توافقنامه ژنو از چه زمانی اجرا می شود؟

توافقنامه ژنو از چه زمانی اجرا می شود؟

صالحی در پاسخ به این سوال که با توقف غنی سازی ۲۰ درصد، تکلیف رآکتور تحقیقاتی تهران چه می شود؟ افزود: تولید غنی سازی ۲۰ درصد را ۶ ماه تعلیق می کنیم، اما ۴۰۵ کیلو گرم اورانیوم ۲۰ درصد تولید کرده ایم و سالهای سال رآکتور تهران اورانیوم ذخیره دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی زمان اجرای توافقنامه هسته ای ژنو را ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر ماه ) اعلام کرد.
علی اکبر، صالحی با اعلام این خبر، عصر چهارشنبه درجمع خبرنگاران در حاشیه نخستین کنفرانس ملی شتاب دهنده ها در دانشگاه امیرکبیر  در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی، مبنی بر این که  آیا مطلب منتشر نشده ای از توافقات ژنو وجود دارد؟ گفت: چیزی که منتشر نشده باشد، نداریم .
صالحی در پاسخ به این سوال که با توجه به توقف غنی سازی ۲۰ درصد، تکلیف رآکتور تحقیقاتی تهران چه می شود؟ افزود: ما تولید غنی سازی ۲۰ درصد را در یک دوره ۶ ماهه تعلیق می کنیم، اما به اندازه ۴۰۵ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد تولید کرده ایم و سال های سال رآکتور تهران از ذخیره این اورانیوم برخوردار است.
معاون رئیس جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره این که آیا بر اساس توافقنامه ژنو، ورود بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته ای ایران بیشتر می شود؟ گفت: ورود بیشتر بازرسان مد نظر نیست ؛ بازرسان اکنون نیز طبق توافقنامه، بازرسی سرزده و نوبه ای دارند.
صالحی ادامه داد: آنها می خواستند اطلاعات دوربین این تاسیسات  را به طور مستقیم منتقل کنند، اما ما اجازه ندادیم و گفتند، پس ما  می توانیم اطلاعات دوربین را در همان روز ببینیم که ما اعلام کردیم مشکلی
نیست .

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در مراسم گشایش نخستین کنفرانس ملی شتاب دهنده ها با اشاره به توافق ژنو گفت: با این انفتاح (گشایش) سیاسی وارد عرصه جدیدی شده ایم.

علی اکبر صالحی  گفت: وارد مرحله جدیدی شده ایم و امیدواریم روی این سکوی پرتابی که ایستاده ایم و آماده اوج گیری هستیم بتوانیم به سقف های بالاتری برسیم.

صالحی افزود: تا امروز خیلی خوب جلو رفته ایم و این مایه افتخار است، زیرا بخش عمده ای از آن چه که به آن دست یافته ایم توان بومی خودمان است.

وی از توافق ژنو به عنوان تحول عظیم سیاسی یاد کرد و گفت:  حدود ۱۱سال زیر فشار سنگین بودیم، اما با وجود همه فشارها به افتخارات بزرگی دست یافته ایم.

، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید