کاخ سفید کوتاه آمد

درحالی که وزارت خزانه داری آمریکا طرحی را برای تحریم موشکی ایران آماده کرده بود، واکنش مقامات ایرانی نسبت به این موضوع قاطعانه و محکم بود. رئیس جمهور در پیامی از وزیردفاع خواست تا طرح های موشکی ایران را با قدرت بیشتری ادامه دهد و شب گذشته عباس عراقچی در برنامه شبکه دو گفت که در این باره نه مصالحه می کنیم نه مذاکره. در همین حال امروز وال استریت ژورنال خبر داد که کاخ سفید اعمال تحریم ها را به تعویق انداخته است.

عراقچی پاسخ قاطع ما به آمریکا پیشبرد برنامه‌های دفاعی است

سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای و رئیس هیأت رسیدگی به اجرای برجام امشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به بهانه آزمایش‌های اخیر موشکی، عنوان کرد:

* دیدگاه‌های ما کاملا روشن است و به مقامات آمریکایی و مقامات ۱+۵ کاملا منعکس شده که بحث موشکی از بحث برجام کاملا جدا است و به برنامه‌های موشکی خود ادامه خواهیم داد.

*  هیچ تزلزلی در این خصوص نخواهیم داشت و هر حرکتی که بخواهند در این راستا انجام دهند، منجر به گسترش و شتاب بیشتر در برنامه موشکی ما خواهد شد.

*  توان موشکی ما قابل مصالحه و مذاکره نیست. نامه‌ای که مقام معظم رهبری در آن برجام را تایید فرمودند با الزامات و شرایط آن کاملا مشخص است و به طرف‌های مقابل منعکس شده اینها را باید به طور دقیق مدنظر قرار داد.

*  همین بحث‌ها بود که وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام کرد که علیرغم خبرهایی که در رسانه‌ها پخش شده، ولی آنها کماکان در حال بررسی این موضوع هستند و فعلا از اینکه تحریم‌های جدید را برقرار کنند خودداری کردند.

*  نامه رئیس جمهور دقیقا براساس همین بدبینی و براساس همین نگرانی نسبت به حرکات خصومت آمیز آمریکایی‌ها طراحی شده و دستوراتی دادند که اگر آنها چنین خبطی را انجام بدهند برخورد ما برخوردی قاطع و محکم خواهد بود.

*  این لابی‌های مختلف، رژیم صهیونیستی و برخی از منطقه در این حرکت‌ها نقش دارند. عواملی هم در این بین هستند که می‌خواهند از این فضا استفاده بکنند و جلوی اجرای برجام یا حداقل جلوی اجرای موفق برجام را بگیرند و اجازه ندهند که ایران از منافع اجرای برجام منتفع بشود.

* این تصور برخی‌ها امید کاملا واهی و اشتباهی است که بعد از مذاکرات آمریکایی‌ها با ما رفیق خواهند شد تصور غلطی است و از ابتدا که ما مذاکرات را شروع کردیم به کرات عرض کرده بودم که این خصومت ادامه خواهد داشت.

* رئیس جمهور خیلی قاطعانه به وزیر دفاع دستور دادند که اگر در جهت محروم کردن ایران از حق مشروع خودش بخواهند خللی ایجاد بکنند، به برنامه موشکی خودمان با شتاب بیشتری نسبت به گذشته ادامه خواهیم داد.

به گزارش مثلث آنلاین، در همین زمینه وال استریت ژورنال گزارش داد که کاخ سفید اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را تا زمان نامشخصی به تعویق انداخت.
این گزارش افزوده است که با این حال مقامات کاخ سفید گفته‌اند که اوباما همچنان به مقابله با برنامه موشکی ایران متعهد است و تحریم‌هایی که در وزارت خزانه داری آمریکا آماده شده بود، همچنان روی میز است. قرار بود تحریم‌های جدید صبح چهارشنبه به وقت واشنگتن، اعمال شوند.

، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید