خرید تضمینی گندم بالاتر از نرخ جهانی

خرید تضمینی گندم بالاتر از نرخ جهانی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسین صفایی مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تخصیص و تامین اعتبار ۱۱۰ هزار میلیارد ریال برای خرید تضمینی گندم در سال جاری زراعی خبر داد.

حسین صفایی، نرخ تضمینی هرکیلوگرم گندم از نوع معمولی را ۱۰هزار و ۵۰۰ریال و گندم ˈدورمˈ را ۱۰هزار و ۸۰۰ریال عنوان کرد و گفت: امسال نیز بانک سپه متولی و عاملیت پرداخت بهای خرید گندم تضمینی به کشاورزان در سراسر کشور را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه برداشت گندم طی چند روز آینده از مناطق جنوبی کشور شروع می‌شود، از آمادگی مراکز خرید گندم وابسته با سازمان تعاون روستایی در سراسر کشور برای محصول گندم خبر داد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تلاش ما بر این است که گندم خریداری شده از کشاورزان در انبارهای روباز که احتمال بارندگی و خسارت وجود دارد، نگهداری نشود و سریعا به استان هایی که ظرفیت ذخیره سازی وجود دارد انتقال یابد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید پس از سالها قیمت برخی از محصولات کشاورزی از جمله محصول استراتژیک گندم پیش از شروع کشت یعنی در شهریور ماه رسماˈ اعلام شد، تا انگیزه کشاورز برای تولید محصولات اساسی کشور بیشتر شود، ابراز امیدواری کرد: با توجه به اعلام به موقع و قانونی خرید تضمینی گندم شاهد افزایش تولید محصولات مهم و اساسی کشور و خودکفایی در این محصولات باشیم.

صفایی قیمت تضمینی گندم در کشور را بالاتر از قیمت جهانی آن بیان کرد و گفت: یکی از مشکلات و چالش‌های گذشته قیمت پایین خرید تضمینی گندم و عدم تناسب هزینه های کشاورزان با درآمد آنان بود که خوشبختانه با افزایش حدود ۵۰درصدی نرخ خرید تضمینی گندم این دغدغه ها و نگرانی ها برطرف شده و انگیزه کار و تولید محصولات اساسی کشور افزایش یافته که این نقطه شروعی برای جهش در افزایش تولیدات کشاورزی و رهایی از بند اتکا به واردات محصولات کشاورزی خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد پیش بینی خرید گندم تضمینی در کشور گفت: هنوز نمی توان به طور دقیق میزان خرید گندم را برآورد کرد، ولی در استان خوزستان و برخی مناطق جنوبی کشور با توجه به بارندگی های مناسب، شاهد افزایش تولید گندم در سال جاری خواهیم بود.

صفایی از افزایش ۸۰ درصدی قیمت تضمینی دانه های روغنی کلزا و سویا در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: قیمت تضمینی ذرت نیز از ۴۶۵تومان سال گذشته به ۸۷۰تومان در سال جاری رسیده است که این نوید بسیار خوبی برای کشاورزان ذرت کار خوزستانی نیز است.

خرید تضمینی گندم بالاتر از نرخ جهانی

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید