چرا چین به داعش حمله نمی‌کند؟

گروه داعش شهروندان چینی را نیز می‌کشد. با این حال دولت چین از مبارزه مستقیم با تروریست‌ها اجتناب می‌کند. “اشپیگل آنلاین” آلمان در گزارش خود سه خطر را خاستگاه این موضع‌گیری خوانده است.

پنجشنبه هفته گذشته (۲۸ آبان) گروه تروریستی داعش اعلام کرد، یک گروگان چینی را در سوریه به قتل رسانده است.

داعش با انتشار تصویر جسد “فان جینگویی” اعلام کرد که این گروگان بعد از آنکه دولت چین حاضر به پرداخت باج نشد به قتل رسیده است. هنوز هم معلوم نیست که فان جینگویی ۵۰ ساله چگونه به اسارت داعش درآمد.

یک روز بعد (جمعه) سه تن از مدیران یک شرکت دولتی ساخت و ساز راه‌آهن چین در جریان گروگان‌گیری افراطی‌های وابسته به القاعده در هتلی در باماکو، پایتخت مالی کشته شدند.

این دو حمله پیاپی به شهروندان چینی سبب شد که شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین واکنش نشان دهد. او کشته شدن اتباع خود را به شدت محکوم کرد و گفت، چین “قاطعانه” با فعالیت‌های تروریستی مقابله خواهد کرد.

با این همه مقابله چین از حد کلمات فراتر نرفت و دولت در عمل همچنان جانب احتیاط را نگه داشت.

“اشپیگل آنلاین” در گزارشی به قلم اولریکه پوتس می‌نویسد: بعید به نظر می‌رسد که پکن در چنین مواردی نقشی فعال در سوریه ایفا کند. سریکانت کونداپالی، استاد دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی نو در رشته مطالعات چین می‌گوید، شمار قربانیان برای آنکه دولت دست به اقدامی بزند هنوز کم است.

به باور او، دولت چین همه جوانب کار را سبک و سنگین می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که دخالت در سوریه نفعی برایش ندارد.

لی گوفو، از مؤسسه مطالعات بین‌المللی چین در ریشه‌یابی رویکرد محتاطانه دولت این کشور به نتایج بد دخالت سیاسی غرب در خاور میانه اشاره می‌کند. او در گفت‌وگو با خبرگزاری بلومبرگ گفته است: «برای پکن روشن است که رویکرد آمریکا در سوریه و خاورمیانه عمل نمی‌کند.»

به نظر او، سیاست آمریکا در سوریه به وخامت بیشتر اوضاع منجر شده و نتایجی معکوس به بار آورده است. گوفو می‌گوید، نتیجه این بوده که با افزایش ضربات (آمریکا) تروریسم نیز بزرگ‌تر می‌شود.

“اشپیگل آنلاین” می‌نویسد، در حقیقت چین برای این که عمیق‌تر از این وارد مسائل خاورمیانه نشود دلایل خوبی برای خود دارد:

• به گفته کونداپالی، هزاران چینی ساکن در خارج از کشور در صورتی که دولت چین فعالانه وارد مبارزه با تروریسم شود به خطر خواهند افتاد. تنها در الجزایر ۴۲ هزار و در لیبی ۵۰ هزار چینی مشغول کارند و در صورت دخالت چین در جنگ داخلی سوریه این‌ها قربانیان بالقوه تروریسم خواهند بود.

• در سال گذشته ۱۲۰ میلیون چینی به عنوان جهانگرد به خارج از کشور رفتند. شیه تائو، استاد دانشگاه پکن در رشته مطالعات بین‌المللی معتقد است که این‌ها هم در صورتی که چین به لحاظ نظامی در سوریه فعال شود با خطر بیشتری مواجه خواهند شد.

• علت دیگر بالا رفتن خطر حملات افراطی در خود چین است. در سال‌های پیشین افراطیون اویغور بارها دست به حملاتی خونین در استان سین‌کیانگ چین زده‌اند.

اویغورها که اقلیتی مسلمان و عمدتا صلح‌طلبند با سرکوب شدید دولت مرکزی چین مواجه‌اند. گروه شبه‌نظامی داعش هم به همین دلیل سال گذشته چین را در رده اول از فهرستی متشکل از ۲۰ کشور قرار داد که در ‌آن‌ها “حقوق مسلمانان با توسل به خشونت پایمال می‌شود.”

در چین حدود ۲۰ میلیون مسلمان زندگی می‌کنند. دولت مرکزی چین می‌گوید، نزدیک به ۳۰۰ نفر از اویغورها در سوریه و عراق به گروه داعش پیوسته‌اند.

“اشپیگل آنلاین” ادامه می‌دهد، با وجود خطرات معلوم نیست که چینی‌ها تا چه زمانی می‌توانند خود را از هرج و مرج موجود در خاورمیانه دور نگه دارند.

بعد از این که انگلیس هم اعلام کرد، احتمالا به آمریکا، فرانسه و روسیه در حملات هوایی به مواضع “داعش” در سوریه خواهد پیوست چین تنها عضو دارای حق وتوی شورای امنیت است که هنوز به راه حل سیاسی بحران سوریه دل بسته است. با این حال فشار بر پکن می‌تواند به‌زودی بسیار بزرگ شود.

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید