سامانه دفاع موشکی اس‌۳۰۰ به ایران نمی‌آید

سامانه دفاع موشکی اس‌۳۰۰ به ایران نمی‌آید
بدعهدی دوباره روس ها، سامانه اس‌۳۰۰ به ایران نمی‌آید/ دیدار محرمانه پوتین و نتانیاهو

یک روزنامه کویتی مدعی شد که نتانیاهو چند روز پیش به طور مخفیانه به مسکو سفر کرده و پوتین را متقاعد کرده است تا سامانه اس ۳۰۰ را به ایران تحویل ندهد. پوتین نیز این موضوع را به اطلاع ایران رسانده است.

اواخر سال گذشته شمسی روسیه در یک چرخش ناگهانی اعلام کرد که سامانه موشکی اس ۳۰۰ را که چند سالی است از تحویل آن به ایران خودداری کرده است، در اختیار ایران قرار می‌دهد. اما حالا روزنامه کویتی «الجریده» خبر می‌دهد که در یک دیدار محرمانه میان پوتین و نتانیاهو موضوع فروش اس ۳۰۰ به این لغو شده است و پوتین تهران را در جریان این تصمیم قرار داده است.

این روزنامه کویتی به نقل از منبع خود افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نتانیاهو به طور محرمانه در مسکو دیدار کردند و پس از آن نتانیاهو توانست قرارداد فروش موشک های اس سیصد را به ایران لغو کند. این دیدار به درخواست نتانیاهو صورت گرفت که با یک فروند هواپیمای اختصاصی به همراه رئیس شورای امنیت ملی و مشاور نظامی‌اش وارد مسکو شد و به مدت سه ساعت با پوتین دیدار کرد.

این درحالی است که بعد از اعلام تصمیم پوتین در واگذاری اس ۳۰۰ به ایران، اوباما اظهار تعجب کرد چرا تاکنون این اتفاق نیفتاده است. اوباما گفته بود که روس‌ها این سامانه را تنها به دلیلی درخواست اوباما از روسیه به ایران تحویل ندادند و این موضوع ارتباطی با تحریم‌های بین‌المللی ندارد.
این منبع آگاه در روزنامه الجریده گفته است که دو طرف در این دیدار توافق کردند که اسرائیل تعهد بدهد که با مداخله نظامی نکردن در سوریه برای سرنگونی بشار اسد، حافظ منافع روسیه در خاورمیانه باشد. در مقابل، رئیس جمهور روسیه نیز تاکید کرده است که تلاش کند بشار اسد را متقاعد کند مانع از انتقال تسلیحات پیشرفته به حزب الله لبنان شود. دو طرف همچنین درباره ادامه همکاری در زمینه های مختلف نظامی به ویژه فناوری های پیشرفته که اسرائیل در اختیار روسیه قرار می دهد و وارد چرخه نظامی روسیه می شود با یکدیگر همکاری کنند. این منبع تاکید کرد که روسیه لغو این قرارداد را به ایران اطلاع داده است و در حال بررسی است که سامانه موشکی ضد هوایی و موشک های دور بردی به ایران بدهد که در مقایسه با اس سیصد کمتر پیشرفته است.

سامانه دفاع موشکی اس‌۳۰۰ به ایران نمی‌آید

5

، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید