انگلیسی ها به تهران بر می گردند

آیا غرامت پرداخته شده است؟
انگلیسی ها به تهران بر می گردند
مثلث آنلاین: پیش از این انگلیسی ها از دریافت غرامت تخریب اموال سفارت به عنوان یکی از شروطشان برای بازگشت سخن می گفتند.
محمدحسن حبیب‌الله‌زاده٬ کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا از بازگشایی قریب‌الوقوع سفارت این کشور در ایران و آغاز به کار همه بخش‌های سفارت ایران در لندن در آینده‌ای نزدیک خبر داده است.
حبیب‌الله‌زاده گفته که مذاکرات برای بازگشایی این سفارت‌خانه میان مقام‌های دو کشور در جریان است.وی افزوده بخش کنسولی سفارت ایران در بریتانیا نیز از اسفند ماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرده و مشغول «ارائه خدمات کنسولی» است.به گفته حبیب‌الله‌زاده به زودی سایر بخش‌های سفارت ایران در بریتانیا نیز فعال خواهد شد.
این خبر در حالی اعلام شده است که پیش از این انگلیسی ها از دریافت غرامت تخریب اموال سفارت به عنوان یکی از شروطشان برای بازگشت سخن می گفتند.
شرط دیگر آنها تضمین امنیت و عدم تکرار مسایلی مانند تسخیر سفارتشان در تهران بوده است.
 عباسعلی منصوری آرانی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس در این مورد به خبرنگار مثلث آنلاین گفته است :معتقدم موضوع دریافت خسارت خیلی برای طرف انگلیسی مهم نیست در مذاکراتی که ما با هم داشتیم آنها درباره اخذ خسارت و عذرخواهی صحبتی نکردند. طرف انگلیسی می گفت “تهران اطمینان خاطر دهد که مشکل دوباره ای برای ما پیش نمی آید”.آقای شارما کاردار غیر مقیم انگلستان در جلسه ای به من گفت “لندن این اطمینان را می خواهد به دست آورد که مشکلی دوباره برای سفارتخانه اش در تهران پیش نمی آید” اما هیچ صحبتی درباره دریافت خسارت یا عذرخواهی مطرح نکرد. من در پاسخ او گفتم “تهران به تمام پروتکل های بین المللی متعهد است و بدون شک مسئولیت حفظ امنیت سفارتخانه ها با میزبان است”. بر همین اساس معتقدم روزنامه ها بیشتر موضوع پرداخت و دریافت خسارت را دامن زدند که اگر انگلیس یا ایران این موضوع را طلب کنند چه می شود. خیلی بعید می دانم که رسما از طرف وزارت خارجه انگلیس مطلبی در این باره برای وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران آمده باشد.
پیش از این «مجید تخت روانچی» معاون آمریکا و اروپای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه پرداخت غرامت در دست بررسی است، افزود: «بحث عذرخواهی مورد بررسی نیست. در گذشته موارد متعددی رخ داده و ما هیچ‌ عذرخواهی‌ای دریافت نکرده‌ایم. اما قطعا در مورد آنچه که اتفاق افتاد، در حال همکاری با دولت بریتانیا هستیم.»
معاون وزارت خارجه در مورد سفر اخیر «سایمون گس» مدیرکل سیاسی وزارت خارجه انگلیس به تهران نیز با بیان اینکه این سفر خوب پیش رفت، گفته بود:«در مورد برخی چیزها توافق شد و در مورد بقیه موارد نه. خوب است که در مورد این موارد مذاکره شود. داریم در جهت درستی حرکت می‌کنیم.»
این اظهارات روانچی با انتقاد روزنامه کیهان مواجه شده بود .
گفتنی است بعد از انتخابات ۲۴ خرداد با تغییر سیاست های خارجی در حوزه روابط با کشورهای اروپایی ، تحولات مهمی در رابطه با کشور انگلیس به وجود آمده است . صرف نظر از برخی مواضع مغرضانه هیگ ، وزیر خارجه سابق انگلیس، در بسیاری از موارد انگلیسی ها تلاش کرده اند بار دیگر روابطشان با ایران را متفاوت از گذشته کنند.حالا اما سوالات مهم این است که آیا به انگلیسی ها برای بازگشت غرامت پرداخت شده است یا آنها فقط بر روی شرط دیگرشان یعنی تضمین امنیت اصرار کرده اند ؟
در صورتی که این غرامت پرداخت شده میزان آن چند دلار است ؟ 
آیا با انگلیسی ها در مورد سایر غرامت هایی که آنها می بایست به ایران پرداخت کنند صحبت شده است ؟
، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید