گردش مالی حجاب، نصف بودجه یارانه نقدی است

گردش مالی حجاب، نصف بودجه یارانه نقدی است

بازار ۱۶ هزار میلیاردی حجاب در ایران

گردش مالی سالانه بازار حجاب (شامل فقط شال یا روسری، مانتو و شلوار) در ایران حداقل ۱۶ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که این رقم نصف بودجه سالانه یارانه نقدی کشور است.

 بازار 16 هزار میلیاردی حجاب در ایران

پایگاه خبری پیک خبر:

جمعیت زنان طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۰ مرکز آمار بیش از ۳۷ میلیون نفر اعلام شده که این زنان برای رعایت حجاب خود بر اساس قوانین اسلامی پوشش‌هایی نظیر چادر، مانتو، روسری یا شال یا مقنعه و شلوار را برای خود انتخاب می‌کنند.

بدیهی است که میانگین قیمت هر کدام از موارد فوق از دامنه وسیعی برخوردار است.به طور مثال در مورد پارچه چادری رنج قیمت‌ها بر اساس جنس پارچه،منطقه فروش آن و غیره متغیر و از قواره‌ای ۱۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان متغیر است.

اما با در نظر گرفتن آنچه که امروز عرف جامعه ما شده و شکل پوشش معمولی به حساب می‌آید، هر زن ایرانی حداقل سالی چهار مانتو، چهار عدد شال یا روسری و چهار شلوار (هر فصل یک قلم) خریداری می‌کند.

اگر قیمت هر مانتو را با احتساب حداقل ۵۰هزار تومان در نظر بگیریم هر زن ایرانی سالانه ۲۰۰ هزار تومان پول صرف خرید مانتو می‌کند.

همچنین اگر متوسط قیمت هر روسری و شال را ۱۰ هزار تومان در نظر بگیریم سالانه ۴۰ هزار تومان صرف خرید شال و روسری و با در نظر گرفتن خرید سالانه چهار شلوار با میانگین قیمت حدود ۵۰ هزار تومان سالانه حداقل ۲۰۰ هزار تومان نیز برای خرید شلوار این اقشار صرف می‌شود.

بنابراین حداقل سرمایه‌ای که صرف حجاب و پوشش زن‌های ایرانی در سال می‌شود ۴۴۰ هزار تومان است که به گزارش اقتصادی‌نیوز، با ضرب این عدد در ۳۷ میلیون نفر که تعداد کل جمعیت زنان در ایران است رقمی معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان به دست می‌آید.

این رقم معادل حداقل گردش مالی سالانه بازار حجاب در ایران بدون در نظر گرفتن مقنعه و چادر و اقلام دیگر و البته خرید تنها هر فصل یک مورد است.

۱۶ هزار میلیارد تومان معادل بیش از پنج برابر بودجه ماهانه یارانه‌ای است که دولت پرداخت می‌کند. در حال حاضر دولت بیش از سه هزار میلیارد تومان در ماه برای یارانه‌ها به مردم پرداخت می‌‌کند.

اقتصاد آنلاین،البته اگر بودجه سالانه یارانه‌ها را محاسبه کنیم آن وقت می‌توان برآورد کرد که گردش سالانه بازار حجاب ایران تقریبا نصف بودجه سالانه یارانه نقدی کشور است.

گردش مالی حجاب، نصف بودجه یارانه نقدی است

، ، ، ، ،
close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید