همه چیز در مورد ستاره های روی پیراهن تیم های فوتبال+ قوانین فیفا

همه چیز در مورد ستاره های روی پیراهن تیم های فوتبال

با اینکه قرار دادن ستاره روی پیراهن ورزشی مختص به رشته فوتبال نیست و دیگر رشته های ورزشی نیز به ازای قهرمانی خود ستاره درج می کنند اما در فوتبال رایج تر است و این امر در جام جهانی و رقابت های باشگاهی در کشور خود ستاره هایی درج می کنند . گاهی اوقات تصمیم یک جانبه است ولی در حالت کلی این مهم توسط هیئت قانون گذار تصویب خواهد شد .

بعد از آنکه یوونتوس ایتالیا اولین ستاره را برروی پیراهن خود درج کرد مورد قبول بسیاری از فدراسیون های کشورهای اروپایی قرار گرفت که در زیر به آن اشاره شده است :

* لیگ ترکیه این طرح را در سال ۲۰۰۰ پذیرفت ، این لیگ به ازای هر ۵ بار قهرمانی ۱ ستاره روی پیراهن خود را تصویب کرد .

* در لیگ اسکاتلند تیم رنجرز در سال ۲۰۰۳ ، ۵ ستاره بر روی پیراهن خود قرار داد که سمبل برنده شدن ۵۰ قهرمانی در کشور خود می باشد یعنی ۱ ستاره به ازای هر ۱۰ قهرمانی

* فوتبال در آلمان دارای دو سیستم رسمی ستاره گذاری بر روی پیراهن است که به موازات هم عمل می کنند. در سال ۲۰۰۴ فدراسیون آلمان DFL سیستیمی برای قرار دادن ستاره روی پیراهن معرفی کرد که تیم های قهرمان را متمایز با سایر تیم ها می کرد . این سیستم به این صورت بود که
به ترتیب برای ۱ ، ۲ ، ۳ و ۴ ستاره تیم ها باید ۳ ، ۵ ، ۱۰ ، ۲۰ قهرمانی کسب می کردند .

این عناوین شامل قهرمانی بوندس لیگا می شود و قهرمانی های سال ۱۹۶۳ به قبل محسوب نمی شود چون در آن سال بوندس لیگا به وجود آمد و قبل از آن آلمان غربی نیز لیگ خاص خود داشت .

* در لیگ آمریکا ( Major League Soceer ) یا همان MLS ایده ستاره گذاشتن در سال ۲۰۰۶ رسمی اعلام شد اما این سیستم در آمریکا بر خلاف ایتالیا برای هر قهرمانی یک ستاره تعلق می گرفت .

* لیگ سوئد نیز در سال ۲۰۰۶ مثال ایتالیا اجازه داد هر باشگاهی ۱۰ قهرمانی کسب کرد ۱ ستاره بر روی پیراهنش قرار بدهد.

*در لیگ هلند این طرح برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ توسط باشگاه PSV اجرا شد  پی اس وی آیندهون که ۲۰ قهرمانی کسب کرده بود این طرح را به فدراسیون کشورش پیشنهاد داد و با موافقت این فدراسیون آژاکس ۳ ستاره بخاطر ۳۰ قهرمانیش و بعد از آن PSV  بخاطر ۲۰ قهرمانیش   ۲ ستاره و فاینورد برای ۱۴ قهرمانی خود ۱ ستاره روی پیراهن خود قرار دادند .

 

نحوه ستاره گذاری روی پیراهن در تیم های ملی فوتبال

ایده ستاره گذاری بر روی پیراهن مختص تیم های باشگاهی نبود و تیم های ملی فوتبال هر کشور هم از این طرح استقبال کردند . بعد از اینکه طرح ستاره طلایی در ایتالیا مطرح شد تیم ملی برزیل در جام جهانی ۱۹۷۰ و بعد از سومین قهرمانی در جام جهانی ۳ ستاره بر روی پیراهن خود قرار داد ، ایتالیا نیز در جام جهانی ۱۹۸۲ این کار را انجام داد و تمام قهرمانان جام جهانی از این حرکت پیروی کردند و به ازای هر قهرمانی در این جام بسیار معتبر یک ستاره بر روی پیراهن خود قرار می دادند .

برزیل ۵ قهرمانی

ایتالیا ۴ قهرمانی

آلمان ۳ قهرمانی

نظر انجمن قانون گذار فیفا چیست ؟

در بخش قانون گذار ی فیفا و در قانون ماده ۱۸/۲ بیان می کند اعضای انجمن فیفا در نظر داشته باشند که در رقابت های جام جهانی فوتبال می توانند  به ازای هر قهرمانی در این تورنمنت بزرگ برای سمبل افتخار و متمایز کردن تیم های قهرمان ستاره طلایی را بر روی پیراهن خود قرار دهند . با اینکه از اول سمبل خاصی مشخص نشده بود اما ستاره طلایی   پذیرفته شد .

انجمن قانون گذار فیفا تیم های که در رقابت های باشگاهی اروپا ، آسیا ، آفریقا ، آمریکا که خود سرانه ستاره هایی را بر روی پیراهن خود قرار دادند منع کرده است و این طرح را تصویب نکرده است . اما در رقابتهای کشور و لیگ کشور خود این طرح اختیاری است مثل کشور ایتالیا که اختیاری  این طرح را اجرا می کند .

پس انجمن قانون گذار فیفا قرار دادن ستاره را در جام جهانی « معتبر »  ، در رقابتهای کشور خود  « اختیاری » و در رقابتهای باشگاهی قاره « منع » کرده است .

ستاره طلایی بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال زنان

در فوتبال زنان ستاره های بجای اینکه روی سینه قرار گیرد برای اولین بار روی آستین قرار می گرفت در سال ۲۰۰۷ تیم های ملی نروژ و آلمان زنان در جام جهانی زنان اولین ستاره را روی آستین خود قرار دادند . تیم ملی زنان آمریکا در سال ۲۰۰۸ ستاره ها را بر روی یقه خود قرار داد اما با دستور فدراسیون خود دوباره به جای خود برگرداند . البته در سال جاری دوباره ستاره ها در رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۱ بر روی سینه قرار گرفت .

فوتبال باشگاهای اروپا

هیجان انگیز ترین رقابت های فوتبالی باشگاهی ، رقابتهای باشگاهای فوتبال اروپا از سال ۱۹۵۵ رسمیت پیدا کرد و تا به امروز ادامه دارد تیم های رئال مادرید ، آث میلان ، لیورپول پرافتخارترین  تیم های این رقابت ها  بودند در رقابت های جام باشگاهای اروپا ستاره ای روی پیراهن یا آرم باشگاهها قرار داده نمی شود.

رئال مادرید ۹ قهرمانی

آث میلان  ۷ قهرمانی

لیورپول  و بایرن مونیخ  ۵  قهرمانی

، ، ، ، ، ، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید