عقب نشینی آشکار اسرائیل در مقابل ایران

 عقب نشینی چوپان دروغگو
 نتانیاهو در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس آمریکا اظهار عقب‌نشینی از مواضع هسته‌ای خود در قبال ایران را پذیرفت.

حتی قبل از  سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا اوباما در اظهارنظر گفته بود که اظهارات وی درباره برنامه هسته‌ای ایران که مرتبا آن را تکرار می‌کرد «درست از آب در نیامده است». پس از آن بود که فرید زکریا با نوشتن مقاله‌ای به این اظهارات اوباما و همچنین دروغ گویی‌های پی‌درپی نتایاهو و اسرائیل اشاره کرد و نوشت: پرسش اینجاست که چرا پیش بینی های نتانیاهو، بیست و پنج سال است که اشتباه از آب در می آیند؟ یک روز بعد کاخ سفید در توئیتری به این مقاله اشاره می‌کند و آن را «برداشت جالب می‌داند.»
نتانیاهو شب گذشته ناچار شد در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس به پرسش‌های سختی پاسخ دهد و گاه از برخی مسائل را نادیده گرفته و از آن عبور کند. او با اصرار خبرنگار این شبکه ناچار شد اعتراف کند که از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است.
باب شیفر مجری برنامه خبری سی بی‌اس خطاب به نتانیاهو گفت: «می خواهم جمله ای را از صفحه ی توئیتر امنیت ملی کاخ سفید برای شما قرائت کنم. در این پیام توئیتری اعلام شد که کاخ سفید برداشت فرید زکریا مجری شبکه ی تلویزیونی سی ان ان درباره ی علت نادرست درآمدن پیش بینی های بیست و پنج ساله ی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره ی ایران را برداشتی جالب توصیف کرد. آیا شما از این پیام توئیتری رنجیده اید؟»
بنیامین نتانیاهو در پاسخ مدعی شد: علت اینکه من به مدت بیست و پنج سال است که هشدار می دهم، این است که ایران تلاش کرده است که به بمب دست یابد. اگر ما اقدام نمی کردیم یعنی من و رئیس جمهور آمریکا ، کنگره و سایران اقدام نمی کردیم و اگر ما در این سالها اقدام نمی کردیم ایران مدت ها قبل به سلاح هسته ای دست می یافت! اگر ما سپر خود را زمین می گذاشتیم الان ایران تسلیحات هسته ای داشت. اگر ما اکنون هم سپر را زمین بگذاریم این کشور سلاح هسته ای خواهد داشت. تا جایی که به پیام های توئیتری مربوط می شود من ترجیح می دهم که پیام توئیتری مجدد در واکنش به پیام تویئتری آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران داشته باشم، وی در این پیام توئیتری به ۹ علت برای نابودی اسرائیل اشاره می کند. این پیام توئیتری چشم انداز بهتری به شما در مورد این رژیم می دهد. حتی در این مقطع زمانی که اختلافات داغ وجود دارد، به یاد آوردن اینکه چه کسی همپیمان شما است و چه کسی دشمن شما است ، مفید است.

عقب‌نشینی چوپان دروغگو
مجری سی بی اس نیوز در بخش دیگری از این مصاحبه به مواضع نتانیاهو مبنی بر اینکه ایران «حق غنی‌سازی» ندارد پرداخته و  پرسید: شما در گذشته گفته بودید که ایران اصلا نباید هیچ توانایی برای غنی سازی اورانیوم داشته باشد، شما در سخنرانی خود در کنگره ی آمریکا به این مسئله هیچ اشاره ای نکردید. چرا؟ آیا موضع شما همچنان همان موضع قبلی است؟
نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پاسخ تلاش کرد تا صراحتا به حق غنی‌سازی ایران و واپس‌کشیدن اسرائیل از موضع خود تلویحا عبور کند. او گفت: از همان آغاز ما ترجیح دادیم که اینگونه باشد(ایران اصلا توانایی غنی سازی نداشته باشد) و همیشه این ترجیح ما است اما من دست کم گفتم که باید اطمینان حاصل کنیم که آنها توانایی گریز هسته ای به بمب را درمدت یکسال یا کمتر نداشته باشند، پیشنهاد کنونی نیز همین است. در طی یکسال احتمال دارد که اتفاقات مهمی رخ دهد و بحران های بین المللی به وجود آید و احتمال دارد که آنها با فراغ بال کار خود را انجام دهند. پس من گفتم که منظور من از توافقنامه ، توافقنامه ای است که زمان گریز هسته ای را افزایش دهد، تاسیسات آنان را محدود کند و محدودیت ها بر ضد برنامه ی هسته ای شان را برندارد. این چیزی است که باعث توافقنامه ی بهتر خواهد شد و چیزی است که اسرائیل و بسیاری از همسایگان عربی ما می توانند با آن کنار بیایند و زندگی کنند.
اما شیفر مجری سی‌بی‌اس او را رها نکرد و خواستار موضع‌گیری علنی نتیاهو شد مجری گفت: آنچه که اکنون می گوئید نشان دهنده ی تغییر در موضع شما است. آیا من درست نمی گویم؟
بنیامین نتانیاهو در پاسخ گفت: ترجیح ما این نیست اما امیدواریم که این حداقل موضعی است که قدرت های جهانی اتخاذ کنند یعنی امیدواریم که ایران توانایی گریز هسته ای کمتر از یکسال نداشته باشد و دست کم گریز هسته ای اش چندین سال طول بکشد. ما در آغاز مذاکرات فکر می کردیم که زمان گریز هسته ایران چندین سال خواهد بود.

عقب نشینی آشکار اسرائیل در مقابل ایران

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید