جزئیات جدید از مفاسد اقتصادی

 


جزئیات جدید از مفاسد اقتصادی

– مبارزه با فساد شنبه ۱۹ مهر با افشای پشت پرده بعضی پرونده‌های فساد برخی مسئولان سیاسی در رسانه‌ها وارد فاز جدید خود شده است.

در این پرونده‌ها مشخصا به برخی حمایت‌های سیاسی و جناحی از عاملان فساد اشاره شده است.همزمان با مصاحبه شهرام جزایری جوان‌ترین متهم پرونده فساد اقتصادی با یکی از هفته نامه‌ها و روایتش از پول‌هایی که او یا سایر ثروتمندان بین چهره‌های سیاسی توزیع می‌کردند، یک نماینده تهران از فسادهایی پرده برداشت که با حمایت برخی مسئولان دولتی در حد وزیر شکل گرفته‌اند. بهمنی هم هرگونه ایفای نقش در پرونده زنجانی را تکذیب کرد.

  • مماشات با یک فساد جناحی

علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران بارها علیه پرونده‌های فساد از تریبون مجلس سخن گفته است. او در تازه‌ترین اظهارنظر در جمع دانشجویان انجمن اسلامی مستقل از بروز یک فاجعه در شکل‌گیری فساد هشدار می‌دهد که آن «تبدیل شدن فساد به امتیازی برای جناح‌هاست». وی در این رابطه به ماجرای فرار یکی از متهمان مالی با حمایت‌های یک معاون وزیر اشاره کرد و گفت: «در ۶ماهه اول سال۸۴، تلاش برای برخورد با قاچاق مضاعف و ۱٫۲ میلیارد تومان پول به خزانه ریخته شد اما همان زمان با دستور یک معاون وزیر، حدود۴٫۸ میلیارد تومان بخشودگی راجع به یک نفر خاص اعمال شد. وقتی که آن وزیر مورد سؤال قرار گرفت، پاسخ این بود که مگر این فرد از جناح شما نیست؟!»

145

این نماینده مجلس با اشاره به شکل‌گیری فساد در حوزه نفت و گاز با حمایت عوامل دولت اصلاحات گفت: عمده این فسادها، توسط ۳نفر رقم خورده که محوری‌ترین آن (م.‌ه) است و (ع.‌ت.‌ج) و (ع.‌ی.‌پ.‌ی) نیز نقش‌های مهمی دارند. زاکانی با اشاره به احراز فساد در پرونده‌های نفتی کرسنت و محکوم شدن طرف قرارداد در دادگاه‌های بین‌المللی به آزاد بودن فرد ایرانی دخیل در فساد این پرونده انتقاد کرد. او در ادامه به‌احتمال لغزش برخی افراد دستگاه‌های نظارتی در زد و بندها اشاره کرد و گفت: «در پرونده کرسنت سال۸۷ توسط بازرسی کل کشور، اسناد درخواست شد و پلیس ضدفساد انگلیس که اسناد را از دفتر (ع.ی.پ.ی) که تابعیت انگلیسی نیز داشت، به‌دست آورد و از طریق پلیس بین‌الملل به ایران داد. آیا اکنون نباید رئیس وقت سازمان بازرسی کل کشور در سال ۸۷، ۸۸، ۸۹ پاسخگو باشد که چرا این اسناد در اتاق وی خاک‌خورده و بایگانی شده است؟»

  • ارتباط جزایری با سیاسیون

شهرام جزایری دومین نفری بود که اظهاراتی که دیروز از وی منتشر شد بار دیگر یاد و خاطره کمک‌های نقدی او به چهره‌های سیاسی و جناح‌ها را زنده کرد. جزایری و وکیلش در مصاحبه با هفته‌نامه پنجره از پول‌هایی سخن گفتند که به چهره‌ها و جناح‌های سیاسی پرداخت می‌کرد تا از وی حمایت کنند. سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل شهرام جزایری در ادامه به کمک مالی رحیمی به ۱۶۸نفر از نمایندگان مجلس اشاره کرد و افزود: «لیستی شامل ۱۶۸نفر از نمایندگان مجلس ارائه شد که از کمک‌های ایشان (رحیمی) و از پول‌های بیمه استفاده کرده‌اند.» اشاره علیزاده به کمک مالی رحیمی به مجلس مربوط به مجلس گذشته است. حمید رسایی ازجمله نمایندگانی بود که پیش از او از این موضوع انتقاد کرده بود. او همچنین گفته بود از سوی معاون اول دولت احمدی‌نژاد با وی تماس گرفته و پیشنهاد کمک مالی داده شد که چون شرط آن ملاقات با رحیمی بوده، وی این شرط را نپذیرفت. برای محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور به خاطر اتهاماتی که داشته است حکم صادر شده و این حکم در مرحله تجدیدنظر است.

 

146

  • هیچ ارتباطی با زنجانی نداشته‌ام

اما هرچه از ماجرای بدهی نفتی بابک زنجانی می‌گذرد، ‌ابعاد جدیدتری از ارتباط زنجانی با اعضای دولت گذشته منتشر می‌شود. پس از آنکه یکی از اعضای کمیته مجلس برای پیگیری بدهی زنجانی از نقش برخی مسئولان دولت گذشته در واگذاری نفت به وی پرده برداشت، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه اعلام کرد از ۳وزیر و رئیس‌کل بانک مرکزی در ارتباط با پرونده زنجانی تحقیقات به عمل آمده است. با وجود این، محمود بهمنی رئیس‌کل سابق بانک مرکزی دیروز در حاشیه یک مراسم ختم سیاسی فرصت یافت این موضوع را رد کند. وی تأکید کرد:«هیچ‌گونه قرارداد یا ارتباطی در این پرونده با وزارت نفت نداشته‌ایم.»

 

149

  • تلاش‌ها برای بازگرداندن خاوری

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم روز گذشته درباره چند پرونده ارتباط سیاست با فساد توضیحاتی داد که ازجمله آنها پرونده فساد علمی و بورسیه‌های غیرقانونی و نیز پرونده محمودرضا خاوری رئیس فراری بانک ملی است که هنوز پشت پرده انتصاب و همچنین فرار مرموز وی پس از یک جلسه بازجویی به خارج از کشور مشخص نشده است. رئیس سازمان بازرسی کل کشور و قاضی پرونده فساد ۳هزار میلیاردی دیروز از کامل شدن پرونده بورسیه‌های غیرقانونی خبر داد و گفت که اعلام نتایج این پرونده در انتظار جلسه مشترک با مجلس است. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در عین حال گفته که دستگاه قضایی همچنان قصد دارد خاوری را به کشور بازگرداند، اما زمان دقیق آن مشخص نیست.

 

148

جزئیات جدید از مفاسد اقتصادی

، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید