گروه ایران یکی از ساده ترین گروه های جام جهانی

با توجه به رده بندی جدید فیفا؛

گروه ایران یکی از ساده ترین گروه های جام جهانی

 

با توجه به رنکینگ فیفا می توان سخت ترین و ساده ترین بازی های جام جهانی برزیل را نیز حدس زد. بر این اساس سخت ترین بازی در جام جهانی را استرالیا در مقابل اسپانیا برگزار خواهد کرد. اختلاف این دو تیم در رده بندی فیفا ۶۲ پله است. به همین ترتیب نیز اسپانیا ساده ترین بازی را پیش رو خواهد داشت. بعد از استرالیا سخت ترین مصاف را کره جنوبی و نیجریه به ترتیب در مقابل بلژیک و آرزانتین خواهند داشت.

 

با توجه به ردهبندی جدید فیفا ایران در بین تیم های آسایی کمترین اختلاف را با تیم های هم گروه خود دارد و از شانس بیشتری برای صعود برخوردار است. البته اگر بتواند از شانس خود برای صعود استفاده کافی را ببرد. ضمن اینکه در بین تیم های آسیایی ایران تنها تیمی است که از یکی از هم گروهی های خود (نیجریه) در رنکینگ جدید فیفا بالاتر قرار کرفته است. علاوه بر این اختلاف ایران با تیم دوم گروه F (بوسنی با ۲۱ پله اختلاف) از اختلاف سایر تیم های آسیایی با تیم های گروه های خود بسیار کمتر است.

 

 

با انجام بازیهای دوستانه بین المللی رده بندی برخی تیم ها از سوی فیفا تغییر کرده است. بر اساس این تغییر که در روز ۱۳ آوریل (پنج شنبه گذشته) اعمال شده جایگاه تیم هایی هم چون پرتغال، سوئیس، بلژیک، هلند، انگلیس، یونان و … در رده بندی فیفا تغییر کرده است. از این رو می توان باتوجه به رده بندی جدید فیفا گروه های سخت و آسان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و همچنین سخت ترین و ساده ترین بازی ها را نیز مورد مطالعه قرار داد. در این گزارش سعی می شود به طریقی علمی سطح دشواری گروههای مختلف را بررسی کند.

 

 

در این گزارش ملاک سختی گروه ها براساس رنکینگ تیم ها در فیفا است. بنابراین با جمع کردن رنکینگ تیم های مختلف تمام گروهها، گروهی که پایین تر عدد را به دست بیاورد، سختترین گروه خواهد بود و بالعکس جمع کلی راحت ترین گروه مسابقات بزرگترین عدد خواهد بود.

گروههای مختلف تیم ها و رنکینگ آنها به ترتیب زیر است:

 

 

گروه A: برزیل(۹)، کرواسی(۱۶)، مکزیک(۲۰)، کامرون(۵۰)

 

 

گروه B: اسپانیا(۱)، هلند(۱۱)، شیلی(۱۵)، استرالیا(۶۳)

 

 

گروه C : کلمبیا(۵)، یونان(۱۳)، ساحل عاج(۲۴)، ژاپن(۴۸)

 

 

گروه D: اروگوئه(۶)، کاستاریکا(۳۴)، انگلیس(۱۲)، ایتالیا(۸)

 

 

گروه E : سویس(۷)، اکوادور(۲۳)، فرانسه(۱۷)، هندوراس(۳۶)

 

 

گروه F : آرژانتین(۳)، بوسنی و هرزگوین(۲۱)، ایران(۴۲)، نیجریه(۴۷)

 

 

گروه G: آلمان(۲)، پرتغال(۴)، غنا(۳۵)، آمریکا(۱۴)

 

 

گروه H: بلژیک(۱۰)، الجزایر(۲۵)، روسیه(۱۹)، کره جنوبی(۶۰)

 

 

بنابراین عملیات جمع رنکینگ این تیم ها به ترتیب زیر خواهد بود:

 

 

گروه A: 9+16+20+50= 95

 

 

گروه B: 1+11+15+63= 100

 

 

گروه C: 5+13+24+48= 94

 

 

گروه D: 6+34+12+8= 60

 

 

گروه E: 7+23+17+36= 83

 

 

گروه F: 3+21+42+47= 113

 

 

گروه G: 2+4+35+14= 55

 

 

گروه H: 10+25+19+60= 114

 

 

در نتیجه رده بندی گروهها بر حسب سختی به شکل زیر است:

 

 

گروه G : آلمان، پرتغال، غنا، آمریکا

 

 

گروه D : اروگوئه، کاستاریکا، انگلیس، ایتالیا

 

 

گروه E : سویس، اکوادور، فرانسه، هندوراس

 

 

گروه C : کلمبیا، یونان، ساحل عاج، ژاپن

 

 

گروه A : برزیل، کرواسی، مکزیک، کامرون

 

 

گروه B : اسپانیا، هلند، شیلی، استرالیا

 

 

گروه F : آرژانتین، بوسنی و هرزگوین، ایران، نیجریه

 

 

گروه H : بلژیک، الجزایر، روسیه، کره جنوبی

 

 

بدین ترتیب گروه Gسخت ترین گروه این دوره از رقابت های جام جهانی و گروه H ساده ترین گروه مسابقات خواهد بود. البته باید اذعان کرد رنکینگ فیفا شاید از نظر رتبه بندی دقیق تیم ها کاملا معتبر و موثق نباشد. اما به نظر می رسد، بهترین راه برای اندازه گیری سختی گروهها هم استفاده از همین رنکینگ است. گروه F نیز که ایران در آن قرار دارد از لحاظ سادگی در رتبه دوم قرار دارد. گرچه کره جنوبی در گروهی قرار گرفته است که ساده ترین گروه به نظر می رسد، اما باید توجه داشت که عامل ساده درنظر گرفتن این گروه رتبه ۶۰ کره جنوبی در رده بندی فیفاست.

 

 

 

با این حال به نظر می رسددر بین تیم های آسیایی ایران اختلاف کمتری به هم گروه های خود داشته باشد. اختلاف ایران با آرژانتین و بوسنی ۳۹ و ۲۱ پله است. ضمن اینکه ۵ پله بالاتر از نیجریه قرار گرفته است. با توجه به رده بندی جدید فیفا استرالیا در بین تیم های آسیایی بازی های سخت تری را پیش رو دارد.

 

 

 

اختلاف این تیم با هم گروهی های خود ۶۲، ۵۲ و ۴۸ و مجموعا ۱۶۲ پله است. کره جنوبی نیز با هم گروهی های خود ۵۰، ۳۵ و ۴۱ و مجموعا ۱۲۵ پله اختلاف دارد. در این بین ژاپن نیز با تیم های گروه خود ۲۴، ۴۳ و ۳۵ و به طور مجموع ۱۰۲ پله فاصله دارد. از این رو ایران با مجموع اختلاف ۵۵ پله ای بهترین شرایط را در بین تیم های آسیایی دارد.

 

 

با توجه به رنکینگ فیفا می توان سخت ترین و ساده ترین بازی های جام جهانی برزیل را نیز حدس زد. بر این اساس سخت ترین بازی در جام جهانی را استرالیا در مقابل اسپانیا برگزار خواهد کرد. اختلاف این دو تیم در رده بندی فیفا ۶۲ پله است. به همین ترتیب نیز اسپانیا ساده ترین بازی را پیش رو خواهد داشت. بعد از استرالیا سخت ترین مصاف را کره جنوبی و نیجریه به ترتیب در مقابل بلژیک و آرزانتین خواهند داشت.

 

 

بر این اساس مسابقه ای که بیشترین احتمال مساوی را دارد بازی اروگویه – ایتالیا و آلمان – پرتغال است که اختلاف رده بندی این تیم ها در رنکینگ فیفا ۲ پله است. کرواسی – مکزیک و هلند- شیلی با ۴ پله اختلاف از جالب ترین مسابقات دور مقدماتی این بازی ها خواهند بود.

 

close vindow

استخدام خبرنگار و خبرنویس حرفه ای در سایت شهراول

استخدام خبرنگار حرفه ای

در واتس اپ به شماره ۰۹۳۳۷۹۳۱۰۰۳ پیام  دهید