توافقات مهم هسته ای ایران و آمریکا

توافقات مهم هسته ای ایران و آمریکا
مذاکرات بعدی دو هفته بعد ؛ ژنو ، بروکسل یا برلین؟ / جزییات جدید از توافقات تازه
 توافقات مهمی حاصل شده و و دو دور مذاکره دیگر کار را به اتمام خواهد رساند.
مذاکرات هسته ای در نیویورک در حالی پایان یافته است که علی رقم اظهارات رسمی در مورد اختلافات فراوان برخی منابع از پیشرفت های مهم و محسوس خبر می دهند . این منابع می گویند توافقات مهمی حاصل شده و و دو دور مذاکره دیگر کار را به اتمام خواهد رساند .
لاوروف نیز روز گذشته در اظهار نظری این گمانه را تقویت کرده بود.
در شرایطی که برخی رسانه های غربی رسیدن به عدد ۴۵۰۰ سانتریفیوژ را خبررسانی کرده بودند مقامات ایرانی این عدد را رد کرده و گفته بودند چنین ارقامی در مذاکرات مطرح نشده است.
با حل شدن مساله آب سنگین اراک که بر اساس فرمول جدید دانشمندان ایرانی ممکن شده است گفته می شود اکنون بحث اصلی بر سر چگونگی به تفاهم رسیدن در مورد تعداد سانتریفیوز ها برسر یک فرمول جدید با بازه زمانی مشخص است . شفاف تر اینکه گویا توافق بر سر تعداد سانتریفیوژ ها شامل بازه زمانی خواهد شد . به این معنا که ایران می تواند با نزدیک شدن به پایان موعد گارانتی تامین سوخت توسط روس ها کار برروی سانتریفیوژهای خود را آغاز و حتی تعداد آنها را افزایش دهد . این فرمول ترکیبی از پیشنهاد آمریکایی ها با چانه زنی تیم ایرانی است.
مساله مهم دیگر توافق بر سر زمان رفع کامل تحریم هاست که زمان پیشنهادی طرف مقابل و ایران از میانگین یعنی ۱۵ سال به سمت عدد ۱۰ در حال نزدیک شدن است . ایران از آمریکا گارانتی می خواهد که فرد جایگزین او در کاخ سفید نیز این توافق را پذیرا باشد.گفتنی است هفته گذشتهیک مقام ارشد آمریکایی در جلسه پرسش و پاسخ در هتل والدورف آستوریا در نیویورک شرکت کرد و به سوالات در خصوص مذاکرات هسته ای در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل میان ایران و گروه ۱+۵ و همچنین نشست سه جانبه اخیر محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان، کاترین اشتون مذاکره کننده ارشد امریکا و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا پاسخ داد. نام این مقام آمریکایی ذکر نشده اما منابع مطلع می گویند این فرد همان ونی شرمن است . او در بخشی  از این پرسش و پاسخ گفته است :  آنچه من داشتم می‌گفتم، و متأسفم که کاملاً روشن بیان نکردم، این بودکه در حقیقت «اگر» توافق جامع به دست آید و در طول زمان، تحریم ها به حالت تعلیق درآید و سرانجام لغو شود، آنگاه شرایطِ کاملاً متفاوتی (مثبتی) برای ایران بوجود خواهد آمد.اکنون آمریکا هنوز تحریم تجاری و اقتصادی ایران را پابرجا نگه‌داشته است، زیرا آن به مذاکرات هسته‌ای مربوط نمی‌شود. آن در سال ۱۹۷۹ میلادی (سال پیروزی انقلاب اسلامی در ایران) رخ داد.اما تمامیِ تحریم‌های اقتصادی که ما داریم، تحریم‌های ثانویه بانکی که داریم، و تحریم‌های نفتی که داریم، در نهایت، همه‌ی آن‌ها لغو خواهد شد و آن (برای ایران) تفاوتی بزرگ ایجاد خواهد کرد (به نفع ایران تمام خواهد شد).در این میان یک دیپلمات غربی هم که خواست نامش فاش نشود، جزئیات بیشتری از مذاکرات نیویورک را فاش کرده است.
وی به خبرنگاران گفته است: «ما در خصوص مسائل اصلی همچنان خیلی فاصله داریم. در خصوص غنی سازی، ما هنوز به آنجا نرسیده ایم. در خصوص تحریم ها نیز همینطور».
دیپلمات های غربی گفته اند علاوه بر غنی سازی، سرعت لغو تحریم ها مسئله ای دشوار است. مسئله ای که هیئت های ایرانی و غربی اختلافاتی شدید در خصوص آن دارند.
این دیپلمات غربی گفت آمریکا و اروپایی ها آماده هستند در صورت دستیابی به توافقی قابل قبول، تحریم های یکجانبه خود را خیلی سریع لغو کنند، اما تحریم های سازمان ملل متحد به تدریج بر اساس پیروی ایران از هر گونه توافق آینده پایان خواهد یافت.وی افزود: «آنچه آنها علاقه مند هستند ببینند رها شدن خیلی سریع و فوری از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد است».این دیپلمات خاطر نشان کرد: «اما این دقیقا آن گونه ای نیست که ما فکر می کنیم».
بی شک چانه زنی طرفین تا لحظه آخر ادامه پیدا خواهد کرد . منابع آگاه می گویند رسیدن به توافق تا مهلت سوم تیر اکنون بیش از همیشه ممکن است.
در این میان یک بحث دیگر هم خودنمایی می کند . اینکه مکان مذاکرات هسته ای کجا باشد . ظریف روز گذشته تکرار مذاکرات در آمریکا را رد کرد و گفت آمریکا فاصله طولانی با ایران دارد . او گفته که مذاکرات در یک کشور اروپایی دنبال خواهد شد.
منابع آگاه خبر می دهند این مذاکرات در بروکسل ، ژنو و یا برلین برگزار خواهد شد.
توافقات مهم هسته ای ایران و آمریکا
، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید