پس لرز‌ه‌های دیدار روحانی با دیوید کامرون

پاسخ فیس‌بوکی آشنا به منتقدان
پس لرز‌ه‌های دیدار با دیوید کامرون
مثلث آنلاین: حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور درباره این انتقادات به «برقراری رابطه» و در عین حال «حفظ اختلاف نظر» معتقد است.

حسام‌الدین آشنا مشاور رسانه‌ای و فرهنگی رئیس‌جمهور به انتقادات درباره دیدار  حسن روحانی و دیوید کامرون پاسخ داد.
چهارشنبه هفته گذشته و در جریان حضور رئیس جمهور کشورمان در آمریکا، حسن روحانی با دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلستان دیدار و گفت‌وگو کرد. این دیدار در جریان سخنرانی باراک اوباما در اقامتگاه نخست‌وزیر انگلستان برگزار شد و طرفین به بحث و گفت‌وگو پرداختند. اما روز بعد دیوید کامرون هنگامی که اجلاس عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد انتقادات تندی را روانه ایران کرد که بازتاب وسیعی داشت. او گفت که با ایران بر سر سه موضوع اختلاف نظر داریم: مساله هسته‌ای، مسائل حقوق بشری و حمایت ایران از گروه‌های تروریستی.

واکنش تهران
این اظهارات بلافاصله از سوی سخنگوی وزارت‌خارجه پاسخ داده شد. مرضیه افخم دراین باره گفت:
باعث تاسف است که دولتی که با اقدامات و حمایت‌های خود از تروریست‌ها، منطقه ما و جهان را به شر داعش مبتلا ساخته است به خود اجازه می‌دهد که درباره کشوری که همواره در مبارزه با این پدیده شوم پیش قدم بوده است، قضاوت نابجا کند.
پس از این بود که انتقادات در داخل به دیدار روحانی و کامرون بالا گرفت و بسیاری از افراد خواهان پاسخ قاطع رئیس جمهور به کامرون بودند.

مجلس همچنان خواهان بسته ماندن سفارت
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در واکشن به سخنان کامرون، ریشه آن را «ترس» دانست و گفت: «آقای کامرون کلامش را با حرف‌های عجیب و غریب در سازمان ملل مطرح کرد که نوعی تفرعن در آن وجود داشت، اگر شما از داعش و تروریست‌ها در منطقه اضطراب دارید که اضطراب درستی هم هست، به این دلیل است که خودتان به آنها کمک کرده‌اید و آنها حالا به یک مشکل تبدیل شده‌اند پس چرا با این زبان صحبت می‌کنید؟ شما نیازمند هستید و باید برای رفع نیازتان درست و عقلانی حرف بزنید مثل اینکه کودکی از روی ترس فریاد بزند و گاهی هم فحاشی کند، شما هم فریاد می‌زنید اما با باطنش ترس است.»

نایب‌رئیس، دبیر و سخنگوی کمیسیون سیاست‌خارجی مجلس نیز به این موضوع واکنش نشان دادند.
منصور حقیقت‌پور گفت: جای اینکه ما از این افراد رفتار منطقی‌ای را شاهد باشیم شاهد عربده‌کشی‌ها و بدمستی‌های آنان هستیم.
محمد آصفری از رئیس‌جمهور و وزیرخارجه خواست که در بازگشایی سفارت انگلیس در ایران تجدیدنظر کنند و گفت: «هر گونه نشان دادن چراغ سبز به آن‌ها بیانگر اشتباه فاحش سیاسی است.»
ابراهیم آقا محمدی دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی دراین‌باره اینگونه اظهار‌نظر کرد که: «بازگشایی مجدد جاسوس‌خانه روباه پیر در تهران کوتاه آمدن در برابر مواضع ضدایرانی کامرون است.»
سیدحسین نقوی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به فارس گفت: «برخی در داخل کشور دیگر نباید به این روباره پیر دلخوش باشند و تصور کنند انگلیس دیگر آدم شده است و فریب او را بخورند.»
اما باوجودی که هنوز از سوی دولت به این انتقادات هیچ واکنشی نشان داده نشده، اولین اظهارنظر رسمی از سوی حسام‌الدین آشنا دیده شد.

پاسخ آشنا به مخالفان
آشنا امروز در یک اظهارنظر که در صفحه شخصی خودش منتشر کرد به این انتقادات با جملات کوتاه و مختصر اینگونه پاسخ داد:
– ملاقات مقامات عالی رتبه کشورها بایکدیگر به معنای حل یک شبه اختلافات نیست کشورها هم می توانند با یکدیگر رابطه داشته باشند هم اختلاف نظر خود را حفظ کنند.
تکرار ادعاهای بی حاصل گذشته کمکی به نیازمندی های امروز دو کشور نمی کند برای ساختن فردا باید از گذشته عبرت گرفت .
– واقعیت این است که ایران هم انتقادات و اعتراضات بسیاری به سیاست خارجی و حتی داخلی انگلستان دارد ولی این منافاتی با ملاقات سران و برقراری روابط دیپلماتیک ندارد .
-شاید چنین اظهاراتی برای مصارف حزبی کوتاه مدت مناسب تلقی شود اما نقش سازنده ای در عادی سازی و یا بهسازی روابط دو کشور نخواهد داشت .
-ایران سیاست های خود را در برقراری روابط دوجانبه براساس منافع و مصالح خود تنظیم می کند نه آرزوهای دیگران.

پس لرز‌ه‌های دیدار روحانی با دیوید کامرون

، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید