نگاه جدید واشنگتن به اسرائیل

نگاه جدید واشنگتن به اسرائیل

نگاه آمریکا به اسرائیل به اعتدال رسیده است؟واقع‌نگری واشنگتن؟

طی هفته‎های اخیر رژیم‌صهیونیستی موج جدید تجاوزات خود را به مسجدالاقصی آغاز کرده است که این تجاوزات در رسانه‎ها و مجامع بین‌المللی بازتاب گسترده‎ای داشت. از سوی دیگر، جریان‎های مقاومت فلسطین از جمله حماس و جهاد اسلامی در قبال این رفتار متجاوزانه رژیم‌صهیونیستی واکنش نشان داده و اقداماتی را به مورد اجرا گذاردند. نکته قابل عرضه در این خصوص اما اهداف و خواسته‎های رژیم‌صهیونیستی در این کنش هدفمند است تا از طریق آن ضعف عارض شده بر خود را به‌نوعی سامان ببخشد.
پس از توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان اصلی‌ترین حامی ‌جریانات مقاومت اسلامی فلسطین و حتی در حین مذاکرات هسته‎ای، رژیم اسرائیل از قدرت‌یابی و افزایش پرستیژ منطقه‎ای ایران به‌شدت نگران بود و آن را تهدید جدی امنیت ملی خود قلمداد می‏کرد. از این رو، لابی‎های صهیونیستی در آمریکا سنگین‌ترین فشارها و فعالیت‎ها را جهت برهم زدن این توافق در میان سیاستمداران و نمایندگان ایالات‌متحده به کار بستند اما در نهایت تلاش‌های آنها راه به جایی نبرد و توافق ایران از سد کنگره آمریکا عبور کرد. بنابراین در حال حاضر رژیم اسرائیل احساس می‏کند که در حال از دست دادن وزن خود در سیاست خارجی آمریکاست.
یعنی موقعیت ‌پیشینی که به زور لابی صهیونیست‏ها و حمایت‎های ‌بی‌دلیلی که از طریق سرمایه‌داران و همچنین رسانه‎ها به دست آورده بود را در حال مخدوش شدن می‌بیند. به واقع نیز رژیم‌صهیونیستی موقعیت و جایگاه پیشین خود را در سیاست خارجی آمریکا از دست داده و نگاه آمریکا به این رژیم به حدی از اعتدال رسیده است.
این پدیده از سال‎ها قبل آغاز شد اما به‌خصوص در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما به اوج خود رسید؛ در این میان اختلافات حتی به برخوردهای فردی میان اوباما و بنیامین نتانیاهو منجر شد. لجبازی‏های لابی صهیونیستی در کنگره تا آنجا پیش رفت که آنها از نخست‌وزیر اسرائیل برای حضور و سخنرانی در کنگره دعوت کردند، امری که تشدید اختلافات میان اوباما و نتانیاهو را در پی داشت.
باوجود این اتفاقات اکنون رژیم اسرائیل و لابی آن تلاش دارند کماکان با همان لحن سابق خودشان، سیاست‏هایشان را پیش ببرند که یکی از آنها توقف ساخت شهرک‎های یهودی‌نشین است. در این خصوص اسرائیل با وجود توافقات انجام شده همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.
بحث دیگر نیز به مسجد‌الاقصی مربوط می‌شود؛ مسجد‌الاقصی باید به‌عنوان یک زیارتگاه عمومی برای همه ادیان مورد احترام قرار گیرد اما آنها به این مساله نیز اعتنا نکردند.
از سوی دیگر رژیم اسرائیل بر‌اساس توافق باید برخی محدوده‌های فلسطین را به رسمیت می‌شناخت تا فلسطین نیز به‌عنوان یک کشور مستقل شناخته شود. اما در این رابطه نیز سنگ‌اندازی‌هایی کردند.
از یک طرف اسرائیل نمی‎خواهد به مذاکراتی که میان گروه‎های فلسطینی و اسرائیلی بوده، پایبند باشد و از طرف دیگر آمریکا متوجه شده اگر بخواهد به این روند ادامه دهد به اعتبارش در خاورمیانه بیش از پیش لطمه وارد می‌شود.
زیرا یکی از دلایلی که آمریکایی‏ها مورد نفرت مردم خاورمیانه یا غرب آسیا قرار دارند رفتارهای اسرائیل نسبت به فلسطین و سیاست تعاملی آمریکا در این خصوص بوده است.
به‌خصوص در سال‎های اخیر باراک اوباما متوجه این معنا شده بنابراین در حال تلاش است تا سیاست‎های قلدرمابانه اسرائیل را تعدیل کند و یکی از اختلافات اصلی میان تل‌آویو و واشنگتن نیز در مورد همین معناست.
رژیم اسرائیل اگر همچنان به مسجد‌الاقصی تعرض می‌کند یا تمامی ‌وعده‌هایش را زیر پا می‌گذارد به این دلیل است که می‌خواهد به طریقی از آمریکا امتیاز بگیرد و باج‎خواهی کند.
اما این روزها دولت آمریکا با چشم بازتری به وقایع و اقدامات اسرائیل می‌نگرد و اوباما دریافته که منافع ملی و امنیت ملی آمریکا در این است که تعادلی در روابط خارجی خود با کشورهای منطقه و اسرائیل ایجاد کند. این بدان معنا نیست که آمریکا می‌خواهد اسرائیل را نادیده بگیرد بلکه تنها بحث تعادل در سیاست‌هایش و واقع نگری مطرح است.
واشنگتن ظاهرا می‏خواهد از این پس اسرائیل را در حد خود نگه دارد و در سیاست خارجی‌اش برای آن جایگاه مشخصی تعریف کند. زیرا تاکنون به تعبیری آمریکا گروگان سیاست‎های اسرائیل بود و آنچه صهیونیست‎ها، ایپک و طرفداران آنها دنبال می‎کردند به‌گونه‎ای بود که سیاست خارجی آمریکا را در گروی خود داشتند.

نگاه جدید واشنگتن به اسرائیل

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید