علت استیضاح وزیر علوم

علت استیضاح وزیر علوم

روشن است که نه تنها هیچ کس متعرض اختیار مجلس در استفاده از حقوق قانونی آن از جمله سوال از وزرا یا استیضاح آنان نیست بلکه اگر اعتراضی هم هست که هست، ناظر به این نکته است که چرا مجلس فعلی یا قبلی از این حق و سایر اختیارات نظارتی خود چنانچه شایسته است و به موقع استفاده نکردند تا کشور به دلیل عملکرد نابخردانه در دولت قبل به این حال روز بیفتد؟ و از این بدتر اینکه اکنون که می خواهند از این اختیار استفاده کنند،چرا در زمان و مورد نامناسب و نادرست آن را به کار می برند؟ ممکن است پرسیده شود که دلایل این ادعا چیست؟ در پاسخ به ذکر و نقد مواردی از ادعانامه های احتمالی علیه وزیر علوم پرداخته می شود.

۱- برخی معتقدند که سیاست های وزیر علوم مانع از رشد علمی می شود یا شده است. اول اینکه چگونه می توان عملکرد وزیر را در این زمینه و فقط طی حدود یک یا دو ترم تحصیلی ارزیابی کرد؟ به علاوه اگر طرفداران استیضاح در این مورد صادقانه عمل کنند،خیلی پیش از این باید علیه پارتی بازی ها و فسادهایی که در اختصاص کرسی های دانشگاهی یا آموزشی در مقاطع دکترا و بورسیه ها رخ داده بود پیگیری یا حداقل اعتراض می کردند. از همه اینها گذشته،مرجع اصلی تشخیص این ادعا،اساتید دانشگاه ها هستند که اکثریت قاطع آنان نسبت به سیاست های هشت سال گذشته در دانشگاه ها اعتراض داشته اند و در این یک سال گذشته کورسوی امیدی را برای بازگشت علم به محیط دانشگاه نظاره می کنند.

۲- یکی از نهادهای دانشجویی که از بیرون دانشگاه کنترل می شود و نیز نهاد دیگری که منتسب به اساتید دانشگاه است در بیانیه هایی در دفاع از استیضاح مدعی شده اند که بدنه دانشجویی و اکثریت اعضای هیات علمی طرفدار استیضاح وزیر علوم هستند.
اگر این دو نهاد در ادعای خود صادق هستند،چه چیزی بهتر از سنجش ادعای آنان است. ادعایی که به سهولت قابل رد یا اثبات است. اگر چنین ادعایی ثابت شد، پیشنهاد می کنیم که بدون استیضاح وزیر را برکنار کنند یا استعفا دهد و آن دو نهاد،هر فردی را که خواستند برای وزارت علوم پیشنهاد کنند. راه اثبات و رد آن نیز بسیار ساده و از طریق یک تجمع یا حتی نظرخواهی است. آن دو نهاد یا نمی دانند که ادعایشان با واقعیت فاصله بسیار زیادی دارد (ترکیب طرفداران وزیر علوم به مخالفانش در دانشگاه ها اعم از دانشجو یا عضو هیات علمی،۱۰ به ۱ هم بیشتر است) که در این صورت برای دانش آنان باید متاسف بود،یا آنکه می دانند و عالما و عامدا واقعیت را قلب کرده اند که باید برای دین و اخلاف شان متاسف بود.

۳- گفته شده است افرادی را مصدر امور دانشگاه ها قرار داده اند که مطابق میل تعدادی از نمایندگان نیست. این ادعا درست است ولی باید هم همین کارها را می کرد. کسانی که در هشت سال گذشته نه تنها دانشگاه ها که اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی کشور را با بحران ها و چالش های فراوان مواجه کردند،چرا باید انتظار داشته باشند که وزیر علوم برخلاف خواست مردم در ۲۴ خرداد عمل کند؟ اگر غیر از این عمل می کرد،از طرف رییس جمهور معرفی نمی شد و اگر هم می شد،باید عزل می شد. لذا اگر احتمالاهم رای اعتماد کسب نکند وزیر بعدی نیز باید همین مسیر را طی کند.
با این حال ممکن است این پرسش پیش آید که اگر این موارد قابل دفاع نیست پس چرا این گروه از نمایندگان درصدد استیضاح وزیر علوم هستند؟ و فلسفه اصلی این کار که بیان نشده چیست؟ دو پاسخ و احتمال برای این پرسش وجود دارد: اول اینکه آنان از بیان افشاگرانه وزارت علوم در قضیه رفتارهای غیرقانونی مسوولان دولت قبلی در جریان بورسیه کردن نورچشمی ها،ناراحت و عصبانی هستند و قصد انتقام گیری دارند. هرچند این احتمال و انگیزه جدی است،ولی همه ماجرا نیست. لذا باید به احتمال دوم که جدی تر است پرداخت. به نظر می رسد که امید مخالفان دولت جدید این بود که با قدری باز شدن فضای عمومی،دانشگاه ها به مرکز برخوردهای سیاسی تبدیل شود و مخالفان دولت از همین طریق اهداف خود را برای تضعیف دولت پیش ببرند ولی این مشکل به واسطه هوشمندی دانشجویان و مسوولان وزارتخانه و دانشگاه ها نه تنها به وجود نیامد،بلکه دانشگاه ها یکی از آرام ترین سال های خود را از هر جهت پشت سر گذاشت،و انتظار می رود که با وجود وزارتخانه فعلی،این آرامش تداوم یابد. نمونه روشن این انگیزه را در خبرسازی یکی از سایت های نزدیک به تندروها می توان دید که برنامه افطاری دانشجویان یکی از دانشگاه ها که به علت عدم اجازه از سوی دانشگاه،در یک رستوران و در سطح شهر برگزار شد را به دروغ چنین وانمود کردند که آن برنامه در دانشگاه برگزار شده است تا از این طریق انتصابات وزیر را زیر سوال ببرند: و سایر سایت های مخالف دولت هم این دروغ را بازنشر دادند. بنابراین می توان گفت که هدف و فلسفه اصلی و ناگفته از استیضاح وزیر علوم،شکل دادن به ناآرامی در دانشگاه ها از طریق تغییر در مدیریت این وزارتخانه است.

علت استیضاح وزیر علوم

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید