پنج نشانه موفقیت یا شکست توافق هسته ای ایران

مقاله یو اس ای تو دی به قلم اورن دورل :

پنج نشانه موفقیت یا شکست توافق هسته ای ایران

این روزنامه آمریکایی در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم اورن دورل نوشت یکی از این نشانه ها مسئله تحریم ها است. در این توافق به ایران گفته شده است پس از اجرای بخش هایی از این توافق از جمله پاسخ دادن به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل درباره تحقیقات هسته ای خود، تحریم ها کاهش خواهند یافت. کشورهای غربی می گویند ایران تحقیقات تسلیحاتی انجام داده است که ایران تکذیب می کند.
در این توافق آمده است اگر ایران ظرف مدت نود روز که پیش از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه دسامبر است به این سوالات پاسخ بدهد، تحریم ها بر ضد این کشور کاهش خواهد یافت.
دیوید آلبرایت، بازرسی تسلیحاتی سابق و رئیس کنونی موسسه علوم و امنیت بین المللی می پرسد چه اتفاقی می افتد اگر آژانس در ماه دسامبر بگوید که ایران همکاری نکرده است؟ «ما هیچ مطلبی در این توافقنامه در این زمینه نداریم.»
بازرسی ها موضوع دوم است. در این توافق بازرسان بین المللی اجازه دسترسی بیشتر به سایت های هسته ای اعلام شده ایران را دارند. بر اساس این توافق، کمیسیون مشترکی متشکل از نمایندگان هفت کشور حاضر در مذاکرات شامل آمریکا، روسیه، چین، انگلیس،‌ فرانسه، آلمان و ایران و اتحادیه اروپا به بررسی فعالیت های غیرقانونی ایران خواهند پرداخت. فرایند کلی آن ۲۴ روز به طول خواهد انجامید.
دیوید آلبرایت گفت این زمان به ایران وقت کافی برای از بین بردن شواهد و مدارک لازم را خواهد داد.
اما باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفت این چیزی نیست که بتوان آن را در یک گنجه پنهان کرد.
مسئله بعدی سانتریفوژهای پیشرفته است. در این توافق ایران برای ساخت دستگاه های سانتریفوژ پیشرفته به مدت ده سال محدود شده است. هدف آمریکا این است که مدت زمان فرار هسته ای را به یک سال افزایش بدهد در نتیجه وقت کافی برای کشف کارهای ایران و واکنش به آنها خواهد داشت.
آلرایت گفت به محض آن که ایران سانتریفوژهای پیشرفته خود را نصب کند، زمان فرار هسته ای آن پس از سیزده سال به شش ماه و پس از پانزده سال به چند هفته کاهش خواهد یافت، در آن نقطه، ایران به کشوری در آستانه هسته ای شدن تبدیل خواهد شد.
اما اوباما می گوید منافع این توافق برای همیشه ادامه خواهد داشت زیرا ایران به بازرسی های سرزده و پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای که مانع ساخت بمب هسته ای هستند، متعهد شده است.
تحقیقات تسلیحاتی گذشته موضوع دیگر است. تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی برای یافتن پاسخ درباره تحقیقات تسلیحاتی گذشته ایران می تواند ثابت کند که آیا این کشور ذخایر مخفی از اورانیوم غنی شده یا دستگاه های سانتریفوژ دارد یا خیر.
آلبرایت گفت هیچ ساز و کاری در این توافقنامه نوشته نشده است که بر اساس آن توضیح داده شود که آژانس چگونه می تواند مطمئن شود که هزاران سانتریفوژ یا دهها تن اورانیوم در این کشور مخفی نشده است.
کلسی دونپورت (Kelsey Davenport)، رئیس سیاست عدم اشاعه در انجمن کنترل تسلیحاتی گفت نظارت های بین المللی از برنامه اورانیوم ایران به قدری جامع است که به موقع زنگ های خطر را به صدا در خواهند آورد.
آخرین نشانه، مسئله زندانیان آمریکایی در ایران است.

پنج نشانه موفقیت یا شکست توافق هسته ای ایران

، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید