مشکل حجاب با «ون» و «پاسبان» حل نمی شود

یک زمانی اوایل انقلاب یک فردی به من گفت که پیاده‌روهای ما مشکلات بسیاری دارد و زن و مرد در آنجا با یکدیگر راه می‌روند و تنها راهش این است که وسط پیاده‌روها دیوار بکشیم. بنده به مزاح گفتم که پس لااقل دیوار کوتاه باشد که ما بتوانیم افراد را آن طرف دیوار پیدا کنیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع نخبگان استان خراسان رضوی با اشاره به این‌که دانشگاه ما از لحاظ کمیت توسعه بسیار خوبی پیدا کرده است، افزود: به لحاظ تعداد مقالات در منطقه جایگاه خوبی داریم، اما باید بدانیم برای چه مقاله می‌نویسیم و آیا هدف‌مان از نوشتن مقاله بالا رفتن رتبه خودمان است؟

وی با بیان این‌که نوشتن مقاله نوعی توفق علمی است و در آن تردیدی نیست، گفت: باید حواسمان باشد مقاله نوشتن، ‌امتیاز گرفتن و گرید علمی هدف ما نشود، چون اگر چنین باشد به جایی نمی‌رسیم.

رییس دولت تدبیر و امید با اشاره به این‌که در حوزه علمی به برخی فسادها بر خورده‌ایم که شگفت‌آور است، افزود: در گذشته در برخورد با موضوعاتی می‌گفتند انسان شاخ در می‌آورد و امروز متوجه می‌شوند که انسان از مشاهده برخی امور آنقدر به مغزش فشار می‌آید که گویی می‌خواهد شاخ در بیاورد؛ چرا که گاهی شاهدیم برای گرفتن بورسیه تقلب می‌شود.

روحانی با اشاره به طبیعی بودن وجود رانت در حوزه‌های اقتصادی، پولی و مالی بر این نکته که البته آن هم بد است، تاکید کردو گفت: اما این‌که فردی بخواهد با تقلب استاد بچه‌های مردم شود و بخواهد با تقلب معلم کشور شود و شاگردانی را تربیت کند که آنها در آینده می‌خواهند کشور را نجات دهند جای حیرت دارد آن هم در شرایطی که با تحریم اقتصادی و مبارزه با استکبار جهانی روبرو هستیم و شعارهای بلندی مطرح می‌شود. این‌که بخواهد تقلب اتفاق بیفتد و بعد از آن عده‌ای نامه‌های سرگشاده بنویسند جای شگفتی دارد.

وی با تاکید بر این‌که این دولت از هیچ تهدیدی نمی‌ترسد، گفت: این دولت هر آنچه در راه مبارزه با فساد و توسعه مملکت نیاز باشد انجام می‌دهد و از هیچ قدرتی نخواهد ترسید.

رییس‌جمهور در ادامه گفت: ممکن است این سوال پیش آید که چرا نمی‌ترسید؟ دیگران خیلی چیزها دارند که می‌توانند شما را تهدید کنند و چرخ دولت شما را از گردش بیندازند. حال من می‌خواهم به شما بگویم این‌چنین نخواهد شد و تا روزی که اکثریت قاطع مردم هوشیار و بیدار این سرزمین با دولت و در کنار این دولت هستند، این دولت موفق خواهد بود.

روحانی افزود: اگر زمانی باشد که مردم در کنار این دولت نباشند آن قدرت‌ها هم نباشند ما موفق نخواهیم بود. موفقیت ما در سایه حمایت مردم و حضور و تلاش مردم و البته لطف پروردگار و عنایت حق که اصل و همه چیز است به دست می‌آید.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در روزهای اولی که من انتخاب شدم به من گفتند تصور خام است که شما فکر کنید ظرف چهار سال می‌توانید کاری کنید. آنچنان برای شما چاه کنده‌اند که شما از این چاه به آن چاه می‌افتید و به جاده نخواهد رسید در حالیکه من به آنها این را گفتم اگرچه مشکلات زیاد است، اما باید امید ما بر تمام مشکلات فائق بیاید.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان این‌که اگر دست به دست هم دهیم و وحدت و اتحاد و یکپارچگی همراه با جهاد و تلاش باشد کارها را به پیش خواهیم برد، افزود: جهاد همان کار پیگیرِ پرتلاش بی‌وفقه است و آنچنان باید تلاش کرد که حق و حد تلاش است. هم مدیریت ما و هم کار ما درس خواندن، درس دادن و هم تحقیق کردن ما باید جهادی باشد.

رییس‌جمهور با بیان این‌که در تمام مراحل ما باید با تلاش پیگیر و با جهاد و کوشش کارها را به پیش ببریم تا به مقصد و مقصود برسیم، اظهار کرد: برای این کار و حل معضلات این مملکت حتی در موضوع مبارزه با فساد به نتیجه برشد من کلیدی جز تحقیق، علم، دانش و فناوری نمی‌بینم. دانشمندان و دانشگاهیان و اهل نبوغ ما به ما طرح دهند؛ چرا که فساد تنها با شعار و ایجاد یک دادگاه حل نمی‌شود.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که مبارزه با فساد به طرح علمی نیاز دارد و شما برگزیدگان و نخبگان باید در این زمینه طراحی‌های لازم را داشته باشید، گفت: باید از فساد پیشگیری کنیم و راهش هم این است که شما اهل نظر و اندیشه راه‌حل ارائه دهید.

روحانی افزود: من اگر بخواهم برای جواز یک ساختمان، کارخانه و یا ورود یک کالا در اداره‌ای به یک نفر مراجعه کنم این خیلی بهتر است تا این‌که من با ۳۰ نفر مواجه شوم. با یک نفر روبرو شدن فسادش کمتر از روبرو شدن با ۳۰ نفر است. خدای ناکرده اگر بخواهم رشوه هم دهم یک بار رشوه می‌دهم نه ۳۰ بار.

070725_19_8605010670_L600_Shot4u 070725_7_8605010670_L600_Shot4u 070725_2_8605010670_L600_Shot4uوی گفت: البته ما باید کاری کنیم که در کل فساد نباشد، اما این موضوع راه علمی دارید و شما باید با طرح علمی بگویید که چگونه رابطه مراجعه‌کننده با کارگزار کمتر و کوتاه‌تر شود. در این راستا خیلی از کارها می‌تواند با پست و به صورت الکترونیک انجام شود و دولت الکترونیکی یکی از راه‌های علمی مبارزه با فساد است.

رییس‌جمهور تصریح کرد: اگر مشکل ما آب، محیط زیست، سیاست خارجی، حقوق ملی و رودخانه مرزی است علم حقوق و سیاست و اقتصاد همه باید به کمک ما بیایند و شما باید کاری کنید که ما بتوانیم این مشکلات را حل و فصل کنیم.

روحانی در بخش دیگری گفت: هی می گویند پسر و دختر را جدا کنید، می خواستند پیاده روها را هم جدا کنند، راه عفاف و حجاب زنان با ون و پاسبان حل نمی شود، باید راه علمی طی  شود.

وی افزود: یک زمانی اوایل انقلاب یک فردی به من گفت که پیاده‌روهای ما مشکلات بسیاری دارد و زن و مرد در آنجا با یکدیگر راه می‌روند و تنها راهش این است که وسط پیاده‌روها دیوار بکشیم. بنده به مزاح گفتم که پس لااقل دیوار کوتاه باشد که ما بتوانیم افراد را آن طرف دیوار پیدا کنیم.روحانی تاکید کرد: اوایل انقلاب عده‌ای در دانشگاه تهران به دنبال کشیدن دیوار در کلاس‌های درس بودند که امام به آنها نهیب زد و عصبانی شد. چنین اقداماتی هو کردن اسلام و سخیف کردن موازین اسلامی است. دین ما دین مشکلات و سختی‌‌ها نیست واین قدر پیچیدگی ندارد. باید برای هر چیزی راه حل درست پیدا کنیم.

وی گفت: البته که جامعه ما حجاب و عفاف می‌خواهد و همه مردم ما عاشق اهل بیت و قران هستند و البته که اخلاق به نفع همه ماست. چراکه استحکام خانواده‌ها را حفظ می‌کند اما قران فلسفه حجاب را امنیت ذکر کرده است.

روحانی با تاکید بر اینکه حجاب برای امنیت خانم‌هاست، گفت: مشخص است که همه به دنبال امنیت هستند. همه دلشان می‌خواهد وقتی دخترشان به بیرون از خانه می‌رود خیال‌شان از او راحت باشد. آن دختر هم می‌خواهد که کسی در بیرون وی را آزار ندهد، اما شما عالمان و فرهیختگان باید راه درست و علمی آن را پیدا کنید.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: خدا به ما امر کرده که آمر به معروف و ناهی از منکر باشیم. اگر در جامعه مساله معروف بودن مورد خدشه قرار گرفت، اول باید آن را درست کرد. امر به معروف یعنی اینکه از مردم بخواهیم کار درست را انجام بدهند. اگر در جامعه اصل معروف مورد اختلاف واقع شد، باید ‌آن را در جامعه درست کنیم و بعد امر نماییم. وقتی چرخ‌های این مساله باز است هر چه گاز بدهیم از دره پایین می‌افتیم.

رئیس جمهور تصریح کرد:  برخی می خواهند همه چیز را با دیوار و فیلتر حل کنند و دو چیز یاد گرفته اند، اول دیوار و دوم فیلتر، اینکه نمی شود.

، ، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید