افشای اطلاعات موساد درباره ایران

جنگ اطلاعاتی سیا و موساد بر سر ایر ان
افشای اطلاعات موساد درباره ایران
این اسناد نشان می‌دهد که آمریکا و اسرائیل به خوبی از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران آگاه هستند. نکته‌ای که روز گذشته حسن روحانی نیز در سخنرانی خود به آن اشاره کرد و آن را یک «دروغ بزرگ» خوانده بود.

شبکه خبری الجزیره و روزنامه انگلیسی گاردین روز دوشنبه اولین بخش از اسناد محرمانه درباره ارزیابی‌های موساد از برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کردند.
این اسناد نشان می­ دهند سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی اندکی پس از سخنرانی «بنیامین نتانیاهو»، نخست­ وزیر این رژیم در صحن مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ به ارزیابی­ هایی کاملاً خلاف اظهارات وی درباره اهداف برنامه هسته­ ای ایران رسیده است. روزنامه انگلیسی گاردین نیز بلافاصله بعد از انتشار بخشی از این اسناد با ایجاد یک «صفحه ویژه» به طور لحظه‌به لحظه گزارشات مربوط به این افشاگری را منتشر کرد.
شبکه قطری الجزیره ساعاتی عصر روز دوشنبه با اعلام خبر دسترسی به اسنادی محرمانه درباره برنامه هسته­ ای ایران از قصد خود برای انتشار آنها خبر داد.  این رسانه همچنین اعلام کرده بود قصد دارد در راستای سیاست همکاری رسانه‌ ای با «گاردین» اسناد یاد شده را در اختیار این روزنامه انگلیسی هم قرار دهد. این اسناد نشان می‌دهد که آمریکا و اسرائیل به خوبی از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران آگاه هستند. نکته‌ای که روز گذشته حسن روحانی نیز در سخنرانی خود به آن اشاره کرد و آن را یک «دروغ بزرگ» خوانده بود.
نکته مهم در این باره نحوه انتشار اسناد موساد و دست یابی الجزیره به این اسناد است. به اعتقاد کارشناسان مسائل امنیتی دستیابی به این اسناد تنها می‌تواند کار یک سرویس اطلاعاتی قوی و همرده با موساد باشد. در این رابطه می‌توان به اختلاف نتانیاهو و اوباما برسر مساله ایران اشاره کرد که این گمانه را تقویت می‌کند که؛ این اسناد توسط سیا و با دستور اوباما برای ضربه زدن به نتانیاهو در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

موساد: ایران در حال ساخت بمب هسته ای نیست
رسانه قطری روز دوشنبه با انتشار اولین بخش از این گزارش نوشت کمتر از یک ماه بعد از هشدار نتانیاهو در سال ۲۰۱۲ در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد سازمان جاسوسی اسرائیل به این ارزیابی رسیده است که ایران «در حال انجام فعالیت‌های لازم برای ساخت بمب نیست. »
نخست ­وزیر رژیم صهیونیستی در آن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل با ارائه تصاویری مدعی شده بود ایران ۷۰ درصد از مسیر ساخت سلاح هسته­ ای را پیموده است.

*نقاشی جعلی
سند محرمانه ‌ای که واحد پژوهش شبکه خبری الجزیره به آن دست یافته پیام محرمانه­ ای است که در تاریخ ۲۲ اکتبر سال ۲۰۱۲ از سازمان جاسوسی موساد به آفریقای جنوبی ارسال شده است. موساد در این پیام «جان‌مایه» ارزیابی‌های خود از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را به موساد منتقل کرده است.
الجزیره می‌نویسد این ارزیابی ظاهراً با تصویر ترسیم شده توسط نتانیاهو که ایران را در حال حرکت شتابناک به سمت دست‌یابی به سلاح اتمی نشان می دهد، متناقض است.

* اعتراف موساد به فعالیت قانونی دانشمندان هسته ای ایران
موساد در این پیام می نویسد ایران فعالیت های لازم برای ساخت هیچ گونه سلاح هسته ای را آغاز نکرده و تصریح می کند دانشمندان جمهوری اسلامی ایران «در حال فعالیت برای پر کردن شکاف ها در حوزه هایی مانند رآکتورهای غنی سازی هستند که قانونی به نظر می رسد.»
سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی به رغم این نوشته این فعالیت ها «زمان مورد نیاز ایران برای ساخت سلاح، از زمان صدور دستور آن را کوتاه خواهد کرد.»
موساد اندکی بعد از سخنرانی نتانیاهو در سپتامبر ۲۰۱۲ این پیام را به «آژانس امنیت کشور آفریقای جنوبی» مخابره کرده است.
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آن زمان گفت فعالیت‌های ایران برای تولید اورانیوم با درصد غنای متوسط اقدامی در راستای تولید سلاح­ های هسته­ ای است.
ایران در آن زمان تولید این نوع از اورانیوم را برای سوخت­ رسانی به رآکتورهای تحقیقاتی خود آغاز کرده بود. این رآکتورها می­توانند ایزوتوپ­ هایی از عنصر اورانیوم تولید کنند که برای مبارزه با بیماری سرطان موثر است.

* نتانیاهو می گفت ایران تا بهار سال ۲۰۱۳ بمب را ساخته است
نتانیاهو اما در آن سخنرانی با بیان اینکه ایران با تولید این نوع اورانیوم ۷۰ درصد مسیر ساخت بمب را پیموده گفت: «ایران با سرعت فعلی تولید اورانیوم تا بهار سال آینده و حداکثر تابستان سال آینده تولید اورانیوم با غنای متوسط را تکمیل کرده و گام به مرحله نهایی (ساخت بمب) خواهد گذاشت.»
اسناد موساد تنها یکی از شواهدی است که بر استدلال های ایران درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای این کشور صحه می گذارند. جامعه اطلاعاتی آمریکا هم در سال ۲۰۱۲ با انتشار گزارشی اعلام کرد فعالیت های هسته ای ایران در راستای فعالیت های نظامی و تولید بمب نیست.

* تحریم های واقعی در تنور ادعاهای جعلی
بخش‌های از این اسناد که گاردین آن را منتشر کرد از کمپین جهانی آمریکا برای تشدید تحریم‌های ضد ایرانی علیه ایران پرده بر می‌دارد. کمپینی که با همان استدلال و دروغ غیرصلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران به جمع کردن کشورهایی می پرداخت که در اختلاف میان ایران و آمریکا موضع‌بی‌طرف داشتند.
در اسناد افشا شده بارها تأکید شده آژانس اطلاعات ملی آفریقای جنوبی ایران را تهدیدی مهم علیه آن کشور به شمار نمی رود. ایران، به زعم آفریقای جنوبی هیچ تلاش جدی برای دخالت در امور داخلی این کشور به عمل نیاورده است.
علی رغم این، سازمان اطلاعات آفریقای جنوبی منابع زیادی را صرف پایش ایران کرده است. یکی از بزرگترین پرونده ها در این اسناد جاسوسی سندی با عنوان «تحلیل هدف عملیاتی» است که پیش نویس آن را آژانس اطلاعات ملی آفریقای جنوبی، صرفاً برای پایش ایرانی های مظنون به جاسوسی تنظیم کرده است.

* فشار آمریکا بر آفریقای جنوبی برای سندسازی علیه ایران
یک منبع اطلاعاتی آگاه در زمینه مسائل آفریقای جنوبی امروز به خبرگزاری فارس گفته بود که این کشور در پاسخ به فشارهای آمریکا برای تمرکز بر ایران این سند را تنظیم کرده است.
آفریقای جنوبی در مناسبات رسمی، کشوری خنثی و از اعضای برجسته جنبش غیرمتعهدهاست. آفریقای جنوبی با ایران روابط عادی دارد اما آمریکا و متحدانش این کشور را برای تغییر رویه تحت فشار قرار می­ دهند.
سند آفریقای جنوبی درباره ایران که جزو اسناد محرمانه طبقه­ بندی شده است ۱۲۸ صفحه است و در آن جزئیات بیوگرافی مربوط به هر ایرانی مظنون به عملیات جاسوسی آورده شده است. سن، وضعیت تأهل، آدرس، شماره ثبت خودرو، تلفن همراه، ملاقات ها در آفریقای جنوبی و اطلاعات دیگر مربوط به این افراد همگی در این سند ثبت شده اند.
در بخش های دیگر از اسناد افشا شده به همکاری سازمان های اطلاعاتی آمریکا (سیا)، اسرائیل (موساد) و انگلیس (MI6) با آفریقای جنوبی درباره برنامه هسته ای ایران اشاره شده است.
در سندی از موساد به تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۰ که به سازمان اطلاعات آفریقای جنوبی ارسال شده بحث هایی درباره انتقال احتمالی کیک زرد به ایران برای تصفیه اورانیوم مطرح شده است. موساد در این سند می نویسد: «مایلیم به اطلاع برسانیم ما اخیراً اطلاعاتی دریافت کردیم مبنی بر اینکه (نام حذف شده) به طرف واسط خود در ایران گفته که در تاریخ ۱۹ سپتامبر قصد عزیمت به ترکیه برای خرید «کالاهای زرد» دارد ـ برآورد ما این است که منظور از این کالا، کیک زرد است ـ و او گفته قصد دارد این کالا را از همان کشوری دریافت کند که قبلاً ۵۰۰ تن از آن را در اختیار ایران قرار داده است؛ برآورد ما این است که منظور از کشور مورد نظر، آفریقای جنوبی است.»
نشت‌ های اطلاعاتی درباره انتقال کیک زرد تداعی گر رسوایی هایی بدشگون هستند. اطلاعات جعلی بازیابی شده توسط آمریکا و انگلیس در آستانه حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ مدعی بودند صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق خواستار انتقال کیک زرد از نیجر برای ساخت سلاح های هسته ای بوده است.»

 

افشای اطلاعات موساد درباره ایران

، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید