بابک زنجانی از فهرست تحریم‌های انگلیس حذف شد

بابک زنجانی از فهرست تحریم‌های انگلیس حذف شد
 لغو تحریم بابک زنجانی و مجموعه شرکت‌های سورینت می‌تواند امکان دسترسی به دارایی‌های زنجانی در خارج از کشور را مهیا کند.
وزارت دارایی انگلیس شش فرد و موسسه از جمله بابک زنجانی و شرکت سورینت، یکی از شرکت‌های متعلق به زنجانی و همین طور دانشگاه صنعتی شریف را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد.
شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بیمه معلم و بانک سینا سه موسسه دیگری هستند که از لیست تحریم‌های وزارت دارایی بریتانیا حذق شده‌اند.
این وزارتخانه روز جمعه، ۳ اکتبر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که لغو تحریم‌ علیه این فرد و موسسات بر اساس حکم دادگاه اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ صورت گرفته است.
شش فرد و نهادی که نامشان در این اطلاعیه آمده، پیشتر به اتهام کمک به دور زدن تحریم‌های ایران یا ارتباط با برنامه هسته‌ای و تسلیحاتی این کشور از سوی اتحادیه اروپا تحریم شده بودند.
حکم دادگاه اتحادیه اروپا به نفع این شش فرد و نهاد در تاریخ های متفاوتی بین ۴ ژوئن (۱۴ خرداد) تا ۳ ژوئیه (۱۲ تیر) امسال اعلام شد.
اطلاعیه وزارت دارایی انگلیس می‌گوید از آنجا که تا دو ماه بعد از صدور حکم دادگاه، تقاضای تجدید نظر نشده است، این احکام لازم‌الاجراست و دارایی‌های متعلق به فهرست اعلام شده آزاد خواهد شد.
بر اساس گزارش سایت بی بی سی لغو تحریم بابک زنجانی و مجموعه شرکت‌های سورینت می‌تواند امکان دسترسی به دارایی‌های زنجانی در خارج از کشور را مهیا کند. در موضوع بدهی‌های زنجانی به وزارت نفت ایران، او تحریم‌ها را علت ناتوانی‌اش در انتقال پول نفت به کشور اظهار می‌کرد. اما اکنون این رقم که گزارش شده بیش از دو میلیارد یورو است، آزاد می‌شود هر چند انتقال این پول به حساب‌های بانکی در ایران همچنان سخت خواهد بود، چون تحریم‌های بانکی سر جایشان هستند. به علاوه تحریم وزارت دارایی آمریکا علیه زنجانی به جای خود باقی است.
لغو قطعی تحریم شرکت ملی نفتکش ایران و بیمه معلم هم صادرات نفت ایران را تسهیل می‌کند. بیمه معلم بعد از تشدید تحریم‌های بیمه‌ای و خروج بیمه‌گران بزرگ بین‌المللی از قراردادهایشان با ایران، در بیمه بعضی محموله‌های نفتی نقش داشت. البته در سایه توافق ژنو تحریم‌های بیمه‌ای محموله‌های نفتی موقتا تعلیق شد ولی با این حکم این دو شرکت ایرانی می‌توانند حمل و بیمه نفت را انجام دهند.
بابک زنجانی روز نهم دی ماه سال گذشته به اتهام پرداخت نکردن بدهی خود به وزارت نفت ایران که میزان آن از طرف بعضی مقامات بیش از ۲ میلیارد یورو برآورد شده دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. او هنوز محاکمه نشده است.
تحریم دانشگاه صنعتی شریف هم به ظن ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای ایران وضع شد و شامل مسدود کردن دارایی‌های این دانشگاه در کشورهای عضو اتحادیه بود.
به گفته رئیس دانشگاه صنعتی شریف این دانشگاه از طریق “یک وکیل انگلیسی” علیه اتحادیه اروپا اقامه دعوی کرد و طی دو سال “از طریق نظام حقوقی اروپا علیه اتحادیه اروپا این مساله پیگیری شد.”
در نهایت دادگاه حدود دو ماه پیش اعلام کرد که شواهد ارائه شده توسط اتحادیه اروپا در اثبات ارتباط این دانشگاه با برنامه‌های هسته‌ای ایران را کافی تشخیص نداده است.
بابک زنجانی از فهرست تحریم‌های انگلیس حذف شد
، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید