ناگفته های توافق هسته ای

ناگفته های لوزان به روایت فابیوس: درباره نحوه لغو تحریمها و نظام بازرسیها به راه حلی دست نیافته ایم
فرانسه در این زمینه خواستار دستیابی به توافق است اما در عین حال می خواهیم این توافق استوار و قابل راستی آزمایی باشد.
همچنین ویتاکید کرد برنامه هسته ای ایران باید قابل راستی آزمایی و حصول اطمینان از عدم انحراف به سمت نظامی گری باشد و ما تا کنون درباره بازرسی ها و نحوه تحریم ها به توافقی دست نیافته ایم.
 لوران فابیوس در کنفرانس خبری مشترک با سعود الفیصل همتای سعودی خود در شهر ریاض گفت: روابط میان فرانسه و عربستان یک روابط قدیمی و دوستانه است. این روابط بسیار گسترده و زیاد است و من بار دیگر در خصوص این روابط، هنگام استقبال عالی ترین مقامات عربستان اطمینان حاصل کردم. این استقبال بسیار گرم و دوستانه بود. برای من امروز این فرصت فراهم شد که با تعداد زیادی از مسئولان عالیرتبه در عربستان سعودی دیدار و گفتگو کنم و طبیعتا نشست مهمتر این بود که خادم الحرمین (پادشاه عربستان) صبح امروز از من استقبال کرد و همچنانکه سعود الفیصل نیز گفتند ما اوضاع بین المللی و منطقه ای و روابط دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
من دوست دارم در اینجا برخی از مواضعی را که اتخاذ شد و درباره آن صحبت کردیم به عرض شما برسانم. وقتی ما اوضاع منطقه ای و بین المللی را بررسی می کنیم نمی توانیم پرونده هسته ای ایران را نادیده بگیریم. ما تحلیلها و بررسیهای خود را در این زمینه با یکدیگر مقایسه کردیم. طبیعتا فرانسه در این زمینه خواستار دستیابی به توافق است اما در عین حال می خواهیم این توافق استوار و قابل راستی آزمایی باشد.
ما حداقل تا ماه ژوئن برای حرکت به این سمت و سو فرصت داریم. ما مسائل را بررسی کردیم. آنچه که تا کنون درباره آن توافق شده ؛ مثبت است و تقریبا یک کشور(رژیم صهیونیستی) به این توافق اعتراض دارد. اما هنوز نکاتی وجود دارد که ما درباره آن به توافق دست پیدا نکرده ایم از جمله دو نکته مهم که عبارتند از بازرسی و اطمینان از اینکه برنامه هسته ای ایران به ابعاد و سمت و سوی نظامی در آینده منحرف نخواهد شد و مساله دیگر موضوع تحریمها و شروط برداشته شدن آنها و نحوه و شروط بازگرداندن مجدد تحریمها در صورتی است که ایران توافقات امضا شده را نقض نماید. اینها طبیعتا مسائل مهمی هستند و ما امیدواریم که راه حلی برای آن پیدا کنیم اما تا به این لحظه راه حلی نیافته ایم.
، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید