درآمد نفتی دولت کمترازیارانه نقدی پرداختی به ملت

درآمد نفتی دولت کمترازیارانه نقدی پرداختی به ملت

در حالی که دولت هرماه بیش از ۳۳۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی بر اساس قانون هدفمندسازی یارانه‌ها پرداخت می‌کند، با ادامه افت قیمت نفت میزان درآمد ماهانه نفتی کشور حتی کمتر از این رقم شده است.

 قیمت جهانی نفت طی دو سال گذشته به حدود یک‌سوم رسیده است و در حالی که در ژوئن ۲۰۱۲ هر بشکه نفت برنت دریای شمال در برابر ۱۱۴ دلار معامله می‌شد قیمت نفت در معاملات هفته جاری به کمتر از ۳۸ دلار رسیده است.

قیمت نفت ایران نیز همپای نفت تولیدی سایر کشورها در بازار کاهش یافته و باعث افت شدید درآمدهای نفتی کشور شده است. در معاملات این هفته قیمت نفت ایران به حدود ۳۳ دلار رسیده است.

بررسی‌های تسنیم نشان می‌دهد درآمد نفتی کشور با فروش هر بشکه نفت در برابر ۳۳ دلار حتی تکافوی پرداخت یارانه‌های نقدی را به مردم نمی‌دهد.

با توجه به فروش روزانه یک‌میلیون بشکه نفت و با قیمت هر بشکه ۳۳ دلار روزانه ۳۳ میلیون دلار درآمد عاید کشور می‌شود که با ضرب کردن این رقم در دلار رسمی بانک مرکزی هر ماه ۲۹۷۹ میلیارد تومان از محل فروش نفت درآمد عاید کشور می‌شود.

از سوی دیگر با احتساب حذف ۳میلیون نفر یارانه‌بگیر هر ماه باید ۴۵۵۰۰ تومان به حساب ۷۳ میلیون نفر واریز شود که رقمی بالغ بر ۳۳۲۱ میلیارد تومان می‌شود.

بر این اساس همه پول نفت صرف پرداخت یارانه به مردم می‌شود و حتی تأمین بودجه یارانه‌های نقدی از محل درآمد نفتی با ۳۴۲ میلیارد تومان کسری مواجه می‌شود.

 از ابتدای پرداخت یارانه نقدی در ۲۸ آذر ۱۳۸۹ طی پنجاه و هفت مرحله بیش از ۲۰۰هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است.

براساس قانون بودجه امسال، سقف منابع توزیع نقدی یارانه ۳۹هزار میلیارد تومان است و دولت موظف بوده حدود ۶میلیون نفر را از مجموع ۷۶میلیون نفری که یارانه دریافت می‌کنند، حذف کند. تا امروز یارانه نقدی ۳میلیون نفر از افراد پُردرآمد کشور حذف شده است.

12

13

4-21

درآمد نفتی دولت کمترازیارانه نقدی پرداختی به ملت

، ، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید