واردات ۱۳ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی

واردات ۱۳ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی

رییس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی کشور از واردات ۱۳ میلیارد دلاری انواع محصولات کشاورزی به کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه گیلان، محمدرضا جهانسوز در همایش ملی تخصصی برنج که در رشت در حال برگزاری است، گفت: جایگاه کشاورزی در اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست و این بخش قوی‌ترین بحث‌ها را در دین اسلام دارد.

وی افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در کشور ۲۰ تا ۲۵ میلیون تن محصولات کشاورزی تولید می‌شد این در حالیست در حال حاضر حاضر تولیدات کشاورزی ایران به بیش از ۱۰۰ میلیون تن رسیده است اما هنوز وابستگی های ما به واردات انواع محصولات کشاورزی زیاد است.

جهانسوز ادامه داد: در مواردی مانند تولید مرغ که فکر می‌کنیم خودکفا هستیم این گونه نیست و هنوز برای تامین نهاده‌های مرغداری‌ها به دیگر کشورها وابسته هستیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته هشت میلیارد دلار واردات محصولات کشاورزی در ایران صورت گرفت و پیش‌بینی می‌شود میزان واردات کشاورزی در سال جاری به ۱۳ میلیارد دلار برسد، تصریح کرد: اگر به کشاورزی ایران به اندازه کافی توجه نشود روند نزولی خواهیم داشت.

جهانسوز با اشاره به اینکه توانمندی‌های انسانی در بخش کشاورزی بسیار مهم است، افزود: با توجه به آمار جمعیت ایران که شدیدا در حال سقوط است با پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته تا سال ۲۰۳۰ نرخ رشد جمعیت کشور به ۰٫۹ درصد می‌رسد و نیروی انسانی در بخش کشاورزی نیز کاهش می یابد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه گندم می‌توانیم سه برابر تولید فعلی تولید کنیم و این ظرفیت در پنبه چهار برابر و در سیب‌زمینی پنج برابر تولید فعلی است، تاکید کرد: کشاورزان خبره ثابت کرده‌اند که با همت و دانش می توان به راحتی این پتانسیل ها را بالقوه کرد.

وی با بیان اینکه در تولید محصولات باغی نیز ۱۸ برابر توان تولید فعلی را داریم، تصریح کرد: راه حل رسیدن به این ظرفیت ۱۸ برابری استفاده از کشاورزی علم محور است.

جهانسوز با بیان اینکه در سال حماسه سیاسی و اقتصادی شعار هر کشاورز یک حماسه را پیگیری می‌کنیم، گفت: به نظر من هر محصولی که بر اقتصاد کشور تاثیر می‌گذارد مانند زعفران و پسته استراتژیک است و باید تقویم زراعی برای محصولات کشاورزی مان تعریف کنیم.

او تاکید کرد: ایجاد شبکه اطلاع رسانی و ایجاد کتابخانه از اقداماتی است که برای تحقق حمایت هرچه بیشتر بسیج از بخش کشاورزی می تواند موثر عمل کند.

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا http://isna.ir/

واردات ۱۳ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی

، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید