کشف جدید درمورد مغز / تحولی در دانش انسان در مورد مغز

کشف جدید درمورد مغز

کشف جدید درمورد مغز

کشف جدید درمورد مغز. دانشمندان آمریکایی و مجارستانی نوع جدیدی از یاخته‌های عصبی را در قشر مغز انسان کشف کردند که تاکنون هرگز در مغز موش‌ها یا سایر حیوانات آزمایشگاهی دیده نشده است.

تحقیقاتی که نتایج آن اخیرا در مجله علمی «نیچر نوروساینس» منتشر شد نشان می دهد، پژوهشگران مؤسسه «آلن» سیاتل آمریکا و دانشگاه «ژگد» مجارستان دریافتند، نوع جدیدی از نورون‌هایی که در مغز انسان کشف کرده‌اند و تا پیش از آن دیده نشده بود، دلیل اصلی تمایز بشر با حیوانات است.

پژوهشگران  لقب «نرون‌های گل رز» را  به این یاخته های عصبی داده‌اند، زیرا از نظر ریخت‌شناسی شبیه گل سرخی هستند که گلبرگ‌هایش را از دست داده است. این نورون‌ها از نوع بازدارنده هستند که از گابا به مثابه میانجی عصبی استفاده می‌کنند و فعالیت نورون‌های دیگر را کاهش می‌دهند.

کشف جدید درمورد مغز
کشف جدید درمورد مغز

گابا یا «اسید گاما آمینو بوتیریک» یک میانجی مهم در دستگاه عصبی است که عموما نقش بازدارندگی دارد، یعنی موجب مهار تحریکات نورون‌ها یا تضعیف آنها می‌شود.

پژوهشگران اگرچه تاکنون نظیر این سلول‌ها را در مغز جوندگان آزمایشگاهی پیدا نکرده‌اند، اما هنوز کاملا مطمئن نیستند که آنها مختص انسان باشند.

یاخته‌های بازدارنده در قشر مغز انسان
این دانشمندان برای مطالعه خود، مغز مردان مرده پنجاه ساله که بدن خود را به علم اهدا کرده بودند، تشریح کردند.
آنها بخش‌هایی از قسمت سطحی یعنی قشر مغز را بریدند. در مجارستان، دانشمندان بر شکل و عملکرد الکتریکی
سلول‌ها و در ایالات متحده بر بیان ژن نگاه کردند. منظور از بیان ژن فرایندی است که طی آن اطلاعات درون ژن استفاده می‌شود تا یک محصول کاربردی از آن به‌دست آید.

خبرنگار افتخاری شهراول باشید
خبرنگار افتخاری شهراول باشید

محققان آمریکایی یک امضای ژنتیکی خاص را در این یاخته‌ها مشاهده کردند که هرگز در نورون‌های جوندگان مشاهده نشده است.
محققان مجارستانی نیز نشان دادند که این نورون‌ها با نورون‌های هرمی سیناپس می‌سازند و بنابراین آنها نورون‌های میانجی یا «اینترنورون» هستند.

دانشمندان می‌خواهند به مطالعه این یاخته‌ها ادامه دهند تا دریابند که آیا آنها در ایجاد برخی آسیب‌های عصبی نقش دارند یا نه.
علاوه بر این، نبود نورون‌های نوعا انسانی در موش‌ها، اعتمادپذیری این مدل‌های حیوانی برای مطالعه بیماری‌هایی مانند آلزایمر را به چالش می‌کشد.

منبع خبر : per.euronews.com

، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید