نرخ بیکاری کشور در سال ۹۳

نرخ بیکاری کشور در سال ۹۳
اختلاف ۵ درصدی در مورد پیش بینی نرخ بیکاری میان نهادهای کارشناسی
 – انتشار اطلاعات تازه در مورد نرخ بیکاری ۹٫۵ درصدی از سوی مرکز آمار ایران با واکنش های متفاوتی در نهادهای کارشناسی مواجه شده است.

احسان میزانی: پیش از آنکه مرکز آمار ایران گزارش خود در مورد نرخ بیکاری را منتشر کند، مرکز پژوهش های مجلس چند سناریو در مورد آینده نرخ بیکاری در کشور منتشر کرده بود. مرکز پژوهش های مجلس پیش بینی کرده در صورتی که نرخ رشد اقتصادی تا پایان سال و پس از خروج اقتصاد ایران از رکود به عدد ۵ درصد برسد، نرخ بیکاری به عدد ۱۴٫۶ درصد خواهد رسید. این درحالی است که براساس گفته های معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور در حال حاضر نرخ رشد اقتصادی کشور ۱ درصد است. اما با همین نرخ رشد اقتصادی، نرخ بیکاری به عدد ۹٫۵ درصد رسیده است.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در ابتدای هفته جاری نرخ رشد اقتصادی کشور تا پایان سال را ۳٫۷ درصد پیش بینی کرده بود. براین اساس نرخ بیکاری نیز در پایان سال جاری به عددی نزدیک به ۱۴٫۶ درصد می رسد.

در سناریوهای پیش بینی شده از سوی مرکز پژوهش های مجلس تا پایان دولت یازدهم کشور با ۴ میلیون نفر بیکار در صورت رسیدن به نرخ رشد ۵ درصد رو به رو خواهد بود. این پیش بینی نشان می دهد دولت یازدهم در پایان کار خود در بهترین حالت با ۴ میلیون نفر بیکار رو به رو است. طبق پیش بینی کارشناسان دولت یازدهم برای ثابت نگاه داشتن تعداد جمعیت بیکار کشور روی عدد کنونی دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر باشد باید رشد اقتصادی را حداقل به ۱۲ درصد برساند که کاری بزرگ و بسیار سخت خواهد بود.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس پیش بینی می کند، در پایان کار دولت یازدهم نرخ بیکاری در مرز ۱۶ درصد باقی می ماند.

با این وجود دولت اعلام کرده با توجه به خروج اقتصاد ایران از رکود، وضعیت بازار اشتغال دگرگون می شود. براین اساس و همزمان با بهبود وضعیت کسب و کار بنگاه های کوچک برتعداد افراد شاغل افزوده می شود. در صورتی که فضای بین المللی نیز به سمت بهبود حرکت کند، بازهم وضعیت برای فعالیت بنگاه های تولیدی کشور بهبود پیدا می کند.

با این حال در حال حاضر میان نرخ بیکاری اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران و پیش بینی نهادهای کارشناسی مانند مرکز پژوهش های مجلس اختلاف نزدیک به ۵ درصدی وجود دارد.

نرخ بیکاری کشور در سال ۹۳

، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید