عربستان در افغانستان به دنبال چیست؟

 

عربستان در افغانستان به دنبال چیست؟

دولت عربستان سعودی، قرارداد ساخت یک مرکز بزرگ آموزش‌های اسلامی در افغانستان را امروز با یک شرکت عربستانی امضاء کرد. قرار است مرکز اسلامی «ملک عبدالله» در زمینی به مساحت نزدیک به ۱۱۹ هزار متر مربع در «تپه مرنجان»، در مرکز شهر کابل ساخته شود.
البته این تنها یک مرکز اسلامی معمولی نیست. به گزارش بی‌بی‌سی عربستان برای ساخت این مرکز «چک سفید امضاء» تقدیم دولت افغانستان کرده است.
این مرکز اسلامی قرار است بزرگترین مرکز اسلامی در منطقه باشد. مرکزی که علاوه بر داشتن دانشجویان بسیار خوابگاهی به گنجایش ۵ هزار نفر در آن ساخته خواهد شد. همچنین در این مرکز اسلامی مسجدی با گنجایش ١۵ هزار نمازگزار نیز بنا خواهد شد. گفته می شود که هزینه ساخت این مرکز به تنهایی چیزی معادل ۴۵ تا ۱۰۰ میلیون دلار را در بر می‌گیرد.

84

عبدالرحمن الغاصب، سفیر عربستان سعودی در کابل، هنگام امضای قرارداد ساخت این مرکز گفت که تلاش برای برنامه‌ریزی و ارائه آموزش‌هایی برای معرفی اسلام معتدل به افرادی که با مسایل دینی سر و کار دارند، از مهم‌ترین اهداف ایجاد این مرکز است.
او گفت: «عربستان سعودی همواره به شدت با هراس‌افکنی و تروریسم، مبارزه کرده است و در این مرکز نیز افرادی آموزش خواهند دید که مخالف هراس‌افکنی و تندروی باشند.»
با این حال می دانیم که طالبان بسیار متعصب، با حمایت کامل و مالی عربستان, هدایت وهمسوئی باغرب و آموزش افسران و نیروهای امنیتی پاکستان پا گرفت. بن لادن از این مدرسه فارغ التحصیل شد و لشکر صحابه و جنگجهوی نیز ثمره‌های دیگر آن بودند. سه سال قبل نیز, یک دهه پس از فروریزی رژیم صدام, حکام وهابی ریاض و جاه طلبان قطری, از چنبره زخمی افسران بعثی عراق, بنیادگرایان و بعضی از قبایل سنی عراق و سرباز گیری از میان مسلمانان ناراضی مقیم غرب, «داعش» را تقدیم صلح جهانی کردند!
چچن در داغستان و ماورای قفقاز, داعش در سوریه وعراق, طالبان در ولایات جنوبی, مرکزی و شرقی افغانستان واینک برپائی یک «بنیاد بزرگ اسلامی»  در دل کابل. با بهانه آموزش اسلام معتدل آنهم با مدرسین اکثرا وهابی!
این دلسوزی حکام عربستان سعودی که تندترین و افراطی‌ترین فرقه‌های مذهبی در دهه‌های اخیر از دل آن بیرون آمده‌اند‏، برای «اسلام متعادل» علامت سئوال بزرگی است که لزوم هوشیاری را بیشتر گوشزد می‌کند.

85

باید یادآور شد که با وجود هزاران مدرسه دینی و مذهبی در افغانستان، سالانه هزاران افغان برای یادگیری علوم اسلامی راهی پاکستان و حتی عربستان سعودی می‌شود. به عبارت دیگر عربستان صرف این هزینه یک هدف دیگر را نیز دنبال می‌کند. آنهم جلوگیری از مهاجرت اتباع افغان به این کشور است. مهاجرانی که برای فراگیری علوم اسلامی به عربستان می‌روند و در نهایت تحت آموزش‌های وهابیت تندروترین فرقه اسلامی را گسترش می‌دهند.

86

عربستان در افغانستان به دنبال چیست؟

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید