وزارت نیرو در بخش عوارض قصد افزایش هزینه را ندارد.

معاون برنامه‌ریزی و امور وزارت نیرو اظهار کرد: برای تعرفه‌ی آب و برق در بودجه سال ۹۳ بحثی مطرح نشده است، اما وزارت نیرو در بخش عوارض قصد افزایش هزینه را ندارد.

علیرضا دائمی در پاسخ به این پرسش که آیا میزان عوارض برق در سال آینده افزایش پیدا می‌کند گفت: برنامه‌ای برای این کار نداریم. با توجه به این‌که تعرفه‌ی آب و برق و بحث قیمت‌ها، موضوع بودجه‌ای نیست و تصمیم‌گیری در مورد آن به عهده‌ی دولت است، در لایحه بودجه سال ۹۳ این مباحث مطرح نشده‌اند و بحث تعرفه تابع موضوع هدفمندی است.

گشایش در پرداخت مابه‌التفاوت نرخ واقعی و تکلیفی تا پایان سال

وی در مورد برنامه وزارت نیرو برای مشارکت بخش خصوصی تصریح کرد: در دفتر معاونت برنامه‌ریزی، بخشی برای تنظیم مقررات وجود دارد که وظیفه‌ی آن پیش‌بردن کارها به شیوه‌ای است که زمینه برای ورود بخش خصوصی به عرصه صنعت آب و برق فراهم شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور وزارت نیرو با اشاره به این‌که وزارت نیرو در جذب مشارکت بخش خصوصی موفق بوده است، گفت: در بخش برق وزارت نیرو موفق بوده، اما در بخش آب به دلیل محدودیت در تعرفه تمایل برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

دائمی با اشاره به این‌که اکنون آب کشاورزی با یک هفتم قیمت تمام‌شده به فروش می‌رسد، تاکید کرد: مابه‌التفاوت قیمت تمام شده آب و برق و نرخ فروش بالا است.

وی در پاسخ به پرسشی که آیا افزایش نرخ خرید تضمینی که در این اواخر توسط وزارت نیرو افزایش پیدا کرده، باعث انباشت بیشتر بدهی نمی‌شود، گفت: این اتفاق در برق رخ می‌دهد اما در بخش آب کمتر احتمال دارد انباشت بدهی بیشتر شود. در حال حاضر در بخش برق ۵۰ درصد از تولیدات توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد و با توجه به تفاوت نرخ خرید و تعرفه، لازم است مابه‌التفاوت کم شود تا انگیزه‌ی بیشتر برای سرمایه‌گذاری باشد.

معاون برنامه‌ریزی و امور وزارت نیرو در مورد برنامه وزارت نیرو برای دریافت مابه‌التفاوت نرخ واقعی و تکلیفی نیز اظهار کرد: در مورد پرداخت تفاوت نرخ واقعی و تعرفه‌ی تکلیفی آب و برق با دولت جلسات متعددی برگزار شد و الگوهای متفاوتی نیز مورد بحث قرار گرفت. تا پایان سال جاری حتما گشایشی در این عرصه خواهیم داشت.

۳۹۳۹

منبع خبر: خبر آنلاین http://khabaronline.ir

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید