ترکیه؛ بزرگ‌ترین بازنده در بازارهای سهام جهان

ترکیه؛ بزرگ‌ترین بازنده در بازارهای سهام جهان

کشمکش فزاینده میان رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و سیستم قضایی این کشور در ماجرای رسوایی مالی، بازار سهام ترکیه را به سوی بدترین عملکرد در میان بازارهای سهام جهان هدایت کرده و ارزش لیره را به رکورد اندک کم سابقه ای رسانده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شاخص ۱۰۰ بورس استانبول در دسامبر به دلار، ۱۵ درصد سقوط کرد که بدترین افت در میان ۹۰ شاخص مبنای مورد بررسی بلومبرگ بوده است.

افت شاخص سهام ترکیه در شرایطی که تحقیقات فساد به هیات دولت اردوغان رسیده و استعفای سه وزیر وی را در پی داشت، از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا این تاریخ به ۲۷ درصد رسید. ارزش لیره ترکیه ۴٫۹ درصد در دسامبر کاهش یافت که پس از پزوی آرژانتین، بدترین عملکرد را در میان ارزهای بازار نوظهور داشت و در رکورد اندک ۲٫۱۷۶۴ لیره در برابر هر دلار آمریکا معامله شد.

این بحران رشد اقتصادی که تحت حکومت اردوغان حاصل شد را تهدید می‌کند. ترکیه توانست در سایه رشد اقتصادی یک دهه گذشته خود نخستین رتبه سرمایه گذاری از اوایل دهه ۱۹۹۰ به این سو را از موسسات اعتبارسنجی بین المللی دریافت کند.

سرمایه گذاران خارجی نیز با سریع‌ترین روند مشاهده شده در دو سال گذشته اوراق قرضه ترکیه را می‌فروشند. در نتیجه بازده اوراق قرضه این کشور در ۲۷ دسامبر به ۱۰٫۱۷ درصد رسید که بالاترین نرخ در ۲۳ ماه گذشته بوده است. طبق آمار بانک مرکزی ترکیه، سرمایه گذاران خارجی در مجموع ۱٫۹ میلیارد دلار اوراق را طی دو هفته تا ۲۰ دسامبر به فروش رساندند و مجموع اوراق قرضه در اختیار آنها از ۷۲ میلیارد دلار در مه به ۵۴ میلیارد دلار رسید که پایین‌ترین میزان در سه ماه گذشته بوده است.

تا امسال ترکیه که تنها کشور خاورمیانه عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، به دلیل اقدامات اردوغان در کنترل هزینه دولتی و خصوصی سازی شرکت‌ها، مورد علاقه سرمایه گذاران خارجی بود. شاخص سهام مبنای این کشور در فاصله مارس سال ۲۰۱۳ که اردوغان به قدرت رسید تا پایان سال ۲۰۱۲ به دلار، ۵۰۵ درصد رشد کرد. در مقابل شاخص بازار نوظهور ام.اس.سی.آی ۲۷۵ درصد صعود داشت.

اما سرمایه گذاران از ماه مه پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا از آماده شدن برای تعدیل تدابیر محرک مالی خود خبر داد، خروج از بازار ترکیه را آغاز کردند و با وجود تلاش‌های این کشور برای تثبیت بازارها، رسوایی اخیر فساد مالی این روند را تشدید کرد. بانک مرکزی ترکیه برای پشتیبانی از ارزش لیره، اعلام کرده که حداقل شش میلیارد دلار را تا پایین ژانویه در مزایده‌های فارکس خواهد فروخت اما کارشناسان مالی تردید دارند که این اقدام، مانع فروش گسترده در بازارهای این کشور شود.

ترکیه؛ بزرگ‌ترین بازنده در بازارهای سهام جهان

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا http://isna.ir/

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید