فعالیت صرافی‌ها فقط با مجوز بانک مرکزی امکان پذیر است

فعالیت صرافی‌ها فقط با مجوز بانک مرکزی امکان پذیر است

فعالیت صرافی‌ها فقط با مجوز بانک مرکزی امکان پذیر است
آی بی نیوز – به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ عبدالمهدی ارجمندنژاد مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی در خصوص تمدید مهلت انطباق صرافی ها با دستورالعمل جاری تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی ها اظهار داشت پس از تصویب این دستورالعمل در تاریخ اول مرداد ماه سال ۱۳۹۲، شورای  پول و اعتبار فرصت یک ساله ای را برای صرافی ها در نظر گرفت تا شرایط خود را با دستورالعمل مذکور منطبق کنند که علی القاعده این فرصت در تاریخ۱۳۹۳/۵/۱ پایان می یافت لیکن با توجه به وصول درخواست های متعدد از سوی بسیاری از صرافی ها و مجامع رسمی و حرفه ای طی یک سال گذشته، مبنی بر درخواست بازنگری در مفاد دستورالعمل مذکور؛ بازنگری در آن در دستور کار بانک مرکزی و شورای  پول و اعتبار قرار گرفت که انتظار می رود حداکثر تا پایان شهریور ماه سال جاری در این شورا به تصویب برسد و متعاقب آن ابلاغ شود. از این رو، شورای محترم پول و اعتبار نیز در یک هزار و یکصد و هشتاد و دومین جلسه خود در بیست و چهارم تیرماه ۱۳۹۳ ؛ مهلت انطباق با دستورالعمل کنونی را به مدت دو ماه دیگر یعنی تا پایان شهریور ماه سال جاری تمدید کرد. بدیهی است پس از تصویب دستورالعمل جدید و ابلاغ آن به صرافی ها،‌ این نهاد های پولی موظف هستند شرایط خود را با دستورالعمل جدید منطبق نمایند که البته به موقع خود،‌ اطلاع رسانی های مناسب در این زمینه به عمل خواهد آمد.
مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی تاکید کرد: به موجب ماده ۹۶ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه، ایجاد و ثبت نهاد های پولی و اعتباری از قبیل بانک ها، موسسات اعتباری،
تعاونی های اعتبار، صندوق های قرض الحسنه، صرافی ها و شرکت های واسپاری(لیزینگ ها) و همچنین ثبت تغییرات نهاد های مذکور فقط با اخذ مجوز از بانک مرکزی امکان پذیر می باشد و کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی نیز مکلف هستند ضمن رعایت مفاد این ماده،‌ همکاری لازم را با بانک مرکزی به عمل آورند و اساساً نظارت بر صرافی ها و دیگر نهادهای بازار پولی کشور، اگر چه برابر قوانین و مقررات موضوعه بر عهده بانک مرکزی است لیکن بدیهی است که این نظارت بدون همکاری سایر دستگا ه ها به خصوص نیروی انتظامی، مراجع ثبتی و قضایی امکان پذیر نیست و همکاری تمام دستگاه های مذکور را می طلبد، درست همان گونه که در قانون هم پیش بینی شده است.
عبدالمهدی ارجمندنژاد در خصوص وظایف صرافی ها گفت: صرافی ها موظف هستند در چارچوب دستورالعمل ناظر بر صرافی ها فعالیت کنند و هنگام معامله با اشخاص، هویت آن ها را احراز و در فاکتور ثبت کنند و نسخه ای از آن را به مشتریان ارائه کنند. ضمن آن که باید اطلاعات مربوط را در سامانه سنا وارد کنند. مشتریان نیز باید صرفاً با صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی معامله کنند و از انجام معاملات با صرافی های غیر مجاز و یا دستفروشان، به طور جد پرهیز کنند.
ایشان در پایان اظهار داشت اسامی صرافی های مجاز در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی WWW.CBI.IR  درج شده است و مردم می توانند به آن رجوع کنند.
، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید