سن قانونی رای دهندگان در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر باید باشد ؟

سن قانونی رای دهندگان

سن قانونی رای دهندگان

سن قانونی رای دهندگان در انتخابات ۱۴۰۰ بر اساس قانون حداقل ۱۸ سال تمام است.یعنی کسانی می توانند در انتخابات پیش رو رای بدهند که  متولد ۲۸ خرداد ۱۳۸۲ و قبل از آن باشند. جالب است بدانید که بر اساس  اعلام ستاد انتخابات کشور در انتخابات ۱۴۰۰، تعداد ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن هستند. استان تهران با داشتن ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بیشترین تعداد واجدان شرایط را در میان استان های کشور دارد.

سن قانونی رای دهندگان
سن قانونی رای دهندگان

رای اولی ها در انتخابات ۱۴۰۰ چند نفرند ؟

به گزارش خبرنگار ائتلاف شهر خوب : براساس آخرین آمار رسمی وزارت کشور، آمار رأی‌اولی‌ها در کل کشور ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر است.انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری به همراه ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به صورت همزمان برگزار می‌شود. در شرایطی که کشورهای غربی هجم تبلیغات وسیعی را جهت ترغیب مردم به تحریم انتخابات در دستور کار خود قرار داده اند، بنظر می رسد که چون همیشه مردم شریف ایران اینبار هم با حضور خود پای صندوق های رای تمامی محاسبات دشمنان تمامیت ارضی کشور را بهم خواهند ریخت.

 

 

تعداد رای اولی ها در انتخابات
تعداد رای اولی ها در انتخابات ۱۴۰۰

تقویم زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

طبق برنامه زمان بندی و تقویم انتخابات، زمان ثبت نام نامزدها از سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شد و تا ۵ روز نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرصت ثبت نام دارند. پس از آن از ۲۵ اردیبهشت به مدت ۱۰ روز فرایند بررسی صلاحیت کاندیداهایی که در انتخابات ۱۴۰۰ ثبت نام کردند آغاز می شود و در ۵ خرداد اسامی نامردهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری از طرف شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور اعلام خواهد شد.زمان آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از روز ۷ خرداد تعیین شده که تا ۲۶ خرداد به مدت ۲۰ روز ادامه دارد و نهایتا روز ۲۷ خرداد ممنوعیت تبلیغات نامزدهای انتخابات و روز ۲۸ خرداد زمان رای گیری تعیین شده است.

 

سن قاونی رای دهندگان
سن قاونی رای دهندگان

جدول زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که توسط وزارت کشور اعلام شده است به شرح زیر است:

۱. صدور دستور شروع انتخابات توسط وزیر کشور به فرمانداران ۲۱/ ۲ /۱۴۰۰

۲. تشکیل هیات های اجرایی توسط فرمانداری ها از تاریخ ۲۱/ ۲ / ۱۴۰۰ تا ۲۳/ ۲/ ۱۴۰۰

۳. ثبت نام داوطلبان ۲۱/ ۲ تا ۲۵/ ۲

۴. رسیدگی به صلاحیت داوطلبان توسط شورای نگهبان از ۲۶/ ۲تا ۳۰/ ۲

۵. تمدید مهلت رسیدگی به صلاح داوطلبان توسط شورای نگهبان ۳۱/ ۲ تا ۴/ ۳

۶. انتشار اسامی داوطلبان توسط وزارت کشور ۵/ ۳ تا ۶/ ۳

۷. تبلیغات انتخابات ۷/ ۳ تا ۲۶/ ۳

۸. ممنوعیت تبلیغات ۲۷/ ۳ اخذ رای ۲۸/ ۳

۹. انجام مرحله دوم (در صورت نیاز) در تاریخ ۴/ ۴

 

، ، ، ، ، ،

One thought on “سن قانونی رای دهندگان در انتخابات ۱۴۰۰ چقدر باید باشد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

close vindow

آغاز بکار ائتلاف شهر خوب
آغاز بکار ائتلاف شهر خوب

مردم خوب رشت اینبار و در ششمین آزمون انتخاب شورا برای شهرشان شورایی ضعیف و بدور از درک واقعی از مسائل و مشکلات شهر نمی‌خواهند. از این رو، شرایط ایجاب می‌کند که در انتخابات شورای پیش رو، از حق قانونی و شهروندی خود به نحوی درست و شایسته استفاده کرده و برای داشتن شورایی قدرتمند، برخاسته از ارزشهای انسانی و معتقد به خدمتگزاری اقدام نمایند.