افتتاح قطعه یک آزاد‌راه تهران – شمال

افتتاح قطعه یک آزاد‌راه تهران – شمال

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت: امیدواریم ظرف ۳۰ ماه آینده قطعه یک آزاد‌راه تهران شمال افتتاح شود.

به گزارش خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن احمدی نوری با بیان اینکه وزیر راه و شهرسازی شورای راهبردی برای آزاد‌راه تهران شمال تشکیل داده است، اظهار کرد: این شورا به طور مرتب تشکیل جلسه داده و این پروژه را رصد می‌کند و گزارشاتی نیز در این زمینه
تهیه و به رییس جمهور ارائه می‌کند.

پیشرفت ۴۷ درصدی قطعه یک آزاد‌راه تهران – شمال

وی با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی قطعه یک آزاد‌راه ۴۷ درصد است، افزود: البته مشکلاتی بین طرف چینی و بنیاد مستضعفان وجود دارد و در این زمینه مذاکرات فشرده‌ای نیز با طرف چینی انجام شده که امیدواریم این مشکلات برطرف شود.

وی با بیان اینکه آزاد‌راه تهرانشمال پروژه بسیار سنگینی است و قطعه یک آن از منطقه سرد و کوهستانی عبور می‌کند گفت: ما برای به اتمام رساندن این قطعه نیاز به سه دوره تابستان داریم که کارها به سرعت انجام شود چون همیشه در فصل زمستان کارها با کندی مواجه می‌شود.

احمدی نوری گفت: پیشرفت فیزیکی قطعه یک آزادراه تهران – شمال ماهانه حدود یک درصد است که اکثر تونل‌های این قطعه حفر شده و با توجه به این‌که شش ماه در سال فصل سرما بوده و زمستان نیز باعث می‌شود که عملیات اجرایی به سختی به پیش برود .

*اتمام قطعه یک آزاد راه تهرانشمال در اولویت اول ما قرار دارد

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت تاکید کرد: افتتاح و به بهره برداری رسیدن این پروژه و به اتمام رساندن قطعه یک آزاد راه در اولویت اول ما قرار دارد.

وی درباره قطعات ۲ و ۳ آزاد راه نیز اظهار کرد: با توجه به محدودیت منابعی که وجود دارد اولویت این است که به پروژه‌هایی که پیشرفت فیزکی دارند، بپردازیم و به‌طور همزمان هم اعلام می‌کنیم که آمادگی همکاری با سرمایه‌گذاران را داریم، چون کل پروژه آزادراه تهران-شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر با مشارکت بنیاد مستضعفان است و باید صحبت‌هایی با بنیاد شود تا مشخص شود آنها سرمایه‌گذار می‌آورند یا این‌که خودشان تمایل به ادامه کار دارند.

احمدی نوری درباره اتمام دوران مشارکت بنیاد در این آزادراه گفت: دوران مشارکت شامل دوره احداث و دوره بهره‌برداری است. دوره احداث ممکن است به دلیل مختلفی از جمله تورم، افزایش قیمت قیر، آزادسازی مسیر، شرایط سخت منطقه، عدم تامین به موقع منابع مالی،‌ریالی و ارزی به تاخیر بیفتد، این مسائل باعث می‌شود دوره احداث طولانی شود.

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت افزود: در هر صورت دوره بهره‌برداری پس از دوران احداث شروع می‌شود و قرار بر این است که اصل و سود سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در یک دوره‌ای برگشت داده شود و پس از بازیافت به دولت ترانسفر شود.

کاهش آمار سوانح جاده‌ای با بهره‌برداری از آزادراه پل زال – اندیمشک

وی همچنین با اشاره به افتتاح و بهره برداری از آزادراه پل زال – اندیمشک و با بیان این‌که این آزادراه برای تکمیل شبکه آزادراهی تهران به بندر امام احداث شده گفت: مسیر آزادراه پل زال – اندیمشک یکی از پرحادثه‌ترین محورهای خوزستان بود که سالانه بیش از ۳۵ نفر کشته داشت که با بهره‌برداری از این آزاد‌راه آمار سوانح کاهش می یابد.

به گزارش ایسنا، این آزادراه بخشی از آزادراه سراسری شمال – جنوب است که کوتاه‌ترین مسیر ارتباطی دریای خزر با خلیج فارس خواهد بود و در ترانزیت منطقه عمده ترین نقش را بر عهده خواهد داشت.

مسیر آزادراه از محل تقاطع غیر همسطح با بزرگراه ۷۶ متری شهید همت و بزرگراه آزادگان شروع می‌شود و در امتداد دره کن پس از گذشتن از حاشیه روستای سولقان به تدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور می‌کند و سپس توسط تونل بلند تالون به طول ۴۸۵۰ متر این رشته کوه را قطع می‌کند و در دامنه‌های شمالی آن در منطقه دو آب شهرستانک قرار می‌گیرد.

اجرای این قسمت که طول تقریبی آن ۳۲ کیلومتر است باعث می‌شود مسیر فعلی حدود ۶۰ کیلومتر کوتاه‌تر شود. از آن پس مسیر به موازات جاده قدیم کرج – چالوس امتداد می‌یابد و در دره سرهنگ وارد تونل البرز بطول ۶۳۰۰ متر شده و در پل زنگوله خارج می‌شود سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده موجود کرج – چالوس تا شهر چالوس ادامه یافته و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی نوشهر – چالوس – تنکابن متصل می‌شود.

طول آزادراه ۱۲۱ کیلومتر است و دو خط در هر باند دارد. تعداد تونل‌های آن در باند رفت و برگشت ۱۴۵ دستگاه به طول تقریبی ۸۸ کیلومتر است که بلندترین آنها تونل‌های “تالون” و “البرز” هستند و تعداد پل‌های بزرگ این مسیر در باند رفت و برگشت جمعا ۹۷ دستگاه و طول کل آن حدود ۱۳ کیلومتر است.

افتتاح قطعه یک آزاد‌راه تهران – شمال

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا http://isna.ir/

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید