شرایط تامین زمین رایگان جهت تهیه مسکن و تسهیل صدور پروانه ساخت مشخص شد

شرایط تامین زمین رایگان جهت تهیه مسکن و تسهیل صدور پروانه ساخت مشخص شد

شرایط تامین زمین رایگان جهت تهیه مسکن و تسهیل صدور پروانه ساخت مشخص شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی؛ نشست علنی صبح چهارشنبه (۱۸ فروردین ماه) مجلس به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ساعت ۸ و ۱۱ دقیقه و با حضور  ۱۹۷ نفر از نمایندگان آغاز شد. گفتنی است جلسه امروز مجلس به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در سه محل صحن، تالار شهید مدرس ساختمان مشروطه و کمیسیون تلفیق برگزار شد.

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح جهش تولید و تأمین مسکن به عنوان نخستین موضوع در دستور کار نمایندگان قرار گرفت. بر این اساس نمایندگان با تصویب ماده ۲۱ طرح جهش تولید، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کردند تهیه دستورالعمل طراحی و ساخت پروژه‌های مسکن حمایتی، تحقق هویت و فرهنگ و سبک زندگی غنی اسلامی – ایرانی را صیانت و سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون با همکاری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه شاخص‌های تحقق هویت فرهنگی  و سبک زندگی ایرانی اسلامی را تدوین کند.

نمایندگان در ادامه به بررسی ماده ۲۲ طرح جهش تولید مسکن پرداختند و با اصلاح و تصویب آن تمامی دستگاه های دولتی را ملزم به ثبت تمامی املاک و مستغلات خود حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون در سامانه سادا کردند؛ بر اساس نظر مسئولان ذیربط مستندسازی املاک از بسیاری از مفاسد اقتصادی از جمله زمین خواری جلوگیری می‌کند.

گفتنی است، در جریان بررسی این طرح ماده ۲۹ آن نیز بررسی و تصویب شد که طبق آن تمامی دستگاه‌های موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم مکلف شدند طی مهلت شش ماه از لازم الاجرا شدن این قانون برای دریافت سند رسمی مالکیت اراضی در اختیار خود که اقدام کنند و در صورت استنکاف به انفصال از خدمات دولتی و عمومی از شش ماه تا دوسال محکوم می شوند.

ماده ۹ و تبصره های آن در ادامه در دستور کار نمایندگان قرار گرفت که بر اساس آن سازمان جنگل ها و مراتع مکلف به اختصاص اراضی ملی مورد نیاز برای شهرک سازی شد و همچنین در ادامه نمایندگان با تصویب ماده ۱۰ طرح، دستگاه‌های دولتی را مکلف به واگذاری رایگان اراضی در اختیار، برای تولید مسکن کردند.

در ادامه نشست ماده ۱۳ طرح جهش تولید و تامین مسکن با موافقت نمایندگان تصویب شد که بر اساس آن وزارت راه و شهرسازی موظف شد به منظور تأمین زمین مورد نیاز این طرح، استفاده از اراضی درون شهری در بافت فرسوده و سکونت‌گاههای غیر رسمی، اراضی متصل به بافت شهری و اراضی دستگاه‌ها را در اولویت قرار دهد؛ همچنین نمایندگان با تصویب ماده ۱۴ طرح امکان پیش خرید مصالح ساختمانی در بورس کالا را فراهم کردند.

بهارستان‌نشینان با موافقت ماده ۱۷ طرح به منظور کاهش هزینه های تولید مسکن به وزارتخانه‌های نیرو، نفت و ارتباطات تکلیف کردند که حق دریافت هیچ مبلغی جز حق انشعاب از واحدهای مسکونی را ندارند.

رئیس مجلس: مجلس هفته آینده روزهای یکشنبه و سه شنبه جلسه علنی خواهد داشت

با توجه به شرایط کرونا و اینکه نمایندگان در سه مکان از پارلمان وظایف مرتبط با جلسه صحن علنی را انجام می‌دهند رئیس مجلس اعلام کرد که در هفته آینده تنها روزهای یکشنبه و سه‌شنبه جلسه علنی برگزار خواهد شد.

امیرآبادی فراهانی مطرح کرد: کاهش ساعات برگزاری نشست‌های علنی مجلس

احمد امیرآبادی فراهانی همچنین درحاشیه نشست علنی روز چهارشنبه، از کاهش ساعات برگزاری نشست‌های علنی مجلس از هفته آینده برای رعایت پروتکل های بهداشتی خبر داد و تاکید کرد که کمیسیون‌های تخصصی پارلمان نیز در ۴ مکان تعیین شده به صورت نوبتی تشکیل جلسه خواهند داد.

علی نیک زادثمرین، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ساعت ۱۰:۳۳ و بعد از پایان تنفس نیم ساعته ریاست جلسه علنی را بر عهده گرفت.

تذکر کتبی نمایندگان مجلس

قرائت تذکر کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی از سوی حسینعلی حاجی دلیگانی نخستین دستور کار جلسه علنی پس از تنفس نیم ساعته بود.

در ادامه نمایندگان با پیشنهاد محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه با الحاق ماده‌‌ای به طرح جهش تولید و تامین مسکن موافقت کردند و بر اساس آن وزارت کشور مکلف به پرهیز از هرگونه موازی‌کاری در مراحل صدور پروانه تا تفکیک سند ساختمان شد.

همچنین نمایندگان با الحاق ماده‌‌ای به طرح به نیروهای مسلح اجازه دادند تا با رعایت قانون استفاده از اراضی در اختیار برای تهیه مسکن کارکنان و بازنشستگان استفاده کنند و با پیشنهاد محمدحسین فرهنگی و موافقت نمایندگان ماده‌ای برای توسعه فضاهای مذهبی به طرح مذکور الحاق شد.

ناطقان میان دستور

گفتنی است در جلسه علنی روز چهارشنبه (۱۸ فروردین) غلامرضا شریعتی نماینده بهشهر، موسی غضنفرآبادی نماینده بم و ریگان، انور حبیب زاده نماینده بوکان، محمد علیپور نماینده ماکو و چالدران و مسلم صالحی نماینده اقلید به ایراد نطق پرداختند.

سیدناصر موسوی لارگانی در ادامه بیانیه ۱۶۰ نفر از نمایندگان در قدردانی از ساخت سریال “گاندو ۲” را قرائت کرد.

بر اساس این گزارش در جلسه روز چهارشنبه صالحی دارانی، علیرضا بیگی، سنگدوینی، زاهدی، ورناصری، حاجی پور، ویس کرمی، اعظمی ساردوئی و احمدی بیغش به بیان اظهارات خود در قالب تذکر شفاهی پرداختند.

زنگ پایان جلسه علنی امروز مجلس رأس ساعت ۱۲ و ۴۴ دقیقه توسط علی نیکزاد ثمرین، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به صدا درآمد و زمان نشست بعدی یک شنبه  (۲۲ فروردین ماه) اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید