اهداف و برنامه های ائتلاف شهر اول

اهداف و برنامه های ائتلاف شهر اول

شهر رشت به سبب ارتباطات تجاری و بازرگانی با روسیه و اروپا در سده‌های هیجدهم و نوزدهم میلادی، با حفظ معتقدات مذهبی و میراث ملی و تاریخی خود با ایجاد مدرسه، تئاتر، سینما و فعالیت در زمینه موسیقی و ورزش توانست در عرصه فرهنگی در بین شهرهای ایران و منطقه پیشرو می‌باشد به طوری که این شهر در موارد ذیل جزئ اولین‌های ایران می‌باشد:

 1. داروخانه شبانه‌روزی (داروخانه کارون)؛
 2. خانه سالمندان و معلولین (توسط دکتر آرسن میناسیان)؛
 3. بانک ایرانی (بانکه سپه)؛
 4. کتابخانه (کتابخانه ملی رشت)؛
 5. سینما و تئاتر؛
 6. بازیگر زن روی صحنه تئاتر (مرحوم فرخ‌لقا هوشمند)؛
 7. بلدیه (شهرداری رشت)؛
 8. خیابان سنگ‌فرش؛
 9. راه آهن (خط آهن بازار به بندر پیربازار)؛
 10. اتوبوس؛
 11. سیستم اِگو شهری؛
 12. لنجمنهای فعال فرهنگی؛
 13. مدرسه به سبک امروزی دخترانه و پسرانه؛
 14. مریض خانه ملی (بیمارستان پورسینا)؛
 15. چاپخانه و روزنامه.

همچنین رشت جزء اولین شهرهای است که دولت‌های روس، انگلیس، فرانسه، و عثمانی در آن نمایندگی سیاسی داشتند و کنسولگری دایر کردند.

ائتلاف شهراول

رشت همیشه یکی از مبادی اصلی ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، تجاری و سیاسی ایران با سایر ملل (در کنار تهران و تبریز) و کانون تحولات سیاسی اجتماعی ایران معاصر بوده است. مراجعه به سفرنامه سیاهان و رجال سیاسی گویایی وضعیت برتر رشت نسبت به سایر شهرهای منطقه و شکوفایی اقتصادی و بالندگی فرهنگی اجتماعی آن است. اما سؤال اینجاست که چرا رشت با وجود سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و طبیعی اکنون از مسیر توسعه و تحول و ترقی خود فاصله گرفته است؟

هرچند جواب به این پرسش نیازمند بررسی دقیق عوامل و زمینه‌های مختلف در طی چندین دهه اخیر است، اما یکی از ارکان مهم در بحث مربوط به توسعه شهری، نحوه عملکرد مدیریت شهری است. درمیان نهادها و ارکان مدیریت شهری، شوراهای اسلامی شهر و شهرداری‌ها بیشترین وظایف و اختیارات در خصوص برنامه‌ریزی و هدایت مسیر توسعه شهرها را بر عهده دارند. تجربه چهار دوره شوراهای اسلامی شهر در ایران نشان از ظرفیت بالای این نهاد مردمی در نظارت بر روند صحیح مدیریت شهری دارد، با وجود تمام تلاش‌های که در طی این چهار دوره در شهر رشت شده، به دلایل مختلف مدیریت شهری نتوانسته همگام با سایر شهرهای مطرح کشور روند توسعه را طی کند. به نظر می‌رسد نبود برنامه مدون با هدف گذاری دقیق و عملیاتی در حوزه‌های مختلف یکی از مهمترین دلایل شکل گیری این وضعیت شده است.

اکنون در این مقطع حساس زمانی، و در راستای پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر، «ائتلاف شهراول» با نگاه به عقبه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و … که پیشتر اشاره شد، به دنبال توسعه شهر رشت و رسیدن به جایگاه برتر در سطح منطقه و بین‌الملل است و برای رسیدن به این هدف اقدام به تدوین «برنامه راهبردی توسعه رشت ۱۴۰۰» در حوزه‌های مختلف فرهنگی اجتماعی، اقتصادی، زیست‌محیطی، حمل و نقل، کالبدی و شهرسازی، مدیریت شهری و حوزه ایمنی و مدیریت بحران نموده است.

بررسی اسناد و برنامه های بالا دستی اسناد و برنامه ملی

 1. سند چشم انداز بلند مدت جمهوری اسلامی ایران
 2. برنامه ششم توسعه

اسناد و برنامه های فرا شهری

 1. سند ملی توسعه استان گیلان
 2. طرح آمایش استان گیلان
 3. طرح توسعه شهرستان رشت
 4. طرح توسعه و عمران (جامع) ناحیه مرکزی گیلان
 5. طرح منطقه ای گیلان و مازندران
 6. طرح جامع مسکن استان گیلان

اسناد و برنامه های شهری و فروشهری

 1. طرح جامع رشت
 2. سند چشم انداز بیست ساله و برنامه استراتژیک پنج ساله اول شهر رشت
 3. برنامه راهبردی شهرداری رشت
 4. طرح بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهر رشت
 5. برنامه ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی و اقدامات توانمند سازی اجتماعات آنها با تاکید بر بهسازی شهری رشت با دیدگاه شهر نگر.
 6. طرح ارتقا عملکرد مناطق شهرداری رشت
 7. طرح جامع حمل و نقل و ترافیک شهر رشت
 8. طرح های ساماندهی محدوده مرکزی شهر رشت
 9. مطالعات ساماندهی حریم رودخانه زرجوب و گوهر رود رشت
 10. برنامه عملیاتی شهرداری رشت(۱۳۹۲-۱۳۹۶)
 11. سند بازآفرینی شهر رشت