چرا تهرانی ها کمتر بچه دار می شوند؟

چرا تهرانی ها کمتر بچه دار می شوند؟
مردم آمریکا دیگر مثل سابق سن بالا را برای بچه‌دار شدن نمی‌پسندند، بلکه با رویکردی متفاوت بهترین سن برای بچه‌دار شدن را سن ۲۵ سال می‌دانند. این را نظرسنجی گالوپ از طبقه تحصیل کرده جامعه آمریکا در سال ۲۰۱۳ می گوید.

به گزارش پام نیوز همچنین افراد دارای تحصیلات متوسط، مناسب‌ترین سن فرزندآوری را بین ۲۰ تا ۲۵ سال عنوان کرده‌اند و این در حالی است که در گذشته نگرش مردم آمریکا، داشتن فرزند در سن بالاتر بود، اما طبق نتایج این نظرسنجی درحال حاضر تنها ۵/۳ درصد مردم تمایل دارند که اولین فرزندآوری خود را در سن بالای ۳۰ سال داشته باشند.

این در حالی است که اعمال سیاست های غربی باعث پیر شدن جمعیت ایران شده و فرهنگ فرزند اوری را در جامعه تغییر داده است.

البته در این زمینه ایران تنها نیست بلکه  اجرای برنامه‌های کنترل جمعیت، بسیاری از جوامع و به‌ویژه کشورهای غربی را با معضلی به نام پیری جمعیت و بازنشستگانی که دیگر نیروی کار فعال نیستند، روبه‌رو ساخته است اما نکته اینجاست که ایران از سال ها پیش باید از وضعیت پیش آمده برای جوامع غربی درس می گرفت چرا که پیری جمعیت برای یک کشور در حال توسعه مانند ایران چیزی جز عقب ماندن از توسعه یافتگی را به همراه نخواهد داشت و برای همین است که در چند سال اخیر بارها خانوارده ها به فرزند آوری توصیه شده اند.

این در حالی است که نیازهای اساسی سالمند ابتدا نیازهای مالی و اقتصادی است که زن یا مردی که خود را زمانی صاحب قدرت و نفوذ اقتصادی می‌دانست به یکباره خود را تنها و بدون قدرت می‌یابد و حالا باید حمایت مالی شود که همین امر بار اقتصادی زیادی را بر کشور وارد می کند.

از سوی دیگر  نیازهای درمانی و بهداشتی نیز مانند مراقبت‌های پزشکی، دارو، روانشناسی و پرستاری از جمله نیاز‌های اساسی سالمندان است که ان هم هزینه بر است  و این در حالی است که یک کشور پیر نمی تواند در امر تولید و صنعت پیشرفت های لازم را داشته باشد.

با این وجود در حالی که اولین قدم برای تشویق خانوارها به فرزند آوری ، کاهش گرانی ها یا حداقل قرار دادن تسهیلاتی برای کم کردن هزینه ها است اما گرانی ها همچنان بیداد می کند و تمایل زوج های جوان به فرزند دار شدن راکاهش می دهد. آمار جهانی نیز تایید کننده این مساله است و می گوید: درآمد نقش بالایی در میزان زاد و ولد دارد.

در ایران اما فرهنگ بچه دوستی از همان ابتدا تا امروز همچنان پا برجاست و به نظر می رسد عوامل مادی بیشتر در کاهش نرخ رشد جمعیت موثر است.

وقتی توانایی اداره یک خانواده دو نفره به دلیل نداشتن مسکن، نداشتن شغل مناسب و نداشتن امنیت شغلی  وجود نداشته باشد چگونه می توان از زوج های جوان انتظار فرزند اوری داشت؟

در هر حال هزینه های بالای زندگی به خصوص در کلان شهرهایی چون تهران، فرزند دار شدن را برای زوج های جوان مشکل کرده است و به همین دلیل اگر دولتی ها از وزارت بهداشت گرفته تا سایر نهاد های مسئول راهکاری برای کاهش هزینه های فرزند آوری نیاندیشند، ایران به زودی به کشوری پیر مبدل خواهد شد.

چرا تهرانی ها کمتر بچه دار می شوند؟

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید