اخراج روسیه از گروه G8

 

اخراج روسیه از گروه G8
جدایی در جی ٨ + تاریخچه + تصاویر
مثلث آنلاین در این گزارش به بررسی جدا شدن روسیه از گروه جی ۸ پرداخته است.

تهدیدات آمریکا و کشورهای غربی، درباره اخراج روسیه از عضویت در گروه کشورهای صنعتی جی ٨، سرانجام به واقعیت تبدیل شد.
جان کری در مصاحبه با سی ان‌ان روسیه را تهدید کرده بود که در صورت ادامه اقدامات نظامی در اوکراین، این کشور با خطر «انزوای اقتصادی» و «تحریم‌های بین المللی» روبرو خواهد بود.
این اتفاقات درحالی رخ می‌دهد که اجلاس آینده کشورهای عضو این گروه قرار بود در ماه ژوئن در سوچی روسیه برگزار شود.در اولین واکنش‌ها بعد از الحاق کریمه به روسیه کشورهای عضو این گروه دست به تحریم این اجلاس زدند. حالا کاخ سفید خروج روسیه را از گروه ٨ اعلام کرده و در مقابل روسیه نیز می‌گوید اصراری به ماندن در این گروه ندارند. اعضای گروه ۸ که حالا بدون روسیه به جی ٧ تبدیل شدند،  متشکل از کانادا، آلمان،فرانسه، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا‎، روز گذشته در جریان نشستی در هلند، با انتشار اعلامیه‌ای، ضمن محکومیت رسمی موضع‌گیری اخیر روسیه درباره تحولات اوکراین و استقلال شبه‌جزیره کریمه از این کشور، اخراج روسیه از گروه ۸ را اعلام کردند.اعضای گروه هفت همچنین اعلام کردند که در حمایت از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین، همه‌پرسی استقلال کریمه را به رسمیت نمی‌شناسند. روسیه پس از فروپاشی اتحادجماهیر شوروی به بیستمین اجلاس این گروه دعوت و درخواست پیوستن رسمی‌اش به این گروه در سال ۲۰۰۶ تایید شد.

گروه ۸ گروهی غیر رسمی است

اما سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به این اقدام گروه ۷، در کنفرانسی خبری گفت: « گروه ۸ ، گروهی غیر رسمی است و هیچ کس برای پیوستن به آن کارت عضویت ندارد و هیچ کسی هم نمی‌تواند دیگر اعضا را اخراج کند. اگر شرکای غربی ما فکر می‌کنند که از این قالب خسته شده‌اند، مشکلی نیست چرا که ما هم به آن اصراری نداریم و فکر نمی کنم این موضوع مشکل خاصی را برای ما ایجاد کند.»

 لغو نشست سوچی و برگزاری دور بعدی نشست در بروکسل

به این منظور رهبران گروه هفت از لغو برگزاری نشست بعدی این گروه در بندر سوچی در روسیه خبر داده اند و قرار است اجلاس بعدی خود را به جای بندر سوچی در بروکسل برگزار کنند.قرار بود این اجلاس با عنوان گروه هشت با حضور روسیه در ماه ژوئن، خردادماه آینده در سوچی برگزار شود اما «هرمان وَن رامپوی» رئیس اتحادیه اروپا اعلام کرد که سران گروه هفت، تصمیم گرفته اند در واکنش به پیوستن کریمه به روسیه، به سوچی نروند و این نشست بدون حضور روسیه برگزار خواهد شد.آمریکا و اروپا پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه از اوکراین به روسیه، علیه مسکو تحریم‌هایی را اعمال کردند. غرب در عین حال هشدار داده است که چنانچه روسیه بخواهد به رویه خود در مناطقی دیگر از آن کشور ادامه دهد با واکنشی شدید روبه‌رو خواهد شد.روسیه در واکنش تحریم‌هایی را علیه برخی کشورهای غربی از جمله کانادا وضع و تهدید کرده که اقدامات خصومت‌آمیز غرب را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت و در اولین اقدام ورود ١١ مقام آمریکایی به خاک این کشور را ممنوع و اسامی آنها را جزو لیست تحریم‌های خود قرار داد.

تشکیلات جی ٧

در سال ۱۹۷۲ اولین نشست بین کمپانی‌های تراز اول آمریکا، ژاپن و اروپا به صورت یک کمیسیون سه جانبه جامه عمل به خود پوشید و در ادامه این نشست‌ها و تلاش در نهایت در ۱۵/۱۱/۱۹۷۵ سران ۶ کشور اروپایی و آمریکا به دعوت رئیس جمهور وقت فرانسه ژیکاردستن در فرانسه گرد هم آمدند تا برای حل و فصل این مشکلات چاره ای یابند و به رایزنی برای یافتن همکاری‌های جدید بپردازند و چنین شد که در ابتدا اجلاس گروه شش (G6) در شهر رامبویه فرانسه متولد شد. در این اجلاس به پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا و پذیرش ۵ کشور دیگر، کانادا نیز به این مجموعه اضافه شد و G6 به G7 تبدیل شد و در سال ۱۹۷۶ در ریاست دوره‌ای یک ساله آمریکا و در اجلاس سران، کانادا، نیز شرکت نمود.

گفتنی است G7 دارای تشکیلات و ساختار خاص خود در هر یک از کشورهاست و دبیر خانه و سازمان مستقلی ندارد و هر سال یک کشور رهبری آن را به عهده دارد و در طی سال‌ علاوه بر اجلاس سران، اجلاس وزرای خارجه، کارشناسان، وزرای اقتصادی و دیگر مقامات نیز بر اساس دستور کار مشخص شده، تشکیل جلسه و تفاهماتی‌ صورت می‌گیرد.

تا چند سال قبل، اجلاسG7 یکی از کلوپ های مهم جهانی بود که در آن بسیاری از تحولات جهان مورد بحث و بررسی قرار می‌گرفت و در مواقعی نیز به جمعی تصمیم‌ساز مبدل می‌شد.

بیستمین اجلاس سران در ۱۹۹۴ و سه سال بعد از فروپاشی شوروی در ناپل ایتالیا برگزار شد و روسیه نیز برای اولین بار به این نشست دعوت شد. در ۱۹۹۵ و در دوره ریاست کانادا علاوه بر اجلاس معمول، یک اجلاس فوق‌العاده نیز با توجه به تحولات جهانی و بحث تسلیحات اتمی به خصوص با چند پاره شدن اتحاد شوروی و چند پاره‌گی امکانات و تأسیسات اتمی شوروی سابق در جمهوری‌های جدید مثل اوکراین یا قزاقستان و بلاروس نیز تشکیل گردید و متعاقب آن در سال ۱۹۹۶ اجلاس سران در مسکو و با حضور روس‌ها برگزار گردید.

درخواست روسیه برای عضویت کامل و حضور در G7 چند سال به طول انجامید و نهایتاً در اجلاس بیرمنگام در سال ۲۰۰۶ و برای اولین بار به صورت رسمی روسیه به این اجلاس دعوت شد و در پی این عضویت و ظهور G8، سی و دومین اجلاس سران این کلوپ در شهر مسکو و به میزبانی روس‌ها برگزار شد بعد از این حادثه مجددًا در ۲۰۱۴ مدیریت یا ریاست G8 به روس‌ها رسید.

اخراج روسیه از گروه G8

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید