افزایش ۱۰۴ درصدی واردات نفت کره جنوبی از ایران

افزایش ۱۰۴ درصدی واردات نفت کره جنوبی از ایران

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، رویترز به نقل از یک منبع آگاه پالایشگاهی و بر اساس آمار گمرک کره جنوبی نوشت، در حالی‌ که پالایشگاه‌های این کشور در آستانه تعطیلی برای انجام تعمیرات که از ماه مارس آغاز می‌شود، خریدهای نفتی خود را افزایش داده‌اند، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه فوریه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمار اولیه گمرک کره در روز شنبه، این کشور ماه گذشته میلادی ۱٫۱ میلیون تن معادل روزانه ۲۹۴ هزار و ۶۹ بشکه نفت از ایران وارد کرده است که ۴٫۵ برابر واردات نفت از ایران در ماه ژانویه و دو برابر میزان خرید نفت از ایران در مدت مشابه سال گذشته بوده است.

در ماه نخست سال جاری میلادی، سئول روزانه ۱۷۳ هزار و ۷۴۴ بشکه نفت از ایران وارد کرده است که این میزان نسبت به سال گذشته  ۲٫۳ درصد بیشتر است و ۳۰ درصد بیشتر از ۱۳۴ هزار بشکه نفت وارداتی این کشور از ایران در سال ۲۰۱۳ است.

بر اساس توافق ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ در نوامبر سال گذشته که از ماه ژانویه اجرایی شد، کره جنوبی و دیگر مشتریان آسیایی نفت ایران می‌توانند واردات نفت از ایران را در سطح کاهش یافته پایان سال ۲۰۱۳ نگاه دارند.

یک منبع پالایشگاهی در این زمینه گفت: دو پالایشگاه در آستانه تعطیلی انجام تعمیرات که از ماه مارس آغاز می‌شود، مجبور هستند، واردات خود را افزایش دهند. قبل و بعد از انجام تعمیرات، پالایشگاه‌ها معمولا نفت بیشتری وارد می‌کنند تا میزان نفت وارداتی را به میزان قراردادهای سالانه برسانند.

از میان چهاراپالایشگاه‌های کره‌ای، اس‌کی انرژی و هیوندای اویل بانک تنها پالایشگاه‌هایی هستند که نفت ایران را به صورت منظم خریداری می‌کنند.

میزان واردات نفت این پالایشگاه‌ها از ایران می‌تواند ماه به ماه متغیر باشد، چرا که یکی از این پالایشگا‌ه‌ها هر دو ماه یک‌بار از ایران نفت می‌خرد.

افزایش ۱۰۴ درصدی واردات نفت کره جنوبی از ایران

منبع خبر: خبرگزاری فارس http://www.farsnews.com/

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید