آیین‌نامه مدیریت وجود دارد و حالا از این خلاء چیزهای جدیدی درمی‌آید؛ از جمله اینکه معاون وزیر سرپرست یک دانشگاه می‌شود و خود این سرپرست تقریبا با حضور یک سرپرست دیگر عزل می‌شود یا تغییر می‌یابد.»

اما گویا در وزارت علوم خبرهای دیگری هم هست. گویا در جلسات این وزارتخانه که با حضور فرجی‌دانا، میلی‌منفرد و خانیکی تشکیل می‌شود، نوشتن مانیفست دانشجویی از اهداف اصلی است. حتی شنیده شده که یکی از تصمیمات مهم این جلسات تشکیل پارلمان دانشجویی است.

آیا وزیر علوم استیضاح می‌شود؟

، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید