رقبای صادرات محصولات کشاورزی

رقبای صادرات محصولات کشاورزی

 

در صادرات کشاورزی، داشتن آگاهی از شرایط آب و هوایی، میزان تولید و وضعیت اقتصادی کشورهای رقیب بسیار مهم است.

محمدرضا سنجابی – رییس پژوهشکده کشاورزی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران – در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: داشتن آگاهی از شرایط آب و هوایی، میزان تولید، ارتباطات و تعاملات آنها و وضعیت اقتصادی کشورهای رقیب می‌تواند به صادرکنندگان کمک کند.

وی افزود: آشنایی تولیدکننده با بازارهای صادراتی، فصل صادرات و آخرین وضعیت تولید محصولات مشابه در جهان ضروری است.

به گفته این کارشناس کشاورزی هر تولیدکننده موفق لزوما یک صادرکننده موفق نیست زیرا صادرات، تخصص، برنامه‌ریزی و زیرساخت‌های خاص خود را می‌طلبد که یکی از این زیرساخت‌ها تولید کیفی متناسب با استانداردهای جهانی همچون ISO و GMP است.

سنجابی با بیان این‌که لازم است نیازها، سلایق و فرهنگ بازار هدف را بشناسیم، گفت: نوع بسته‌بندی محصولات ضمن این‌که باید شکیل باشد متناسب با فرهنگ کشور هدف انجام شود.

وی اتکا به یک محصول خاص را در بحث صادرات منطقی ندانست و اظهار کرد: یک محصول خاص ممکن است با نوساناتی همچون فصل، سال و وضعیت اقتصادی مردم همراه شود لذا در صادرات کشاورزی نباید به یک یا دو محصول خاص وابسته شد بلکه باید در شرایط مختلف انعطاف‌پذیر بود و همزمان به تولید محصولات متنوع پرداخت.

این کارشناس کشاورزی موضوع مهم دیگر در صادرات را حضور فعال و سازمان‌ یافته در نمایشگاه‌های جهانی، منطقه‌ای و برپایی نمایشگاه‌های داخلی برشمرد و افزود: یکی از کارهایی که دولت باید انجام دهد پرداخت یارانه به شرکت‌های صادراتی است تا بتوانند در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت کنند و با رقبا تعامل داشته باشند.

سنجابی با اشاره به این‌که ارائه مشوق‌های صادراتی تولیدکنندگان را ترغیب می‌کند، گفت: تشویق‌های صادراتی باید به‌موقع و به میزان مناسب پرداخت شود. شرکت‌ها می‌توانند بخشی از هزینه‌های خود را از طریق این مشوق‌ها تامین کنند، در نتیجه ترغیب می‌شوند اما سال گذشته این تشویق‌ها پرداخت نشد.

وی دریافت جوایز و نشان‌های بین‌المللی را در موفقیت شرکت‌های صادراتی و کسب اعتماد مصرف‌کنندگان به برند و محصولات این شرکت‌ها، مهم دانست.

این کارشناس کشاورزی با بیان این‌که بسته‌بندی مجدد می‌تواند یکی دیگر از راهکارهای صادراتی باشد، به کشورهای اسپانیا، ترکیه و عمان اشاره کرد که در حال حاضر با خرید فله‌ای محصولات دیگر کشورها همچون ایران، آنها را با بسته‌بندی‌های شکیل در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند.

به گفته سنجابی حمایت از شرکت‌های صادراتی تخصصی، تعاونی‌های صادراتی و صادرات دانش‌بنیان، می‌تواند کشاورزی ایران را صادرات محور کند.

وی به لزوم نظارت کیفی محصولات صادراتی در گمرکات اشاره کرد و گفت: بعضا کشورهای هدف محصولات صادراتی ایران به ما می‌گویند محصولات شما در مراحل اولیه از کیفیت مطلوبی برخوردارند اما به مرور دچار افت کیفی می‌شوند که این مساله به نبود نظارت کافی در گمرکات برمی‌گردد.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: یکی از مباحث محوری صادرات این است که یک محصول ابتدا باید نیاز داخلی را تامین کند و مازاد آن می‌تواند صادر شود.

سنجابی داشتن رابط کشاورزی در سفارتخانه‌های ایران در کشورهای دیگر را کمک زیادی به گسترش بازاریابی محصولات دانست.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا http://isna.ir/

رقبای صادرات محصولات کشاورزی

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید