فلسفه تشکیل ائتلاف شهر اول

فلسفه تشکیل ائتلاف شهر اول

شهر رشت به سبب ارتباطات تجاری و بازرگانی با روسیه و اروپا در سده های هیجدهم و نوزدهم میلادی، با حفظ معتقدات مذهبی و میراث ملی و تاریخی خود با ایجاد مدرسه، تئاتر، سینما و فعالیت در زمینه موسیقی و ورزش توانست در عرصه فرهنگی در بین شهرهای ایران و منطقه پیشرو می باشد به طوری که این شهر در موارد ذیل جزئ اولین های ایران می باشد:

 1. داروخانه شبانه روزی (داروخانه کارون)؛
 2. خانه سالمندان و معلولین (توسط دکتر آرسن میناسیان)؛
 3. بانک ایرانی(بانکه سپه)؛
 4. کتابخانه (کتابخانه ملی رشت)؛
 5. سینما و تئاتر؛
 6. بازیگر زن روی صحنه تئاتر (مرحوم فرخ لقا هوشمند)؛
 7. بلدیه(شهرداری رشت)؛
 8. خیابان سنگ فرش؛
 9. راه آهن (خط آهن بازار به بندر پیربازار)؛
 10. اتوبوس؛
 11. سیستم اِگو شهری؛
 12. لنجمنهای فعال فرهنگی؛
 13. مدرسه به سبک امروزی دخترانه و پسرانه؛
 14. مریض خانه ملی (بیمارستان پورسینا)؛
 15. چاپخانه و روزنامه؛

همچنین رشت جزء اولین شهرهای است که دولت های روس، انگلیس، فرانسه، و عثمانی در آن نمایندگی سیاسی داشتند و کنسولگری دایر کردند.

ائتلاف شهراول

رشت همیشه یکی از مبادی اصلی ارتباطات فرهنگی،اجتماعی،تجاری و سیاسی ایران با سایر ملل (در کنار تهران و تبریز) و کانون تحولات سیاسی اجتماعی ایران معاصر بوده است. مراجعه به سفرنامه سیاهان و رجال سیاسی گویایی وضعیت برتر رشت نسبت به سایر شهرهای منطقه و شکوفایی اقتصادی و بالندگی فرهنگی اجتماعی آن است. اما سوال اینجاست که چرا رشت با وجود سرمایه های اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و طبیعی اکنون از مسیر توسعه و تحول و ترقی خود فاصله گرفته است؟

هرچند جواب به این پرسش نیازمند بررسی دقیق عوامل و زمینه های مختلف در طی چندین دهه اخیر است، اما یکی از ارکان مهم در بحث مربوط به توسعه شهری ، نحوه عملکرد مدیریت شهری است. درمیان نهادها و ارکان مدیریت شهری، شوراهای اسلامی شهر و شهرداری ها بیشترین وظایف و اختیارات در خصوص برنامه ریزی و هدایت مسیر توسعه شهرها را بر عهده دارند. تجربه چهار دوره شوراهای اسلامی شهر در ایران نشان از ظرفیت بالای این نهاد مردمی در نظارت بر روند صحیح مدیریت شهری دارد، با وجود تمام تلاش های که در طی این چهار دوره در شهر رشت شده، به دلایل مختلف مدیریت شهری نتوانسته همگام با سایر شهرهای مطرح کشور روند توسعه را طی کند. به نظر می رسد نبود برنامه مدون با هدف گذاری دقیق و عملیاتی در حوزه های مختلف یکی از مهمترین دلایل شکل گیری این وضعیت شده است.

اکنون در این مقطع حساس زمانی، و در راستای پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر، «ائتلاف شهراول» با نگاه به عقبه فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی،سیاسی و … که پیشتر اشاره شد، به دنبال توسعه شهر رشت و رسیدن به جایگاه برتر در سطح منطقه و بین الملل است و برای رسیدن به این هدف اقدام به تدوین « برنامه راهبردی توسعه رشت ۱۴۰۰» در حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی ،اقتصادی، زیست محیطی، حمل و نقل، کالبدی و شهرسازی ، مدیریت شهری و حوزه ایمنی و مدیریت بحران نموده است.

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید