نشست مقدماتی میان اعضای ۱+۵

نشست مقدماتی میان اعضای ۱+۵
مثلث آنلاین: اعضای گروه ۱+۵ پیش از برگزاری دور جدید مذاکره با ایران و به منظور هماهنگی بیشتر یک نشست مقدماتی برگزار کردند
نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ دو هفته قبل از مذاکره با ایران در بروکسل با یکدیگر دیدار کردند. جزئیات این دیدار هنوز منتشر نشده اما هدف از آن مشخص کردن خواسته‌های غرب از ایران و راه‌های رسیدن به توافق نهایی اعلام شده است.

براساس این گزارش دیپلمات‌های ارشد شش کشور جهان به منظور هماهنگی مواضع خود در دور جدید گفت‌و‌گو با ایران، روز چهارشنبه (۳۰ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) در پایتخت بلژیک با یکدیگر دیدار کردند. دور بعدی گفت‌و‌گوی هسته‌ای گروه پنج به علاوه یک با ایران ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) در وین برگزار خواهد شد. بر اساس توافق ژنو، مهلتی شش ماهه – تا ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) – برای رسیدن به توافق نهایی بر سر پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی تعیین شده است.

مذاکره کنندگان هر دو طرف تا کنون نشانه‌هایی از پیشرفت در مذاکرات را علنی کرده‌اند. از ابتدای روی کار آمدن دولت روحانی تا کنون سه دور مذاکره بین نمایندگان گروه پنج به علاوه یک و ایران برگزار شده که رآکتور آب سنگین اراک از جمله موضوعات اصلی آنها بوده است.

با وجودی که ایران بارها اعلام کرده که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است اما غرب همچنان بر اعتمادسازی بر بیشتر نسبت به برنامه اتمی ایران تاکید دارد. هدف اصلی کشورمان از مذاکرات با پنج به علاوه یک، پایان گرفتن تحریم‌های همه‌جانبه‌ای و ظالمه است که به‌ویژه فروش نفت و مبادلات بانکی کشورمان را با مشکلات فراوان روبه‌رو کرده‌اند.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در دیدار با همتایانش در گروه پنج به علاوه یک در بروکسل گفته: «ارزیابی کنونی غرب این است که در این دور از مذاکرات ما تنها دو ماه فرصت داریم و دو ماه فرصت بسیار کوتاهی است برای آنچه ایران باید از نظر غرب انجام دهد. ما باید موقعیتمان را با دقت مشخص کنیم و همچنین مشخص کنیم که در دور بعدی مذاکرات روی چه محورهایی می‌خواهیم بحث کنیم».
برپایه گزارش دویچه وله، طرف‌های غربی خواهان آن هستند که ایران ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خود را کاهش دهد. آنها بدون هیچ دلیلی عنوان می کنند که ذخایر کنونی اورانیوم ایران از دید طرف غربی بیشتر از آن است که تنها کاربرد غیرنظامی داشته باشد.
این گزارش همچنین افزوده که غرب در مرحله بعد خواهان کاهش تعداد سانتریفیوژهای کشورمان است.

، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید