وابستگی به یارانه ساختار مصرف خانوارها را تغییر داد

وابستگی به یارانه ساختار مصرف خانوارها را تغییر داد

استاندار گیلان هدف بلند پرداخت یارانه‌ها را کاهش مصرف حامل‌های انرژی عنوان کرد و گفت: وابستگی به یارانه سبب تغییر در ساختار مصرف خانوارها شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدعلی نجفی پیش از ظهر امروز در جمع فرمانداران گیلان یکی از موضوع‌های اصلی دولت را هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۳ دانست و اظهار کرد: مرحله نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها به صورت صحیح اجرا نشده بود.

وی به کسری ۴۲ هزار میلیارد تومانی دولت در پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به مردم اشاره کرد و افزود: ورودی خزانه ۲۶ میلیارد تومان بود و دولت کسری پرداخت‌ها را با استقراض از بانک مرکزی و بخش‌های دیگر تامین کرده است.

نجفی با بیان اینکه دولت طبق قانون مکلف به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است، تصریح کرد: مبلغ ۱۱ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی کشور برای پرداخت یارانه‌ها استفاده شده است.

استاندار گیلان افزایش ۳٫۵ برابر ارز را از جمله مشکلات خواند و بیان کرد: هدفمندی یارانه‌ها با فشارهای بین‌المللی مواجه است و آزادسازی اقتصاد و ادامه پرداخت یارانه‌ها با اندیشه صندوق بین‌المللی پول فاصله دارد.

وی با اشاره به اینکه وابستگی به یارانه سبب تغییر در ساختار مصرف خانوارها شده است، خاطرنشان کرد: هدف بلند یارانه‌ها کاهش مصرف حامل‌های انرژی بود.

نجفی مصرف بنزین در ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را با کاهش ۵۹٫۹ میلیون لیتری در کشور عنوان کرد و یادآور شد: مصرف بنزین اکنون به ۷۰ میلیون لیتر در کشور رسیده است.

استاندار گیلان مصرف انرژی ایران را دو برابر سرانه جهانی دانست و اظهار کرد: نرخ بنزین در مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها ۹٫۶ سنت در جهان بود و بعد به ۴۵٫۵ سنت افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه شاهد افزایش جدی نرخ جهانی بنزین هستیم، تصریح کرد: نرخ بنزین باید به ۶۰ سنت افزایش پیدا کند.

نجفی رسیدن به نرخ جهانی سوخت را نیازمند افزایش سه برابری قیمت بنزین و ۱۱ برابری گازوئیل خواند و بیان کرد: افزایش نرخ‌های مذکور می‌تواند جلوی سوخت قاچاق از کشور را بگیرد.

استاندار گیلان اجرای هدفمندی یارانه‌ها در ایران را منحصر به‌فرد عنوان کرد و افزود: یارانه‌ها به صورت یکسان به تمام مردم  پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه دولت بر اجرایی شدن مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکید دارد، یادآور شد: بهار امسال رئیس جمهور نحوه اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها را اعلام می‌کند.

نجفی بر پرداخت یارانه به افراد نیازمند تاکید کرد و گفت: تعداد پنج تا هفت میلیون نفر از دهک آخر را می‌توان از پرداخت یارانه خارج کرد.

*۲۰ فروردین درخواست از مردم برای ثبت‌نام دریافت یارانه

استاندار گیلان، از ثبت‌نام افراد علاقمند به دریافت یارانه از ۲۰ فروردین سال ۹۳ خبر داد.

وی با اشاره به اینکه هشت برابر بودجه عمرانی گیلان یارانه در استان پرداخت شده است، بیان کرد: مبلغ مذکور می‌توانست فعالیت‌های عمرانی گیلان را تا ۱۰ برابر افزایش دهد و این موضوع باید به عنوان گفتمان به مردم ارائه شود.

نجفی به بدهی ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان مربوط به پیمانکاران است.

استاندار گیلان با بیان اینکه تعداد ۷۵ هزار پروژه عمرانی بزرگ و کوچک در کشور از گذشته به دولت جدید به ارث رسیده است، تصریح کرد: سال ۹۳ پروژه‌های نیمه‌تمام دارای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در کشور اجرایی می‌شوند.

وی به واگذاری پروژه‌های با پیشرفت زیر ۵۰ درصد به بخش خصوصی در کشور اشاره کرد و گفت: سال ۹۳ دستورالعمل واگذاری پروژه‌های با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی به صورت رایگان جداگانه ابلاغ می‌شود.

نجفی صادرات کشور در سال ۹۱ را منهای ۱۰٫۳ درصد دانست و اظهار کرد: صادرات کشور در ۱۰ ماه سال جاری دارای رشد منفی ۲۲٫۷ درصد است.

استاندار گیلان از فعال شدن بنادر کشور در دو ماه اخیر خبر داد و یادآور شد: بعضی از بخش‌های بنادر در یک‌ سال و نیم گذشته تعطیل شده بود.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ آب، برق و گاز طبق قانون اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: دولت در بخش بنزین سیاست رشد با شدت کم را دنبال می‌کند.

نجفی به افزایش ۵۰ درصدی نرخ بنزین در سال ۹۳ اشاره کرد و افزود: افزایش نرخ مذکور ممکن است بیشتر شود.

استاندار گیلان بیشترین افزایش نرخ در حامل‌های انرژی را در بنزین دانست و بیان کرد: افزایش نرخ در گازوئیل کمتر است.

وی، هوای ناسالم و غیر زیست در کلانشهرها به‌ویژه تهران را از جمله عوامل افزایش نرخ حامل‌های انرژی عنوان کرد.

نجفی با اشاره به اینکه دولت در بخش تامین نقدینگی بدهکار است، تصریح کرد: ۲۰ درصد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها از ابتدا برای بخش تولید کنار گذاشته می‌شود.

استاندار گیلان به اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها در بخش بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها نیاز به ایجاد فضای جدید در اقتصاد دارد.

وابستگی به یارانه ساختار مصرف خانوارها را تغییر داد

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید