نوسانات اقتصادی،مانع تک‌نرخی شدن ارز

نوسانات اقتصادی،مانع تک‌نرخی شدن ارز

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: شرایط ناآرام اقتصادی مانع تک‌نرخی شدن نرخ ارز در سال جاری شده است.  برای کاهش نوسانات قیمت ارز باید منفعت تمامی فعالان اقتصادی مد نظر قرار گیرد.
یحیی آل‌اسحاق افزود:‌ تک‌نرخی نشدن ارز در سال ۱۳۹۳ به‌دلیل وجود نوسانات اقتصادی کشور است و تک‌نرخی شدن آن و رسیدن به رقمی ثابت در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست، بلکه باید نوسانات کم شود؛  اما به‌طور کلی حرکت دلار به سمت کاهش نوسانات نرخ ارز بوده است.

 

153
وی افزود: تک‌نرخی شدن ارز می‌تواند در دو حالت صعودی و نزولی اتفاق بیفتد.  حرکت نزولی از ۳۵۰۰ به ۲۶۰۰ تومان نسبت به حرکت صعودی نرخ ارز از ۲۶۰۰ تومان به سمت ۳۵۰۰ تومان، مطلوب‌تر است.
آل‌اسحاق اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز را میزان عرضه و تقاضای ارز مشخص می‌کند.  بحثی که پیش می‌آید این است که باید تقاضا را کنترل یا عرضه را بیشتر کرد.  به گفته آل اسحاق، کاهش نرخ ارز درآمد صادراتی را کم می‌کند که از این لحاظ مطلوب نیست؛  اما برای وارد‌کنندگان منفعت بیشتری دارد؛ زیرا ریال کمتری می‌پردازند.  از طرف دیگر بالا‌ رفتن نرخ ارز برای دولت مطلوب‌تر است؛ زیرا درآمد ریالی بیشتری از فروش نفت کسب می‌کند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران معتقد است: مجموعه عرضه و تقاضا باید به‌گونه‌ای باشد که به نرخ مطلوب برسیم.  پس به‌طور کلی تعیین نرخ ارز به یک نگاه جامع نیاز دارد که برای تمام فعالان اقتصادی مناسب باشد.  نظر دولت این است که نرخ ارز حدود ۳۰۰۰ تومان باشد؛ اما حرکت نرخ ارز به سمت ۲۶۰۰ تومانی ارز مبادله‌ای برای کنترل بازار مناسب‌تر است.

 

155

نوسانات اقتصادی،مانع تک‌نرخی شدن ارز

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید