اقدام سعودیه

اقدام سعودیه

شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه و از منتقدان اصلی دولت سعودی در میان کسانی بود که اخیرا دستگاه قضایی عربستان علیه وی حکم اعدام صادر کرد و نام او امروز در میان اسامی بود که به اتهام ارتکاب “جرایم تروریستی” اعدام شده‌اند و وزارت کشور رژیم آل سعود نیز این اسامی را تایید کرده است.

این اقدام آل سعود واکنش‌های گسترده‌ای را در بین مسلمانان جهان از جمله ایرانیان به دنبال داشته است و پیش از این نیز مقامات رسمی و علما و مراجع کشورمان در این زمینه هشدارهایی را به کشور عربستان داده‌ بودند و حتی علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاسی خارجی مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی خطاب به همتایان خود در کشورهای اروپایی خواستار مساعدت و موضع گیری آن‌ها برای آزادی « شیخ النمر» روحانی عربستانی شده بود.

علمای اهل سنت ایران نیز با ارسال نامه‌های جداگانه به سازمان‌های بین‌المللی و علمای جهان اسلام خواستار آزادی شیخ نمر باقرالنمر شده بودند. کارشناسان دینی کشورمان معتقدند که جهان اسلام باید به حکم اعدام شیخ نمر اعتراض کند و اگر اعتراضی نکند این رفتار برای جهان اسلام ننگ است و نشان‌دهنده خفگی و خمودگی در جهان اسلام است.

در هیچ کجای دنیا این‌گونه نیست که فردی را به خاطر اندیشه‌ای که دارد اعدام کنند. شیخ نمر یک عالم و دانشمند در جهان اسلام بود وعمده فعالیت‌های ایشان فرهنگی؛ آیت‌الله نمر به پیروی از قیام امام حسین(ع) علیه ظلم و استبداد و بیعت نکردن با آل سعود به پاخاسته بود. به شهادت رساندن این روحانی فاجعه‌ای است که دولت عربستان را با چالش و هزینه جدی مواجه خواهد کرد.

پیش از ظهر روز شنبه با اعلام خبر شهادت شیخ نمر توسط رژیم آل سعود، حسین جابری انصاری سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه اعدام آیت‌الله شیخ باقر النمر، روحانی سرشناس سعودی را شدیدا محکوم کرد.

‌آیت‌الله مکارم‌شیرازی از مراجع تقلید نیز با صدور پیامی به شهادت رساندن آیت‌الله شیخ نمر و ۴۶ نفر از بیگناهان جهان اسلام را محکوم کرد.

هم‌چنین فردا – یکشنبه – ساعت ۱۵ به همت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران دانشجویان در اعتراض به اعدام شیخ نمر در برابر سفارت عربستان تجمع می‌کنند.

شهادت شیخ نمر نشان دهنده سردرگمی‌ آل‌سعود است

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه جنایت آل سعود در شهادت شیخ نمر نشان دهنده سردرگمی آنهاست،‌ گفت: رژیم آل سعود با این جنایت به دنبال بقا و حفظ موجودیتش در منطقه است و این اقدام برای آنها پرهزینه خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: این جنایت نشان دهنده سردرگمی آل سعود و نظام سلطه آمریکا و تنها برای خوش خدمتی به رژیم صهیونیستی انجام شده است.

به گفته وی، آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد اختلاف در دنیای اسلام و شیعه و سنی و همچنین ترویج شیعه هراسی و اسلام هراسی هستند که رژیم آل سعود نیز با به شهادت رساندن شیخ نمر خوش خدمتی‌اش را به آنها نشان داد، اقدامی که حتماً‌ پرهزینه خواهد بود.

سبحانی‌نیا تأکید کرد: رژیم آل سعود با این کار نشان داد که پشت پرده جنایات بزرگی در دنیای اسلام همچون نیجریه است و مأموریتش پیاده کردن اهداف نظام سلطه و استکبار و رژیم صهیونیستی است با همین رویکرد اقدامات فجیعی را در دنیا انجام می‌دهد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه عربستان با این‌گونه اقدامات می‌خواهد عجز خود را در برابر مسائل منطقه نشان دهد،‌ گفت: آل سعود با به شهادت رساندن شیخ نمر به دنبال جبران شکست‌هایش در منطقه و بیرون آمدن از گرفتار‌ی‌هایی که در عراق و سوریه و مناطق دیگر برای خود به وجود آورده است، می‌باشد.

وی در پایان گفت آنها با این جنایت به دنبال قدرت‌نمایی در منطقه هستند و در کنار آن می‌خواهند از پشتیبانی رژیم صهیونیستی و آمریکا برای بقا و موجودیت‌شان در منطقه استفاده کنند.

جهان اسلام باید در مقابل شهادت شیخ نمر واکنش نشان دهد

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شهادت شیخ نمر گفت که جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام باید در این زمینه واکنش نشان دهند.

سید مرتضی حسینی نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: حقوق بشری که در مقابل اعدام قاچاقچی فریادش بلند است در اینجا سکوت اختیار کرده! فردی که چند کلمه حرف زده و سلاح و جنگ مسلحانه نداشته ، چرا حقوق بشر در این مورد سکوت کرده؟ چرا فریاد بر نمی آورد؟ کشورهای اروپایی و آمریکایی که دم از حقوق بشر می زنند و علیه ما قطعنامه صادر می‌کنند چرا فریاد بر نمی آورند؟

او ادامه داد: کشورهای اسلامی باید در این مورد واکنش نشان دهند. چرا باید در منا هفت هزار نفر کشته شود و کشورهای اسلامی سکوت کنند و حتی یک اطلاعیه هم ندهند؟ دولت جمهوری اسلامی ایران نیز باید قاطعانه پای کار بیاید و مقابل این دولت ظالم که بویی از اسلام نبرده و به نام اسلام حکومت می‌کند محکم بایستد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: رژیم آل‌سعود باید بداند که شهادت آیت الله نمر ، این دودمان را برانداز خواهد کرد، قطعا شیعیان عربستان سعودی سکوت نخواهند کرد، ان شاء الله این خون باعث می‌شود رژیم آل یهود بربیفتد.

مجلس به موضوع شهادت شیخ نمر ورود پیدا می‌کند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با محکوم کردن جنایت رژیم آل سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر گفت که قطعا این کمیسیون و مجلس شورای اسلامی با ورود به موضوع شهادت شیخ نمر پیگیری های لازم را از طریق مجالس کشورهای اسلامی انجام خواهد داد

سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شهادت شیخ نمر توسط رژیم آل سعود گفت: این اقدام بدعتی در جهان اسلام محسوب می‌شود . عملی قرون وسطایی که قطعا تمام جهان اسلام علیه اقدام رژیم آل سعود قیام خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی عکس العمل شدیدی به اقدام رژیم آل سعود نشان خواهند داد گفت:‌این جنایت قابل گذشت نیست و قطعا سازمان های بین‌المللی باید ورود پیدا کنند در این بین انتظار می‌رود که دستگاه دیپلماسی دولت و مجلس عکس العمل های شدیدی نشان دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که قطعا این موضوع در کمیسیون امنیت و صحن علنی مجلس مطرح می‌شود تا اقدامات لازم از طریق مجالس کشورهای اسلامی صورت گیرد.

نقوی حسینی با تاکید بر اینکه باید این اقدامات منتج به محکومت آل سعود و مشخص شدن ابعاد این جنایت شود گفت در شرایطی که مجامع بین‌المللی مدعی حقوق بشر ، آزادی و دموکراسی با ادعای دموکراسی به کشورهای دیگر لشکر کشی و حمله نظامی می‌کنند انتظارمی رود نسبت به این جنایت عکس العمل نشان دهند.

وی افزود: مگر الان قرون وسطا است که افراد را به دلیل اعتقاداتشان اعدام کنند از این رو باید ابعاد پنهان و آشکار این جنایت برای همگان مشخص شود و رژیم آل سعود درمقابل مجالس بین‌المللی وکشورهای دنیا پاسخ گو باشد.

شهادت شیخ نمر نابودی آل سعود را تسریع می‌کند

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد که شهادت شیخ نمر نابودی آل سعود را تسریع می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شهادت شیخ نمر توسط رژیم آل سعود، اظهار کرد: با آن همه اهتمامی که آزادگان جهان در دفاع از شیخ نمر داشتند آل سعود بی‌اعتنا به همه درخواست‌ها حتی درخواست‌های بین‌المللی جناب شیخ مجاهد شیخ نمر را به شهادت رساند که این کار حائز چند نکته است.

وی ادامه داد: نکته اول اینکه بی‌تردید این خون‌های پاک نابودی دولت آل سعود که آل جنایت هستند و یک قرن قبل با جنایت سر کار آمدند و با جنایت هم به حکومت خود ادامه دادند، تسریع می کند. تردید ندارم این خون‌ها نابودی آل جنایت را سرعت می‌بخشد.

خاتمی اضافه کرد: نکته دوم اینکه احساس می‌شود جریان صهیونیسم جهانی مقابله با خیزش نوین دینی را در جهان به عهده گرفته است. از طرفی یمن را تبدیل به تل خاک می‌کند، از سوی دیگر در نیجریه آن جنایات وحشیانه را انجام می‌دهد و به نظر می‌رسد اصل جنایات با برنامه‌ریزی صهیونیسم جهانی است و آل سعود به عنوان مزدور عمل می‌کند.

وی در ادامه بیان کرد: نکته بعدی اینکه از آزادگان جهان اسلام انتظار می‌رود در برابر این جنایت آرام نگیرند و با خروش‌شان آل سعود را از این اقدام پشیمان کنند.

این عضو مجلس خبرگان در پایان گفت: از دستگاه دیپلماسی خارجی کشورمان نیز انتظار موضع قاطع و در خور شأن ملت ایران می‌رود. انتظار دیگر هم از حوزه و دانشگاه است که خشم و خروش مقدس خود را با فریاد برآوردن اعلام کنند.

آل‌سعود باید بهای سنگینی برای به شهادت‌رساندن شیخ نمر بپردازد

مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر گفت: ‌دولت عربستان با خیال باطل خود فکر می‌کند که با اعدام و شهادت افرادی همچون شیخ نمر می‌تواند حیات خود را ادامه بدهد، در حالی که آن‌ها باید بدانند با شهادت شیخ نمر پایه‌های حکومتشان سست‌تر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا سروستانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شهادت شیخ نمر از علمای بزرگ جهان اسلام بوده از سوی رژیم آل سعود به همراه ۴۶ نفر دیگر گفت: آن‌ها همواره در مقابل ظلم ایستادند و مظلومانه به شهادت رسیدند. در حقیقت آن‌ها کشته شده راه خدا هستند و زنده‌اند. همانگونه که سایر شهیدان زنده‌اند.

وی گفت:‌ مسیر شیخ نمر را همواره امت اسلامی ادامه می‌دهند و دولت عربستان بداند بهای سنگینی را باید برای این رفتار احمقانه خود بپردازد و ان‌شاءالله این مسیر شیخ نمر همواره از سوی جهان اسلام دنبال می‌شود.

مدیر کل تبلیغات اسلامی بوشهر یادآور شد: علمای جهان اسلام در یک مقطعی به دولت عربستان گوشزد کردند که نباید این رفتار را داشته باشند اما متاسفانه دولت عربستان به گوشش فرو نرفت. در ادامه هم تمام علمای جهان اسلام باید این امر را محکوم کنند تا ان‌شاءالله مسیر بصیرت برای جهان اسلام بیشتر از گذشته باز شود.

وی با بیان اینکه شهادت شیخ نمر امروز یک نقطه عطفی در راه مبارزه با باطل است، اظهار کرد: متاسفانه ما در مقطع حساس کنونی شاهد اقدامات خصمانه‌ای از آل سعود علیه جهان اسلام هستیم که برخی از این اقدامات یک شکافی بین جوامع ارزشمند اسلامی است و حمایت از جریان‌های تکفیری را در دستور کار این دولت می‌بینیم که این گونه رفتارها امروز مشکلات زیادی را برای جوامع اسلامی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: رژیم آل سعود، شیخ نمر را به ایجاد فتنه و تفرقه محکوم کرده‌ است در حالی که این صفت به خود آن‌ها اختصاص دارد که فرقه‌های انحرافی را ترویج می‌دهد و از آن فرقه‌ها به صورت همه جانبه حمایت می‌کند. آن‌ها خود را خادم الحرمین می‌دانند و در سرزمین وحی هستند ولی متاسفانه دل، عمل و اقدام آن‌ها در مسیر دشمنان اسلام است و صریح باید بگویم که آن‌ها لیاقت این جایگاه و حضور در سرزمین وحی را ندارند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی بوشهر یادآور شد: حوادثی که در یمن رخ می‌دهد و این دولت باعث قتل عام کودکان و زنان آن سرزمین می‌شود مصداق فتنه و تفرقه است. آن‌ها جنگ‌های نیابتی را با دشمنان اسلام همراهی می‌کنند و به نوعی چرخ دشمن را در منطقه می چرخانند. سایر حوادث عربستان مثل حادثه منا هم یک سند ذلت و خواری برای این کشور محسوب می‌شود. آن‌ها عرضه اداره حج سه میلیونی را نداشتند و سبب شهادت عده زیادی از مسلمانان شدند.

آمریکا در جنایت آل سعود در شهادت شیخ نمر شریک است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه آمریکا با حمایت از سیاست‌های ضد انسانی عربستان در جنایت آل سعود و به شهادت رساندن شیخ نمر شریک است گفت:‌ عربستان این جنایت را از سر استیصال و شکست در عرصه های مختلف انجام داده است.

علاء الدین بروجردی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شهادت شیخ نمر از سوی رژیم آل سعود ، ضمن محکوم کردن این جنایت جدید عربستان گفت: دولت عربستان علیرغم تاکیدات تعداد زیادی از علمای جهان اسلام و مراجع تقلید بر اعدام نکردن یک روحانی عالی قدر این جنایت را انجام داد. این نشان می‌دهد که دولت عربستان نه برای علمای اهل سنت و نه برای مراجع تقلید شیعه حرمتی قائل نیست.

وی تاکید کرد که موج شدیدی از نارضایتی و مخالف در داخل و خارج از عربستان علیه این دولت این کشور با چنین جنایتی شکل خواهد گرفت که باید پاسخگوی تبعات آن باشند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: معمولا در کشورها برای روحانیون و دانشمندان حرمت قائلند و دست به چنین جنایتی نمی زنند ولی این اقدام عربستان نشان داد که نه تنها هیچ گونه آزادی و حرمتی برای علمای قائل نیست بلکه موج جدیدی از نارضایتی ایجاد کرده است.

به گفته بروجردی، کشورهایی همچون آمریکا که از این سیاست ضدانسانی و ضد دموکراسی عربستان حمایت می‌کنند، در جنایات آن شرکت کرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد هدف عربستان از انجام چنین جنایتی گفت :‌عربستان در کل منطقه شکست خورده است که نمونه بارز آن در یمن می‌باشد که حرمتی برای این کشور عربی و اسلامی قائل نشده است به طوری که تاکنون هزاران نفر از مردم بی گناه یمن به خاک و خون کشیده شده و عربستان در دهمین ماه این جنایات شکست خورده است.

وی ادامه داد: عربستان در کنار شکست در صحنه یمن چنین تجربه ای را در لبنان،‌ سوریه و عراق به دست آورده است و از این رو جنایات اخیرش به شهادت رسیدن شیخ نمر از سر استیصال و شکست در عرصه های مختلف و عکس العملی دور از هرگونه منطق و خردمندی است که باید تبعاتش را تحمل کنند.

بروجردی در پایان در مورد واکنش ایران و کشورهای اسلامی در پی این جنایت گفت: طبیعتا باید اقدامات لازم صورت گیرد که گام اول محکوم کردن چنین جنایتی است، ما نیز در کمیسیون امنیت در حال مشورت برای واکنش مناسب به این جنایت هستیم.

آل سعود بنای هیچ گونه همکاری با کشورهای اسلامی ندارد

دبیرکل حزب مردم سالاری با اشاره به اینکه سازمان همکاری های اسلامی باید هرچه سریعتر یک نشست فوق العاده برگزار کند و بی کفایتی آل سعود را در اداره حرمین شریفین اعلام کند اظهار کرد: به نظر می‌رسد آل سعود بنای هیچ گونه همکاری با کشورهای جهان اسلام ندارد.

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به شهادت شیخ نمر توسط آل سعود اظهار کرد: آل سعود به دنبال دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی است و اعدام شیخ نمر هم با همین هدف مرموزانه انجام شده است. و هابیت هیچ اعتقادی به وحدت شیعه و سنی ندارد و تمام تلاش خود را می‌کند تا بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: من معتقدم علمای جهان اسلام مراجع تقلید و روشنفکران کشورهای اسلامی باید نسبت به این جنایت واکنش نشان دهند . وزارت خارجه ما هم باید دیپلماسی فعال تری برای همگرایی کشورهای اسلامی در محکومیت این جنایت دنبال کنند. صدها عالم دینی از آل سعود در خواست داشته اند که شیخ نمر را اعدام نکند اما آن‌ها با وقاهت و گستاخی هر چه تمام تر به این درخواست ها بی اعتنایی کردند.

این فعال سیاسی همچنین با بیان اینکه با روی کار آمدن سلمان در عربستان اختلافات زیادی هم در دولت به وجود آمد گفت: فرزند سلمان خود را همه کاره آل سعود می‌داند و بیشترین خباثت ها هم توسط او ایجاد می‌شود . سلمان هم از عقل و هوش و زکاوت سیاسی برخوردار نیست و حتی گفته می‌شود او دچار آلزایمر است. این اتفاقات بر هم ریختگی آل سعود را نشان می‌دهد. آن‌ها در عراق ، سوریه و یمن شکست خورده اند و برای جبران این شکست ها این جنایات را انجام می‌دهند.

کواکبیان همچنین تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی ما باید از نهادهای حقوق بشر ، جهانی مطالبه رسیدگی به جنایات آل سعود را داشته باشد. این نهادها به کوچکترین اتفاقاتی در هر کشور داد و فریاد می‌کنند اما اکنون که آل سعود در کنار شیخ نمر افراد دیگری را هم اعدام کرده است آن‌ها سکوت کرده‌اند. بنابراین علاوه بر جهان اسلام نهادهای حقوق بشر هم باید به خود بیایند. از سویی کشورهای مدعی حقوق بشر مثل آمریکا و قدرت های غربی باید خجالت بکشند که از سوی اعلام کنند طرفدار حقوق بشر هستند و از سویی در مقابل این جنایات سکوت کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه علمای جهان اسلام باید برای اداره صحیح حرمین شرفین فکری کنند زیرا آل سعود نشان داده که هیچ کفایتی برای این کار ندارد گفت:‌ما در حزب مردم سالاری این جنایات را محکوم می‌کنیم.

خون شیخ نمر موجب رویش جوانه‌های مقاومت در عربستان خواهد شد

عضو هیات رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: خون شیخ نمر موجب رویش جوانه‌های پرشور مقاومت و آگاهی در عربستان و موجب نفرت مسلمانان از رژیم آل سعود خواهد شد.

میرهادی قره سید رومیانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به جنایت صبح امروز رژیم آل سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر گفت: از منظر اسلامی و دینی حکومتی که به سمت استبداد ، غرور و جنایت پیش برود ذلیل و خوار خواهد شد و این وعده الهی در قرآن است و این سرنوشت در انتظار رژیم آل سعود است.

وی افزود: رژیم سعودی پس از حادثه منا ، اتفاق جده و حمله وحشیانه به یمن آبرویی در دنیا ندارد و قطعا حقوق بشر در این کشور به بدترین وضع و نازل‌ترین شکل مورد توجه است و این جنایت و به شهادت رساندن شیخ نمر نیز مهر تاییدی بر وضعیت اسفبار حقوق بشر در عربستان سعودی است.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به شخصیت شیخ نمر و جایگاه وی در میان مردم خاطرنشان کرد: شیخ نمر نقش بزرگی در محرومیت زدایی مادی و معنوی مردم عربستان داشت و در میان اقشار مختلف غیر تکفیری و سعودی در عربستان ، سوریه و ترکیه از احترام وشان بالایی برخوردار است و اعدام این بزرگ‌مرد یک توهین به جامعه جهانی و مسلمانان است.

وی تاکید کرد: باید مجامع جهانی گروه‌های آزادی خواه، سازمان ملل ، سازمان کنفرانس اسلامی و مدافعان حقوق بشر برای اعاده حیثیت و آبروی خود در مقابل جنایات سعودی‌ها در یمن و به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر واکنش سریع نشان دهند.

این نماینده مجلس در پایان تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای اجلاس جهانی بین‌المجالس و اجلاس مجالس کشورهای اسلامی در اولین جلسه خود در مقابل این جنایت واکنشی سریع خواهد داشت و این موضوع را از مجامع بین‌المللی پیگیری می‌نماید، چرا که عربستان یک روحانی را به شهادت نرساند بلکه به دنبال از بین بردن خاستگاه یک تفکر آزادی خواه معتدل، و تعریف درستی از اسلام ناب محمدی بوده است.

شهادت آل سعود لکه سیاهی در کارنامه سراسر خشونت‌ آل‌سعود

نماینده مردم اهواز در مجلس با بیان اینکه خاندان آل سعود منفورترین خاندان در جوامع اسلامی هستند گفت: اقدام ننگین این رژیم در شهادت شیخ نمر به عنوان لکه سیاهی در کارنامه سراسر خشونت آنها ثبت خواهد شد.

ناصر سودانی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، گفت: این اقدام تا همیشه تاریخ با هیچ آب زمزمی قابل تطهیر نیست و اقدام جنایتکارانه و غیر انسانی آل سعود و بی‌تدبیری حاکمان آن که مانند غده سرطانی دیگری بر پیکر جهان اسلام است هرگز قابل بخشش نیست .

وی افزود: رفتار حاکمان آل سعود نشان از ناامیدی سیاسی در این خاندان دارد و حاکمانی که فاقد شعور و درک مدیریتی هستند در کنار جنایاتی که دراین سرزمین انجام می‌دهند درایجاد ناامنی در کشورهای اسلامی مانند سوریه عراق و لبنان و … نیز مشارکت دارند.

نماینده مردم اهواز در مجلس اظهار کرد: دلیل اقدامات رژیم آل سعود نیابت آن از سوی نظام سلطه است که خنجری را به پشت مسلمانان فرود آورده و نه تنها در ابعاد اقتصادی بلکه ضربه سیاسی بر پیکر جهان اسلام وارد می‌آورد و آن را مورد تهدید قرار می‌دهد.

سودانی در ادامه بیان کرد:‌ امروز خاندان آل سعود منفورترین خاندان در جوامع اسلامی هستند و ما انتظار داریم مجامع انسانی مانند الازهر ، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و این جنایت‌ها را محکوم کند.

وی همچنین تصریح کرد:‌علاوه بر محکوم کردن جنایات آل سعود در مجامع بین‌المللی انتظار می‌رود آزادی خواهان این کشور نیز در پی این اقدام واکنش لازم را نشان دهند.

علمای اهل تسنن در مورد شهادت شیخ نمر موضع‌گیری کنند

یک عضو کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس اسلامی با بیان اینکه شهادت شیخ نمر توسط آل سعود در راستای سیاست ایجاد تفرقه میان فرق عالم اسلام انجام شده است گفت که باید علمای اهل تسنن در این زمینه با روشن‌بینی موضع گیری کنند.

کاظم جلالی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شهادت شیخ نمر توسط آل سعود گفت:‌به تمامی علمای حوزه های علمیه و عالم اسلام به خصوص عالم تشیع به دلیل اعدام یک شخصیت ارزنده و ارزشمند شیعی به دست سفاکان سعودی تسلیت می گویم، بی تردید رژیم سعودی هزینه این اعدام را خواهد پرداخت.

وی ادامه داد: این عالم شیعه در اوج مظلومیت اعدام شد و هیچ جرمی مرتکب نشده بود جز اینکه داعیه دار اسلام و مکتب اهل بیت (ع) پیامبر بود، بی تردید این اقدام در راستای سیاست ایجاد تفرقه بین فرق عالم اسلام انجام شده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: همه باید هوشمندانه با این موضوع برخورد کنیم. بی‌تردید نباید هیچ تحلیل غلطی از این موضوع داشت و نباید در دام ایجاد اختلافات مذهبی افتاد، دامی که صهیونیست ها و قدرتهای بزرگ با دستاویز کردن و دادن نقش خیمه شب بازی به آل سعود به دنبال تحقق اهدافشان هستند از این رو نباید در این گردونه اختلافات قرار گرفت که قطعا قرار نمی گیریم.

جلالی با بیان اینکه علمای اهل تسنن نیز با روشن بینی موضع گیری کنند گفت: باید همگان این موضوع را محکوم کنند که عالمی مسلمان از هر فرقه ای مورد ظلم قرار گرفته و اعدام شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر باید فرق اسلامی با وحدت در کنار یکدیگر قرار گرفته و این پدیده شوم که از ناحیه صهیونیست و قدرتهای بزرگ و توسط آل سعود به وقوع پیوسته را محکوم نمایند تا در آینده شاهد چنین فجایع انسانی نباشیم.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در پایان تاکید کرد که آل سعود حتما هزینه این اقدام غیر انسانی و غیر اسلامی تفرقه‌آمیزش را خواهد پرداخت.

قبر آل سعود کنده شد

نماینده مردم رشت در مجلس تاکید کرد: آل سعود بزرگترین ناقض حقوق بشر است و با اعدام به ناحق شیخ نمر نمی‌توانند جلوی بیداری اسلامی که دردنیا اتفاق افتاده را بگیرند.

غلامعلی جعفرزاده در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، با اشاره به اقدام آل سعود در اعدام شیخ نمر گفت: عربستان سعودی بزرگترین ناقض حقوق بشر است که نه صلاحیت تولی گری خانه خدا و نه صلاحیت ریاست سازمان حقوق بشر اسلامی را دارد و تاکنون هم نشان داده تابع هیچ قاعده‌ای نیست.

وی افزود: آل سعود با اعدام شیخ نمر نمی‌تواند جلوی بیداری و جنبش اسلامی که دردنیا اتفاق افتاده را بگیرد، شیخ نمرها از امروز به بعد متولد می‌شوند و تفکر اسلام ناب محمدی جهان اسلام را فرا خواهد گرفت.

این عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس تصریح کرد: علی‌رغم همه هشدارهایی که به عربستان داده شده بود عدم توجه به این هشدارها عامل سقوط آن خواهد شد و مردم مسلمان دنیا برای سرنگونی آل سعود دعا می‌کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس اظهارکرد: به زودی مردم جهان اسلام شاهد اخبار خوش خواهند بود و به نظر می‌رسد که دولت ناقص‌العقل آل سعود باید به فتاوا و هشدار آیات عظام، علمای دین و مقام معظم رهبری توجه می‌کرد. لذا با توجه به کارنامه بسیار منفی، عربستان صلاحیت ریاست حقوق بشر و اداره خانه خدا را ندارد و هر چه زودتر باید خلع شود.

جعفرزاده ادامه داد: فکر می‌کنم دنیای اسلام باید در یک محوریت اجماع پیدا کنند که هم اداره‌ی حج را از عربستان بگیرند و با توجه به خطای فاحشی که در اعدام شیخ نمر انجام داده جواب سخت و کوبنده‌ای به آن بدهند.

وی اظهار کرد : به نظر می‌رسد باید عربستان در همه موضوعات و مسائل در ارتباط با جهان اسلام مورد تحریم قرار گیرد و ما فراموش نمی‌کنیم کشتار حجاج در سال ۹۴ و اکنون هم اعدام به ناحق شیخ نمر را، بنابراین قبر آل سعود با این کار کنده شده است.

وی با اشاره به این که شهادت شیخ نمر مربوط به جهان اسلام می‌شود گفت: ما هم اگر به این گونه مسائل ورود پیدا می‌کنیم به تبع درخواست مسلمانان دنیا است، اکنون هم دنیای اسلام چشم امیدشان به ایران دوخته شده است چون ایران کشوری مستقل و آزاد است اما برخی دولت‌های به ظاهراسلامی به دلیل وابستگی‌هایشان نمی‌توانند نفس بکشند، امیدواریم که دولت ایران بتواند تدابیری اتخاذ کند که جهان اسلام در محوریتی واحد به موضوعات ورود کنند.

اقدام سعودیه

، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید