رساندن کتاب با تیراژ ۷۰۰ نسخه به چاپ پنجم!

رساندن کتاب با تیراژ ۷۰۰ نسخه به چاپ پنجم!

تلاش برای فروش کتب هر روز با حربه‌های تازه‌ای همراه می‌شود و در این فضا، یکی از شیوه‌های در حال عمومیت یافتن، تجدید چاپ کاذب کتب با چاپ محدود در هر دور است تا برای جذب گروهی از مخاطبان که در پی خرید کتب پرمخاطب روز هستند و از قضا جمعیت قابل توجهی را شامل می‌شوند، فضا مهیا شده باشد.

به گزارش «تابناک»، افت کتابخوانی یک منحنی آرام و پیوسته را شامل می‌شود که در طول سه دهه اخیر استمرار داشته اما در برخی مقاطع شیب تندتری به خود گرفته است. بالاترین آمار شمارگان کتاب در سال ۵۸ درست یک سال بعد از پیروزی انقلاب به طور متوسط ۱۱‌هزارو۳۶۳ نسخه کتاب بوده است و کمترین میزان تیراژ مربوط به سال ۹۲ بود که تیراژ کتب به طور متوسط به دوهزارو۷۵ رسید و این وضعیت افت تیراژ کتاب همچنان ادامه دارد و احتمالاً متوسط تیراژ کتب به زیر دوهزار نسخه خواهد رسید.

اینک دیگر تیراژ پنج هزار نسخه که روزگاری یک استاندارد برای هر چاپ بود، تغییر کرده و تیراژ سه هزار نسخه که استاندارد بعدی بود نیز قابل رعایت نیست و اساساً دور چاپ به انضمام هزینه صفحه بندی و زینک با متوسط معمول برای چاپ همخوانی ندارد و به همین دلیل هزینه‌های این بخش بر روی قیمت کتب سرریز می‌شود و قیمت تمام شده هر جلد کتاب به سمت و سویی می‌رود که بسیاری ترجیح می‌دهند مدت طولانی سراغ این یار مهربان‌شان را نگیرند و هزینه‌هایی که باید صرفش کنند، خرج امور روزانه نمایند!

با این اوصاف طبیعی است که خرید کتاب چند جلدی، نیاز به همت و اراده فراوانی دارد و خرید کتب مرجع نظیر لغتنامه دهخدا با قیمت میلیونی چنین کتبی، تقریباً بسیار دشوار شده و معمولاً تجدید چاپ چنین کتب پرکاربردی به سادگی اتفاق نمی‌افتد و پس از هر چاپ نیز -به واسطه افزایش قیمت کتب- با افزایش قابل قیمت پشت جلد همراه می‌شود.

رساندن کتاب با تیراژ 700 نسخه به چاپ پنجم!

چاپ اول کتب با قطر بالا نیز معمولاً در محدوده ناشران دولتی و دانشگاهی قرار گرفته چرا که معمولاً ناشران خصوصی حاضر به چنین ریسکی نمی‌شوند و حتی چهره‌های مطرح ادبیات که سوابق نشان داده آثارشان به سرعت فروش می‌شود، تیراژ کتب‌شان از سه هزار نسخه فزون تر نمی‌رود و تیراژهای بالاتر معمولاً با سرمایه گذاری شخصیِ صاحب اثر اتفاق می‌افتد.

این سه هزار نسخه اما نگاهی خوشبینانه است، چرا که کتب برخی شاعران مشهور با تیراژ اسمی یک هزار نسخه و تیراژ واقعی ۷۰۰ نسخه منتشر می‌شوند و به همین دلیل برای تامین حق التحریر نویسنده، هزینه تنظیم و چاپ، سهم ناشر و سهم کتاب فروشی‌ها، قیمت کتاب به شدت بالا می‌رود اما تنها دلیل کاهش تیراژ کتب و رساندن به ۷۰۰ تا ۳۰۰۰ نسخه، عدم وجود خریدار نیست و چنین تیراژی حداقل برای نویسندگان مطرح حکم یک شوخی را دارد.

آنچه باعث می‌شود ناشران، حتی کتب نویسندگان مطرح را با تیراژهای بسیار محدود به زیر چاپ ببرند و در چاپ دوم، سوم و چهارم نیز افزایش تیراژ قابل توجهی نداشته باشند، مزیتی است که رسیدن کتاب به چندمین چاپ با خود به همراه می‌آورد و باعث می‌شود مخاطب گرایش بیشتری به این دست کتب نشان دهد و مجموعه اخبار تولیدی در پروسه تجدید چاپ یک کتاب نیز به این اشتیاق می‌افزاید و ناشر هر بار با اعلام نسخ یک کتاب و سپس اعلام تجدید چاپ، عملاً به تبلیغ اثر می‌پردازد.

البته گاهی تیراژها بیش از هزار نسخه است و برخی ناشران یا صاحبان اثر از روش‌های دیگری نظیر فروش عمده کتب به نهادهای مختلف برای چاپ مکرر یک کتاب استفاده می‌کنند و به همین ترتیب برخی کتب در یک دوره زمانی کوتاه، ده‌ها چاپ را تجربه می‌کنند، بدون آنکه عموم مردم اقدام به خرید وسیع این کتاب داشته باشند اما در عین حال، این کتاب‌ها راهی قفسه کتابخانه‌ها می‌شود و در همایش‌های تشریفاتی توزیع می‌شوند و جنبه تزئینی می‌یابند.

رساندن کتاب با تیراژ ۷۰۰ نسخه به چاپ پنجم!

، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید